5 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja i Ukraina podają sprzeczne relacje na temat frontu w Zaporożu

Rosja i Ukraina podają sprzeczne relacje na temat frontu w Zaporożu

6 listopada – W weekend Rosja i Ukraina przedstawiły sprzeczne relacje na temat tego, co dzieje się na linii frontu w obwodzie zaporoskim, przy czym Moskwa oświadczyła, że ​​wstrzymała kontrofensywę w Kijowie, podczas gdy ukraińskie wojsko utrzymywało presję.

Od rozpoczęcia kontrataku w czerwcu Ukraina odzyskała kilka małych wiosek w południowo-wschodnim obwodzie zaporoskim, ale postęp był ograniczony, a rozległa linia frontu na wschodzie i południu kraju niewiele się zmieniła w ciągu ostatniego roku.

„Wróg został zatrzymany, a jego promowana kontrofensywa całkowicie wstrzymana” – powiedział rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej w komentarzach opublikowanych w poniedziałek Jewgienij Palecki, najwyższy urzędnik mianowany przez Moskwę w obwodzie zaporoskim.

Balitsky powiedział, że w pobliżu wsi Robotin i w pobliżu wsi Sherbaki, około 22 km na północny zachód, toczyły się małe bitwy.

Ponieważ obie strony kontrolowały rozpowszechnianie informacji na polu bitwy i odnosiły sukcesy na małych skrawkach terytorium, trudno było określić, kto osiągnął znaczący postęp i jak zacięte były walki.

Ukraiński Sztab Generalny poinformował w niedzielny wieczór, że siły rosyjskie przeprowadziły kilka nieudanych ataków w pobliżu wsi Robotyn i Wierbow, kilka kilometrów na wschód od niej.

W niedzielę na codziennej odprawie rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że siły rosyjskie odparły ataki Ukrainy w pobliżu Werbowa i Robotynia.

Jednak analitycy z waszyngtońskiego Instytutu Studiów nad Wojną stwierdzili, że Ukraina poczyniła „ograniczone postępy na zachód od Wierbowa”.

Ukraińska gazeta Sztab Generalny podała również, że siły ukraińskie kontynuowały działania ofensywne w kierunku Melitopola, w zachodnim obwodzie zaporoskim, „wyczerpując tam wroga na linii frontu”.

W weekend Rosja oświadczyła, że ​​jej siły obrony powietrznej odparły tam ukraińskie ataki powietrzne.

READ  Intel: Putin może powołać się na wojnę z Ukrainą, by ingerować w amerykańską politykę

Prezydent Wołodymyr Zełenski zaprzeczył w weekend jakoby wojna z Rosją znalazła się w „impasie” po tym, jak jego naczelny dowódca, gen. Walerij Załozny, stwierdził, że konflikt zmierza w kierunku statycznej, wyniszczającej walki.

(Reportaż Lydii Kelly z Melbourne i Raju Gopalakrishnana)

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę