5 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wiadomość o wojnie między Izraelem a Hamasem: Śmiertelny nalot uderza w szpital w północnej Gazie, w którym wielu schroniło się

Wiadomość o wojnie między Izraelem a Hamasem: Śmiertelny nalot uderza w szpital w północnej Gazie, w którym wielu schroniło się

Co najmniej 12 osób zginęło, a dziesiątki zostało rannych w poniedziałkowym ranku w ataku na szpital w północnej Strefie Gazy, w miarę nasilania się walk wokół szpitala, według dwóch pracowników szpitala i Ministerstwa Zdrowia Gazy, które o atak obwiniło Izrael.

Według pielęgniarki i dyrektora szpitala indonezyjski szpital został trafiony około 2:30 w nocy po tym, jak izraelskie czołgi zbliżyły się do kompleksu w wyniku ciągłego ostrzału i strzelaniny. Dokładnego źródła strajku nie udało się niezależnie zweryfikować.

Ostatni film Materiał filmowy nakręcony w okolicy i zidentyfikowany przez „The New York Times” ukazuje kilka izraelskich czołgów kilkaset metrów od szpitala i zmierzających w jego stronę. Obydwaj pracownicy powiedzieli w poniedziałek, że drugie piętro szpitala, gdzie spało kilkudziesięciu pacjentów i wysiedleńców, zostało trafione ogniem artyleryjskim, a pracownicy medyczni nie byli w stanie usunąć ciał, ponieważ na zewnątrz trwały walki.

Pielęgniarka Mohammed powiedziała: „Na oddziale panował chaos, ciemność i ogień, co bardzo utrudniało ewakuację zmarłych i rannych”. Zarówno on, jak i dyrektor szpitala poprosili, aby w obawie o ich bezpieczeństwo nie podawać ich pełnych imion i nazwisk.

Urzędnik powiedział, że w momencie ataku w budynku przebywało co najmniej 500 pacjentów i tysiące przesiedleńców. Dodał: „Możliwe, że to, co wydarzyło się w szpitalu Al-Shifa, mogło przydarzyć się również nam”, odnosząc się do największego szpitala w Gazie, który w zeszłym tygodniu został zaatakowany przez siły izraelskie.

Armia izraelska oświadczyła, że ​​jej siły znalazły się w nocy pod ostrzałem „z wnętrza indonezyjskiego szpitala” i w odpowiedzi „bezpośrednio wycelowały w konkretne źródło ognia wroga”. Armia oświadczyła w oświadczeniu: „W kierunku szpitala nie wystrzelono żadnych pocisków”.

Od czasu inwazji na Gazę ponad trzy tygodnie temu armia izraelska stale otacza kilka szpitali w północnej Gazie. Izrael twierdzi, że Hamas, grupa bojowników, która rządzi Gazą i przeprowadziła niszczycielskie ataki w Izraelu 7 października, ma ukryte bazy w szpitalach oraz Zacząłem publikować filmy Jej siły zagarnęły ją podczas przeszukania obszaru Shifa, twierdząc, że potwierdzają jej twierdzenia.

READ  Zostań lub uciekaj: mieszkańcy Sudanu stoją przed trudną decyzją | wiadomości o konflikcie

Nie odkryto jeszcze żadnych dowodów na istnienie powiększonego centrum dowodzenia Hamasu pod obszarem Shifa. Grupa zaprzeczyła izraelskim oskarżeniom, jakoby korzystała z infrastruktury cywilnej i twierdzi, że Izrael popełnia zbrodnie wojenne, obierając za cel szpitale.

Zbliżając się do indonezyjskiego szpitala, siły izraelskie pracują nad wzmocnieniem swojej kontroli nad północną Strefą Gazy. Armia twierdzi, że jej siły działają w kilku obszarach wokół miasta Gaza, największego miasta Strefy Gazy, w tym w małym porcie Gazy na wybrzeżu Morza Śródziemnego; W Jabalii, na północ od miasta; W obozie Al-Shati i dzielnicy Al-Rimal na zachodzie.

Urzędnik powiedział, że przez kilka dni w pobliżu indonezyjskiego szpitala zlokalizowanego w mieście Beit Lahia na dalekiej północy kraju słychać było odgłosy artylerii i strzałów, a izraelskie czołgi zbliżyły się do budynku w niedzielny wieczór, na kilka godzin przed nalotem.

Dodał, że po nalocie i tuż przed wschodem słońca dziesiątki osób, w tym Mahomet, zdołały opuścić kraj w panice „wśród ostrzału i strzelaniny”.

wideo Film opublikowany przez mężczyznę, który od kilku dni udostępniał nagrania ze szpitala w poniedziałek wczesnym rankiem, pokazał, jak w panice wybiegał z kompleksu szpitalnego, gdy rozległy się strzały. „The Times” potwierdził, że wideo zostało nagrane w szpitalu.

Urzędnik pozostał wraz z setkami innych osób, w tym pacjentami podłączonymi do respiratorów, w stanie krytycznym. Dodał, że „ewakuacja ich byłaby bardzo skomplikowana” bez koordynacji z organizacjami humanitarnymi i armią izraelską.

Ministerstwo Zdrowia w oświadczeniu poinformowało, że jest w kontakcie z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża w sprawie możliwości ewakuacji rannych. Organizacja humanitarna stwierdziła w oświadczeniu dla „The Times”, że jakakolwiek ewakuacja będzie „niezwykle skomplikowana”.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus Powiedział W mediach społecznościowych organizacja wyraziła „konsternację” doniesieniami o ataku, dodając: „Pracownicy służby zdrowia i cywile nie powinni nigdy doświadczać takiego horroru, zwłaszcza podczas pobytu w szpitalu”.

READ  Blinken: „Putin upadnie, a Rosja poniesie strategiczną porażkę” na Ukrainie - polityka USA na żywo | Wiadomości z USA

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Gazy oświadczyło w oświadczeniu, że wysiedleńcy, którzy schronili się w szpitalu, zginęli i zostali ranni w wyniku ataków przeprowadzonych przez siły izraelskie, gdy próbowali opuścić szpital. Ministerstwo nie podało dalszych szczegółów, a twierdzenia tego nie udało się niezależnie zweryfikować.

W szpitalu kończy się również paliwo, a główny generator może przestać działać w poniedziałek wieczorem – powiedział urzędnik. Szpital jest finansowany przez rząd Indonezji i zarządzany przez Ministerstwo Zdrowia.

Amira Harouda, Malachiasza Browna, Izabela Kirchner I Nadera Ibrahima Przyczynił się do raportów.