2 marca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rząd wojskowy Birmy egzekwuje prawo poboru do wojska

Rząd wojskowy Birmy egzekwuje prawo poboru do wojska

Źródło obrazu, Obrazy Getty’ego

Skomentuj zdjęcie,

1 lutego w Birmie wkroczył czwarty rok od zamachu stanu

W związku z utrzymującymi się niepokojami w kraju rząd Birmy ogłosił obowiązkową służbę wojskową dla wszystkich młodych mężczyzn i kobiet.

Jednak w ostatnich miesiącach została pokonana w serii bitew z etnicznymi bojówkami i bojownikami przeciw zamachowi stanu.

Ogłoszone w sobotę posunięcie będzie wymagało od wszystkich mężczyzn w wieku od 18 do 35 lat i kobiet w wieku od 18 do 27 lat służby wojskowej pod dowództwem wojskowym przez co najmniej dwa lata.

Żadne dalsze szczegóły nie zostały ujawnione. Rada wojskowa stwierdziła jednak w oświadczeniu, że Ministerstwo Obrony „wyda niezbędne przepisy, procedury, rozkazy deklaratywne, powiadomienia i instrukcje”.

W ostatnich miesiącach armia doświadczyła serii upokarzających porażek.

Pod koniec ubiegłego roku trzy etniczne armie rebeliantów w stanie Shan – wspierane przez inne grupy zbrojne sprzeciwiające się rządowi – zajęły przejścia graniczne i szlaki, którymi odbywa się większość lądowego handlu z Chinami.

Mianowany przez wojsko prezydent Birmy Myint Swe, były generał, ostrzegał wcześniej, że krajowi grozi rozpad, jeśli rząd nie będzie w stanie kontrolować walk.

Ustawę zezwalającą na obowiązkowy pobór do wojska wprowadzono w Birmie w 2010 r., ale nie została jeszcze wdrożona.

Zgodnie z przepisami w przypadku stanu nadzwyczajnego warunki służby mogą zostać przedłużone do pięciu lat. Alternatywnie, ci, którzy ignorują wezwanie do służby, mogą zostać pozbawieni wolności na ten sam okres.

W 2021 r. junta ogłosiła stan wyjątkowy, który niedawno został przedłużony o kolejne sześć miesięcy.

Birma przetrwała prawie 50 lat rządów pod represyjnymi reżimami wojskowymi, zanim w 2011 r. przeszła na drogę demokracji.

1 lutego 2021 roku wojsko ogłosiło przejęcie kontroli nad krajem.

Od tego czasu niepokoje i walki dotknęły kraj, powodując wysiedlenie ponad miliona ludzi i śmierć tysięcy.

Występy armii w ostatnich bitwach z uzbrojonymi grupami etnicznymi – z których część zakończyła się porażkami i odwrotami – wzbudziły krytykę i wątpliwości wśród jej zwolenników.

READ  Wysokie wartości w 30. w środę, zanim śnieg zacznie się poruszać