2 marca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna między Izraelem a Hamasem: Netanjahu odrzuca żądania Hamasu dotyczące zawieszenia broni

Wojna między Izraelem a Hamasem: Netanjahu odrzuca żądania Hamasu dotyczące zawieszenia broni

JEROZOLIMA (AP) – Premier Izraela Benjamin Netanjahu w środę odrzucił warunki Hamasu dotyczące porozumienia o zawieszeniu broni i uwolnieniu zakładników, obiecując kontynuować wojnę aż do „absolutnego zwycięstwa” i odrzucając wszelkie ustalenia, które pozostawiłyby grupę bojowników pełną lub częściową kontrolę. Kontrola Gazy.

Uwagi Netanjahu wygłoszone podczas pobytu sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena w regionie, który próbował wynegocjować porozumienie o zawieszeniu broni, sugerują, że żmudna dyplomacja może zostać wykolejona. W komentarzach podkreślono także pogłębiającą się przepaść między Izraelem a Hamasem, w miarę jak wojna wkracza w piąty miesiąc.

Netanjahu powiedział, że najlepszym sposobem uwolnienia około 100 osób jest presja wojskowa Zakładnicy przetrzymywani w niewoli W Strefie Gazy, gdzie zostali przeniesieni po inwazji Hamasu na granicę z południowym Izraelem 7 października, co wywołało wojnę.

Premier odpowiadał na szczegółowy, trzyetapowy plan przedstawiony przez Hamas, który zostanie opublikowany w ciągu czterech i pół miesiąca. Plan, będący odpowiedzią na propozycję Stanów Zjednoczonych, Izraela, Kataru i Egiptu, przewiduje uwolnienie wszystkich zakładników w zamian za uwolnienie setek Palestyńczyków przetrzymywanych przez Izrael, w tym głównych bojowników, oraz zakończenie oblężenie. wojna.

Izraelski czołg na granicy ze Strefą Gazy, widziany w południowym Izraelu, wtorek, 6 lutego 2024 r. (AP Photo/Tsafrir Abayov)

Izrael uczynił zniszczenie rządów i zdolności wojskowych Hamasu jednym ze swoich celów wojennych, a propozycja Hamasu skutecznie pozostawiłaby go przy władzy w Gazie i umożliwiłaby mu odbudowanie jego zdolności wojskowych.

Netanjahu powiedział na wieczornej konferencji prasowej transmitowanej w ogólnokrajowej telewizji: „Poddanie się wyimaginowanym żądaniom Hamasu, które teraz usłyszeliśmy, nie tylko doprowadzi do wyzwolenia więźniów, ale doprowadzi do kolejnej masakry”.

Po oświadczeniach Netanjahu urzędnik Hamasu Osama Hamdan powiedział, że delegacja uda się do Kairu na dalsze rozmowy, wskazując, że negocjacje będą kontynuowane.

Blinken, który przebywał w regionie po raz piąty od wybuchu wojny, stara się popchnąć do przodu rozmowy o zawieszeniu broni, nalegając jednocześnie na szersze powojenne porozumienie, w ramach którego Arabia Saudyjska normalizuje stosunki z Izraelem w zamian za „jasne i wiarygodne ” porozumienie. Wyznaczona w czasie droga do ustanowienia państwa palestyńskiego”.

READ  28 osób zginęło w wybuchu miny w północnej Turcji | Wiadomości górnicze

Ale nie Netanjahu, który jest coraz bardziej niepopularny Sprzeciwia się utworzeniu państwa palestyńskiego, a jego twardogłowa koalicja rządząca może upaść, jeśli będzie postrzegany jako osoba idąca na zbyt wiele ustępstw.

Wcześniej Blinken powiedział honorowemu prezydentowi Izraela Izaakowi Herzogowi, że nadal jest „dużo pracy”, aby nakłonić obie strony do osiągnięcia porozumienia. W środę Blinken zorganizuje konferencję prasową.

Hamas ogłasza swoje żądanie zawarcia umowy z zakładnikami

Odpowiedź Hamasu na propozycję zawieszenia broni została opublikowana w libańskiej gazecie Al-Akhbar, która jest blisko związana z potężną grupą Hezbollah.

Tę wiadomość potwierdzili funkcjonariusz Hamasu i dwóch urzędników egipskich. Czwarty urzędnik zaznajomiony z rozmowami wyjaśnił później kolejność uwolnień. Wszyscy wypowiadali się pod warunkiem zachowania anonimowości, gdyż nie byli upoważnieni do informowania mediów o negocjacjach.

W pierwszej fazie, która potrwa 45 dni, Hamas zwolni wszystkie pozostałe kobiety i dzieci, a także osoby starsze i chore, w zamian za nieokreśloną liczbę więźniów palestyńskich przetrzymywanych przez Izrael. Izrael wycofa się także z obszarów zaludnionych, wstrzyma operacje powietrzne, zezwoli na większą pomoc i umożliwi Palestyńczykom powrót do swoich domów, w tym do zdewastowanej północnej Gazy.

