24 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Wiadomość o wojnie między Izraelem a Hamasem: Śmiertelny nalot uderza w szpital w północnej Gazie, w którym wielu schroniło się

Wiadomość o wojnie między Izraelem a Hamasem: Śmiertelny nalot uderza w szpital w północnej Gazie, w którym wielu schroniło się

Co najmniej 12 osób zginęło, a dziesiątki zostało rannych w poniedziałkowym ranku w ataku na szpital w północnej Strefie Gazy, w miarę nasilania się walk wokół szpitala, według dwóch pracowników szpitala i Ministerstwa Zdrowia Gazy, które o atak obwiniło Izrael.

Według pielęgniarki i dyrektora szpitala indonezyjski szpital został trafiony około 2:30 w nocy po tym, jak izraelskie czołgi zbliżyły się do kompleksu w wyniku ciągłego ostrzału i strzelaniny. Dokładnego źródła strajku nie udało się niezależnie zweryfikować.

Ostatni film Materiał filmowy nakręcony w okolicy i zidentyfikowany przez „The New York Times” ukazuje kilka izraelskich czołgów kilkaset metrów od szpitala i zmierzających w jego stronę. Obydwaj pracownicy powiedzieli w poniedziałek, że drugie piętro szpitala, gdzie spało kilkudziesięciu pacjentów i wysiedleńców, zostało trafione ogniem artyleryjskim, a pracownicy medyczni nie byli w stanie usunąć ciał, ponieważ na zewnątrz trwały walki.

Pielęgniarka Mohammed powiedziała: „Na oddziale panował chaos, ciemność i ogień, co bardzo utrudniało ewakuację zmarłych i rannych”. Zarówno on, jak i dyrektor szpitala poprosili, aby w obawie o ich bezpieczeństwo nie podawać ich pełnych imion i nazwisk.

Urzędnik powiedział, że w momencie ataku w budynku przebywało co najmniej 500 pacjentów i tysiące przesiedleńców. Dodał: „Możliwe, że to, co wydarzyło się w szpitalu Al-Shifa, mogło przydarzyć się również nam”, odnosząc się do największego szpitala w Gazie, który w zeszłym tygodniu został zaatakowany przez siły izraelskie.

Armia izraelska oświadczyła, że ​​jej siły znalazły się w nocy pod ostrzałem „z wnętrza indonezyjskiego szpitala” i w odpowiedzi „bezpośrednio wycelowały w konkretne źródło ognia wroga”. Armia oświadczyła w oświadczeniu: „W kierunku szpitala nie wystrzelono żadnych pocisków”.

Od czasu inwazji na Gazę ponad trzy tygodnie temu armia izraelska stale otacza kilka szpitali w północnej Gazie. Izrael twierdzi, że Hamas, grupa bojowników, która rządzi Gazą i przeprowadziła niszczycielskie ataki w Izraelu 7 października, ma ukryte bazy w szpitalach oraz Zacząłem publikować filmy Jej siły zagarnęły ją podczas przeszukania obszaru Shifa, twierdząc, że potwierdzają jej twierdzenia.

READ  Sadiq Khan wygrał trzecią kadencję na stanowisku burmistrza Londynu, kończąc dobre wyniki Partii Pracy w angielskich wyborach lokalnych

Nie odkryto jeszcze żadnych dowodów na istnienie powiększonego centrum dowodzenia Hamasu pod obszarem Shifa. Grupa zaprzeczyła izraelskim oskarżeniom, jakoby korzystała z infrastruktury cywilnej i twierdzi, że Izrael popełnia zbrodnie wojenne, obierając za cel szpitale.

Zbliżając się do indonezyjskiego szpitala, siły izraelskie pracują nad wzmocnieniem swojej kontroli nad północną Strefą Gazy. Armia twierdzi, że jej siły działają w kilku obszarach wokół miasta Gaza, największego miasta Strefy Gazy, w tym w małym porcie Gazy na wybrzeżu Morza Śródziemnego; W Jabalii, na północ od miasta; W obozie Al-Shati i dzielnicy Al-Rimal na zachodzie.

Urzędnik powiedział, że przez kilka dni w pobliżu indonezyjskiego szpitala zlokalizowanego w mieście Beit Lahia na dalekiej północy kraju słychać było odgłosy artylerii i strzałów, a izraelskie czołgi zbliżyły się do budynku w niedzielny wieczór, na kilka godzin przed nalotem.

Dodał, że po nalocie i tuż przed wschodem słońca dziesiątki osób, w tym Mahomet, zdołały opuścić kraj w panice „wśród ostrzału i strzelaniny”.

wideo Film opublikowany przez mężczyznę, który od kilku dni udostępniał nagrania ze szpitala w poniedziałek wczesnym rankiem, pokazał, jak w panice wybiegał z kompleksu szpitalnego, gdy rozległy się strzały. „The Times” potwierdził, że wideo zostało nagrane w szpitalu.

Urzędnik pozostał wraz z setkami innych osób, w tym pacjentami podłączonymi do respiratorów, w stanie krytycznym. Dodał, że „ewakuacja ich byłaby bardzo skomplikowana” bez koordynacji z organizacjami humanitarnymi i armią izraelską.

Ministerstwo Zdrowia w oświadczeniu poinformowało, że jest w kontakcie z Międzynarodowym Komitetem Czerwonego Krzyża w sprawie możliwości ewakuacji rannych. Organizacja humanitarna stwierdziła w oświadczeniu dla „The Times”, że jakakolwiek ewakuacja będzie „niezwykle skomplikowana”.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus Powiedział W mediach społecznościowych organizacja wyraziła „konsternację” doniesieniami o ataku, dodając: „Pracownicy służby zdrowia i cywile nie powinni nigdy doświadczać takiego horroru, zwłaszcza podczas pobytu w szpitalu”.

READ  Wyciekły wytyczne Kremla dotyczące relacji medialnych z ukraińskiego kontrataku

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Gazy oświadczyło w oświadczeniu, że wysiedleńcy, którzy schronili się w szpitalu, zginęli i zostali ranni w wyniku ataków przeprowadzonych przez siły izraelskie, gdy próbowali opuścić szpital. Ministerstwo nie podało dalszych szczegółów, a twierdzenia tego nie udało się niezależnie zweryfikować.

W szpitalu kończy się również paliwo, a główny generator może przestać działać w poniedziałek wieczorem – powiedział urzędnik. Szpital jest finansowany przez rząd Indonezji i zarządzany przez Ministerstwo Zdrowia.

Amira Harouda, Malachiasza Browna, Izabela Kirchner I Nadera Ibrahima Przyczynił się do raportów.