23 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Właściciel Chelsea Roman Abramowicz pomoże Ukrainie i Rosji w rozmowach pokojowych

Właściciel Chelsea Roman Abramowicz pomoże Ukrainie i Rosji w rozmowach pokojowych

Rosyjski miliarder biznesmen Roman Abramowicz, który jest właścicielem klubu angielskiej Premier League Chelsea, zgodził się na prośbę Ukrainy o pomoc w negocjowaniu zakończenia Wojna na UkrainieJego rzecznik powiedział.

Wiadomość o udziale Abramowicza w rozmowach, w następstwie rosyjskiej inwazji na Ukrainę, pochodziła najpierw z „Wiadomości Żydowskich”, które informowały, że Kijów za pośrednictwem kontaktów żydowskich zwrócił się o jego pomoc.

„Mogę potwierdzić, że strona ukraińska skontaktowała się z Romanem Abramowiczem, aby wesprzeć go w osiągnięciu pokojowego rozwiązania i od tego czasu stara się pomóc” – powiedział rzecznik Abramowicza.

„Biorąc pod uwagę stawkę, prosimy o zrozumienie, dlaczego nie skomentowaliśmy ani nie podzieliliśmy się sytuacją per se”.

Nie było natychmiastowego komentarza ze strony rządu ukraińskiego.

Abramowicz, który jest Żydem i posiada obywatelstwo izraelskie, był jednym z najpotężniejszych biznesmenów, którzy zbili fortuny po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku. Forbes ocenił jego majątek na 13,3 miliarda dolarów.

Handlarz towarami, który prosperował w latach 90. za prezydenta Borysa Jelcyna, Abramowicz nabył udziały w spółce naftowej Sibneft, Rusal Aluminium, a później sprzedanej linii lotniczej Aeroflot.

Za prezydenta Rosji Władimira Putina Abramowicz był gubernatorem odległego arktycznego regionu Czukotki na dalekim wschodzie Rosji.

Nie było od razu jasne, jaką rolę odegra Abramowicz w rozmowach między rosyjskimi i ukraińskimi urzędnikami, które rozpoczęły się w poniedziałek na białoruskiej granicy.

Wcześniej ukraiński urząd prezydenta poinformował, że celem Ukrainy w rozmowach było natychmiastowe zawieszenie broni i wycofanie sił rosyjskich z Ukrainy. Kreml nie określił wprost celu rozmów.

55-letni Abramowicz powiedział w sobotę, że daje powiernikom Chelsea przywództwo w klubie.

W ostatnich dniach dwaj rosyjscy miliarderzy Michaił Fridman i Oleg Deripaska wezwali do zakończenia wojny.

Putin wykorzystał swoje przemówienie do narodu wczesnym rankiem 24 lutego, aby zarządzić „specjalną operację wojskową” przeciwko Ukrainie zaledwie trzy dni po uznaniu dwóch wspieranych przez Rosję regionów rebeliantów na Ukrainie.

READ  Nick Bosa z 49ers chwali ogień Demodore'a Lenoira po bójce Seahawks – NBC Sports Bay Area i Kalifornia

Putin powiedział, że nakazał operację wojskową, aby chronić ludzi, w tym obywateli rosyjskich, przed „ludobójstwem” – oskarżenie, które Ukraina i Zachód odrzucają jako bezpodstawną propagandę.