16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wielostronny pożyczkodawca z siedzibą w Pekinie zawiesza działania związane z Rosją

Wielostronny pożyczkodawca z siedzibą w Pekinie zawiesza działania związane z Rosją

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych poinformował w czwartek, że zawiesił wszelkie operacje z Rosją i Białorusią, rzadkim przykładem banku wielostronnego z siedzibą w Pekinie, powołując się w swoich decyzjach na czynniki geopolityczne.

Wstrzymanie akcji kredytowej wydaje się odzwierciedlać raczej twierdzenie Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych jako instytucji wielostronnej z globalną bazą akcjonariuszy, niż oświadczenie potępiające wojnę. Chiński rząd ustanowił bank jako alternatywę dla wielostronnych pożyczkodawców wspieranych przez Zachód, takich jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy. Chiny posiadają około 27% głosów w banku, który ma chińskiego prezydenta.

Bank Światowy zawiesił także swoje programy w Rosji i na Białorusi. Najwyższy chiński regulator bankowy powiedział w tym tygodniu, że Chiny nie przyłączą się do sankcji zachodnich wobec Rosji.

Sześcioletni Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych powiedział, że będzie „chronić dobrą kondycję finansową banku w kontekście rozwijającej się sytuacji gospodarczo-finansowej” Wyciąg na stronie banku.

Bank zatwierdził dwa rosyjskie projekty o łącznej wartości 800 mln USD, z łącznej liczby 168 zatwierdzonych projektów AIIB o wartości prawie 34 mld USD, zgodnie z ujawnieniem projektów inwestycyjnych na stronie internetowej banku. Dla Białorusi zaproponowano dwa projekty.

Rosja odgrywa ważną rolę w zarządzaniu bankiem. Posiada 6% głosów i jest trzecim największym udziałowcem po Chinach i Indiach. Jako jeden z 57 członków założycieli banku Rosja zasiada w radzie dyrektorów banku.

Jeden z pięciu wiceprezesów rosyjskiego banku Konstantin Limitowski jest jednym z dwóch wiceprezesów odpowiedzialnych za kredyty bankowe. Próby dotarcia do pana Limitowskiego nie powiodły się.

Scott Morris, starszy pracownik Centrum Rozwoju Globalnego w Waszyngtonie i doradca Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych, powiedział w czwartek, że decyzja „odzwierciedla wielostronny charakter instytucji”, w tym znaczną siłę głosu członków NATO. Według Morrisa, członkowie NATO stanowią łącznie 23% głosów w banku. Stany Zjednoczone i Kanada nie są członkami Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych. Ani Japonii.

READ  Sadiq Khan wygrał trzecią kadencję na stanowisku burmistrza Londynu, kończąc dobre wyniki Partii Pracy w angielskich wyborach lokalnych

Jin Liqun, prezes założyciel Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych i były twórca polityki finansowej w chińskim rządzie, wielokrotnie wypowiadał się na temat wielostronnej własności banku i wielokrotnie odrzucał wszelkie sugestie, jakoby siedziba banku w Pekinie była uzależniona od chińskiej polityki politycznej .

„Pracujemy pod nadzorem rady dyrektorów. Chiny są tylko jednym członkiem” – powiedział Jin dla Wall Street Journal w 2020 roku. USA i Japonia Odmówił dołączenia do banku Kiedy został powołany z obawy, podkopałby rządzone przez Zachód instytucje, takie jak Bank Światowy.

Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych poinformował w czwartek w oświadczeniu, że jest gotowy zapewnić finansowanie członkom dotkniętym wojną.