16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wielka Brytania pozwoli Rosji „stwardnieć” natychmiast, mówi Johnson

Wielka Brytania pozwoli Rosji „stwardnieć” natychmiast, mówi Johnson
  • Wielka Brytania zakazuje Rosji – Johnson
  • Wkrótce zakazy „pierwszej salwy”
  • Johnson wygłosi przemówienie w Parlamencie we wtorek
  • Rosyjskie firmy, banki przyciągające uwagę
  • To jest tak poważne, jak kryzys kubański – minister

LONDYN, 22 lutego (Reuters) – Premier Boris Johnson powiedział we wtorek, że Wielka Brytania natychmiast nałoży surowe sankcje na Rosję po tym, jak prezydent Władimir Putin wydał rozkaz wysłania wojsk do dwóch dzielących się obszarów we wschodniej Ukrainie.

Świadek Reutera widział czołgi i inny sprzęt wojskowy przemieszczające się przez Donieck, w rękach separatystów, po tym, jak Putin formalnie uznał obszary separatystyczne i nakazał wysłanie wojsk rosyjskich w celu „utrzymania pokoju”. Czytaj więcej

„Natychmiast wprowadzimy zestaw sankcji” – powiedział dziennikarzom Johnson.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

„To, muszę podkreślić, jest pierwszym atakiem brytyjskich sankcji na Rosję, ponieważ obawiam się, że może dojść do jeszcze bardziej irracjonalnego zachowania Rosjan”.

Johnson powiedział Izbie Gmin, że zakaz zostanie prawdopodobnie ogłoszony o 12:30 GMT.

Sankcje będą dotyczyć nie tylko Donbasu i firm w Ługańsku i Doniecku, ale także w Rosji – będziemy atakować rosyjskie interesy gospodarcze tak mocno, jak tylko możemy – powiedział Johnson.

Wielka Brytania zagroziła, że ​​odetnie rosyjskim firmom dostęp do dolara amerykańskiego i funta brytyjskiego, uniemożliwi im gromadzenie kapitału w Londynie i zdemaskuje tak zwaną „rosyjską marionetkę” Johnsona dotyczącą własności i własności korporacyjnej.

Gospodarka Rosji, niegdyś potężnego supermocarstwa, jest obecnie mniejsza niż Włochy, według danych MFW, z nominalnym PKB wynoszącym około 1,7 biliona dolarów.

Mocno pokonaj Rosję

Wielka Brytania nie powiedziała jeszcze, kto będzie podlegał sankcjom, ale obiecała, że ​​rosyjska oligarchia nie będzie mogła się nigdzie ukryć. Johnson powiedział, że cele obejmują rosyjskie banki.

READ  Rodzina z Florydy, której dom został uderzony przez śmieci kosmiczne, pozywa NASA

„Bardzo mocno zaatakują Rosję” – powiedział Johnson. „Jeśli uniemożliwi się rosyjskim firmom pozyskiwanie kapitału na brytyjskich rynkach finansowych, nie ma wątpliwości, że jeśli usuniemy twarz rosyjskiej własności firm i majątku, zacznie to boleć”.

Od upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku z Rosji do Londynu i Wielkiej Brytanii przepłynęły setki miliardów dolarów, a Londyn stał się preferowanym zachodnim miastem superbogatych w Rosji i innych byłych republikach sowieckich.

Putin, powiedział Johnson, „bardzo się przeliczył”, mówiąc, że Moskwa wydawała się być nastawiona na inwazję na pełną skalę na swojego byłego sowieckiego sąsiada.

Johnson przewodniczył spotkaniu brytyjskiego krajowego zespołu reagowania kryzysowego we wtorek rano.

„Tragedią obecnej sytuacji jest to, że prezydent Putin otoczył się podobnie myślącymi doradcami, którzy twierdzą, że Ukraina nie jest właściwym krajem i myślę, że odkryje, że się przeliczył” – powiedział dziennikarzom Johnson po spotkaniu.

Działania Rosji na Ukrainie stworzyły napiętą sytuację podobną do kryzysu kubańskiego z 1962 r., kiedy konflikt między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim doprowadził świat na skraj wojny nuklearnej, powiedział minister zdrowia Johnsona.

„Można dojść do wniosku, że rozpoczęła się inwazja na Ukrainę” – powiedział Sky News brytyjski minister zdrowia Sajid Javed. „Rosjanie, prezydent Putin, postanowili zaatakować suwerenność Ukrainy i jej integralność terytorialną”.

Kryzys kubański wybuchł w 1962 roku, kiedy Związek Radziecki wysłał na Kubę rakiety balistyczne w odpowiedzi na rozmieszczenie rakiet przez Stany Zjednoczone w Turcji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Kylie McClellan; Ręcznie napisany przez Balkanbridge; Montaż przez Kate Holden i Jane Merriman

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.