26 lutego, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Siedmiu uwięzionych weteranów marynarki wojennej wraca z Kataru, odnosząc wielkie zwycięstwo dyplomatyczne Indii

Siedmiu uwięzionych weteranów marynarki wojennej wraca z Kataru, odnosząc wielkie zwycięstwo dyplomatyczne Indii

Weterani Marynarki Wojennej podziękowali premierowi Modiemu i rządowi za zapewnienie ich uwolnienia.

Nowe Delhi:

Dziś rano indyjski rząd poinformował, że ośmiu weteranów indyjskiej marynarki wojennej przetrzymywanych w Katarze pod zarzutem szpiegostwa zostało uwolnionych. Siedmiu z nich wróciło już do Indii po spędzeniu 18 miesięcy w więzieniu w tym kraju na Bliskim Wschodzie.

„Rząd Indii z zadowoleniem przyjmuje uwolnienie ośmiu obywateli Indii pracujących dla Al Dahra International, którzy byli przetrzymywani w Katarze. Siedmiu z nich wróciło do Indii. Doceniamy decyzję podjętą przez emira Państwa Katar, umożliwiającą uwolnienie tych obywateli i odesłać ich do ojczyzny” – podało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Źródła podały NDTV, że weterani nie mieli wcześniejszych informacji o zwolnieniu i zostali zabrani przez urzędników ambasady wkrótce po zwolnieniu. Dodali, że wczoraj wsiedli na pokład samolotu IndiGo i wrócili po 2 w nocy.

Kapitan Navtej Singh Gill, kapitan Saurabh Vashisht, dowódca Purnendu Tiwari, kapitan Birendra Kumar Verma, dowódca Sugunakar Pakala, dowódca Sanjeev Gupta, dowódca Amit Nagpal i Sailor Rajesh zostali aresztowani w sierpniu 2022 r. i od tego czasu przebywają w więzieniu.

Przeczytaj | Co powiedzieli zwolnieni przez Katar weterani marynarki wojennej po wylądowaniu w Indiach?

Byli zatrudnieni przez prywatną firmę Al Dhahirah International i przebywali w Katarze, aby pomóc we wprowadzeniu włoskich okrętów podwodnych typu stealth U212 do katarskiej marynarki wojennej Emiri, pełniąc swoje osobiste role.

26 października 2023 r. katarski sąd skazał ich na śmierć. Indie stwierdziły, że są „głęboko zszokowane” orzeczeniem i rozważają wszystkie możliwości prawne.

Kara śmierci została złagodzona w grudniu, kilka tygodni po spotkaniu premiera Narendry Modiego z emirem Kataru, szejkiem Tamimem bin Hamadem Al Thanim, na marginesie szczytu COP28 w Dubaju.

Weterani Marynarki Wojennej, którzy teraz wrócili do kraju, podziękowali premierowi Modiemu i rządowi za umożliwienie ich uwolnienia.

READ  Firmy Trumpa otrzymały prawie 8 milionów dolarów od zagranicznych rządów: Demokratów w Izbie Reprezentantów

Przeczytaj | Katar uwolnił 8 uwięzionych weteranów indyjskiej marynarki wojennej: chronologia sprawy

Jeden z nich powiedział: „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że bezpiecznie wróciliśmy do Indii. Oczywiście chcielibyśmy podziękować premierowi Modiemu, ponieważ nie byłoby to możliwe bez jego osobistej interwencji”.

„Na powrót do Indii czekaliśmy prawie 18 miesięcy. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Premierowi. Nie byłoby to możliwe bez jego osobistej interwencji i zrównania się z Katarem. Jesteśmy wdzięczni Rządowi Indii z głębi świata .” Inny powiedział: „Z całego serca wspieramy każdy wysiłek, jaki podjęto, a bez tych wysiłków ten dzień nie byłby możliwy”.