5 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wojna Izraela z Hamasem, kryzys w Gazie, wizyta Blinkena

Wojna Izraela z Hamasem, kryzys w Gazie, wizyta Blinkena

Napięcie na północnej granicy Izraela nadal rośnie, a w niedzielę Izrael i Liban zgłosiły ofiary cywilne w wyniku trwających ataków pomiędzy izraelskim wojskiem a wspieranym przez Iran Hezbollahem.

Szef sztabu IDF Herzi Halevy powiedział w niedzielnym oświadczeniu, że armia jest gotowa w każdej chwili przejść na „tryb ofensywny” na północy.

Zarówno Izrael, jak i Liban – gdzie na południu działa potężna grupa paramilitarna Hezbollah – podały, że w niedzielę wzdłuż granicy zginęli cywile.

W Libanie: Libańska państwowa Narodowa Agencja Informacyjna podała, że ​​w południowym Libanie izraelski atak uderzył w cywilny samochód, w wyniku czego zginęło czworo jej krewnych, w tym troje dzieci.

Według Narodowej Agencji Informacyjnej samochód znajdował się na drodze między wioskami Ainata i Aitaroun, w pobliżu granicy z Izraelem, kiedy został uderzony.

Według oficjalnych mediów libańskich w ataku zginęła babcia i jej trójka wnuków. Matka dzieci również została ranna i została przewieziona do pobliskiego szpitala.

Armia izraelska oświadczyła, że ​​„zidentyfikowała podejrzany pojazd i zaatakowała go w Libanie”, ale nadal bada zarzuty mówiące, że w środku znajdowali się cywile.

Hezbollah oświadczył w oświadczeniu, że w odpowiedzi na nalot zbombardował Kiryat Szmona w północnym Izraelu o godzinie 19:20 czasu lokalnego (12:20 czasu wschodniego) kilkoma rakietami.

w Izraelu: Według rzecznika IDF dla mediów arabskich, Avichay Adraee, w wyniku ataku Hezbollahu zginął obywatel Izraela.

Adraee napisał w poście na stronie internetowej „X”, znanej wcześniej jako Twitter: „Dzisiaj Hezbollah w dalszym ciągu atakował izraelskie obiekty wojskowe i miasta cywilne, nie rozróżniając ludności cywilnej od personelu wojskowego. Jeden z ataków zakończył się śmiercią obywatela Izraela .”

Adraee oskarżył Hezbollah o destabilizację bezpieczeństwa na północnej granicy, mówiąc, że grupa „obiera za cel mieszkańców północy, zagrażając stabilności w południowym Libanie”.

Trochę tła: W ciągu ostatnich tygodni po ataku Hamasu na Izrael 7 października po drugiej stronie granicy miała miejsce ciągła wymiana ognia między siłami izraelskimi a wspieranym przez Iran Hezbollahem.

READ  Departament Sprawiedliwości mówi, że prawo Florydy ograniczające chińską własność ziemi jest „niekonstytucyjne”

Lider grupy, Hassan Nasrallah Przerwał milczenie, które trwało prawie miesiąc Odnośnie piątkowych ataków Hamasu i wynikającej z nich wojny w Gazie.

Powiedział, że Hezbollah będzie „przygotowany na wszystkie scenariusze” i że jakakolwiek eskalacja armii izraelskiej na granicy będzie „historyczną głupotą”, która doprowadzi do poważnej reakcji.

Powiedział jednak także, że „głównym celem” Hezbollahu jest osiągnięcie zawieszenia broni w Gazie i stwierdził, że Stany Zjednoczone – które uważał za bezpośrednio odpowiedzialne za rozlew krwi w enklawie palestyńskiej – muszą zaprzestać działań wojennych.

Urzędnicy amerykańscy wielokrotnie ostrzegali Nasrallaha i innych wrogów Izraela przed wykorzystywaniem obecnych walk do wszczęcia szerszego konfliktu w regionie. Zapobiegnięcie wojnie wielofrontowej było głównym tematem burzliwej podróży dyplomatycznej sekretarza stanu USA przez Bliski Wschód w ten weekend.