Drugi etap, który będzie negocjowany podczas pierwszego etapu, obejmie uwolnienie wszystkich pozostałych zakładników, z których większość to żołnierze, w zamian za uwolnienie wszystkich więźniów palestyńskich w wieku powyżej 50 lat. Wśród nich są starsi bojownicy. Izrael zwolni dodatkowych 1500 więźniów, z których 500 zidentyfikuje Hamas, i zakończy wycofywanie się z Gazy.

W trzecim etapie nastąpi wymiana szczątków zakładników i więźniów.

Zwycięstwo „kwestią miesięcy”

Na konferencji prasowej, na której odpowiedział na żądania Hamasu, Netanjahu powiedział, że armia izraelska osiągnęła wiele z wyznaczonych celów i że zwycięstwo jest „za kilka miesięcy”.

Powiedział, że siły rozbiły 18 z 24 batalionów Hamasu, zniszczyły tunele i zabiły działaczy oraz że presja militarna na Hamas to najlepszy sposób na uwolnienie zakładników. Dodał, że trwają przygotowania do przeniesienia armii do przygranicznego miasta Rafah w południowej Strefie Gazy, gdzie zgromadziły się setki tysięcy wysiedlonych Palestyńczyków, aby uciec przed walkami.

READ  Rosyjscy prawodawcy domagają się odsunięcia Putina od władzy nad Ukrainą

„Jesteśmy na drodze do absolutnego zwycięstwa” – powiedział Netanjahu. „Nie ma innego rozwiązania”.

Hamas w dalszym ciągu demonstrował zaciekły opór w całym regionie Siły policyjne wróciły na ulice W miejscach, z których wycofały się siły izraelskie.

Netanjahu wykluczył jakiekolwiek ustalenia, które pozwoliłyby Hamasowi kontrolować jakąkolwiek część Strefy Gazy. Powiedział także, że Izrael jest „jedyną potęgą” zdolną do zapewnienia długoterminowego bezpieczeństwa.

Na konferencji prasowej bezpośrednio po jego wystąpieniu zakładnicy uwolnieni na mocy porozumienia z końca listopada wyrazili obawy, że Netanjahu zajął zbyt twarde stanowisko i że pozostali zakładnicy i ich rodziny zapłacą cenę.

„Jeśli nadal będziecie dążyć do upadku Hamasu, nie będzie żadnych zakładników do uwolnienia” – powiedziała ze łzami w oczach Adina Moshe, która została zwolniona po prawie 50 dniach niewoli. Hamas nadal przetrzymuje ponad 130 zakładników, ale uważa się, że około 30 nie żyje, a zdecydowana większość z nich została zamordowana 7 października.

Nieszczęście pogłębia się w zdewastowanej Strefie Gazy

Niewiele mówi się o większych porozumieniach dyplomatycznych w Gazie, gdzie Palestyńczycy pragną zakończenia walk, które wywróciły do ​​góry nogami każdy aspekt ich życia.

Ghazi Abu Issa, który uciekł ze swojego domu i schronił się w centrum miasta Deir al-Balah, powiedział: „Modlimy się do Boga, aby przestał”. „Nie ma wody, prądu, jedzenia i łazienek”. Zimowe deszcze i powodzie zatopiły mieszkańców namiotów. „Poczuliśmy się obrażeni” – dodał.

Młode matki mają trudności z zaopatrzeniem się w mleko modyfikowane dla niemowląt i pieluchy, które można kupić po znacznie zawyżonych cenach, jeśli w ogóle można je znaleźć. Niektórzy uciekają się do karmienia dzieci poniżej 6 miesiąca życia pokarmami stałymi pomimo zagrożeń dla zdrowia, jakie to stwarza.

Według informacji Organizacji Wyzwolenia Palestyny ​​liczba ofiar śmiertelnych w Palestynie w ciągu czterech miesięcy wojny wzrosła do 27 707 Ministerstwo Zdrowia na obszarach kontrolowanych przez Hamas. Obejmuje to 123 ciała przetransportowane do szpitali tylko w ciągu ostatnich 24 godzin – dodała w środę. Dodała, że ​​należy pilnie ewakuować co najmniej 11 000 rannych ze Strefy Gazy.

READ  Wojna Izraela w Gazie: lista głównych wydarzeń, dzień 115 | Wiadomości o izraelskiej wojnie w Gazie

Ministerstwo nie rozróżnia liczby ludności cywilnej i bojowników, podaje jednak, że większość zabitych to kobiety i dzieci.

Izrael nakazał Palestyńczykom ewakuację obszarów stanowiących dwie trzecie małego obszaru przybrzeżnego. Większość wysiedleńców skupiona jest w mieście Rafah na południu, w pobliżu granicy z Egiptem, gdzie wielu żyje w obskurnych obozach i przepełnionych schroniskach prowadzonych przez ONZ.

___

Al-Sharafa donosił z Deir al-Balah w Strefie Gazy, a Lee z Tel Awiwu w Izraelu. Współautorzy prasy Sami Magdy w Kairze, Joseph Federman w Jerozolimie i Abby Sewell w Bejrucie wnieśli swój wkład w powstanie tego raportu.

___

Śledź relację AP z wojny między Izraelem a Hamasem https://apnews.com/hub/israel-hamas-war