5 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Pekinie ministrowie arabscy ​​i muzułmańscy wzywają do zakończenia wojny w Gazie

W Pekinie ministrowie arabscy ​​i muzułmańscy wzywają do zakończenia wojny w Gazie

PEKIN (Reuters) – Ministrowie krajów arabskich i muzułmańskich wezwali w poniedziałek do natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie, podczas gdy ich delegacja odwiedziła Pekin w pierwszym etapie swojej podróży, aby nalegać na zakończenie działań wojennych i zezwolenie na pomoc humanitarną dla zniszczonej enklawy palestyńskiej. kieszeń.

Delegacja ma spotkać się z urzędnikami reprezentującymi każdego z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Delegacja wywiera także presję na Zachód, aby odrzucił uzasadnienie Izraela dla jego działań przeciwko Palestyńczykom w samoobronie.

Urzędnicy spotykający się w poniedziałek z najwyższym chińskim dyplomatą Wang Yi pochodzą z Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Egiptu, Indonezji, Palestyny, Organizacji Współpracy Islamskiej i innych.

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, książę Faisal bin Farhan Al Saud, powiedział: „Jesteśmy tutaj, aby wysłać jasny sygnał: że musimy natychmiast zaprzestać walk i zabijania oraz natychmiast dostarczyć dostawy pomocy humanitarnej do Gazy”.

Nadzwyczajny wspólny szczyt arabsko-islamski, który odbył się w tym miesiącu w Riyadzie, również wezwał Międzynarodowy Trybunał Karny do zbadania „zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości popełnionych przez Izrael” na terytoriach palestyńskich.

Arabia Saudyjska próbowała wywrzeć presję na Stany Zjednoczone i Izrael, aby zaprzestały działań wojennych w Gazie, a książę koronny Mohammed bin Salman, faktyczny władca królestwa, zgromadził przywódców arabskich i muzułmańskich, aby wzmocnić to przesłanie.

W komentarzach opublikowanych przez jego ministerstwo w serwisie X, znanym wcześniej jako Twitter, egipski minister spraw zagranicznych Sameh Shoukry powiedział swojemu chińskiemu odpowiednikowi: „Nie możemy się doczekać silniejszej roli wielkich mocarstw, takich jak Chiny, w celu powstrzymania ataków na Palestyńczyków”. Niestety, w Strefie Gazy znajdują się duże kraje, które zapewniają osłonę obecnym izraelskim atakom”.

READ  Niemcy informują rosyjski Gazprom, że ich turbina jest gotowa do rurociągu

Podczas śmiercionośnego transgranicznego ataku Hamasu na Izrael 7 października wzięto około 240 zakładników, co skłoniło Izrael do inwazji na Strefę Gazy w celu wyeliminowania uzbrojonej grupy islamistycznej.

Rząd kierowany przez Hamas w Gazie powiedział, że od tego czasu w izraelskich bombardowaniach zginęło co najmniej 13 000 Palestyńczyków, w tym co najmniej 5500 dzieci.

Ambasador Izraela w Pekinie Irit Ben Abba powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej zagranicznym reporterom, że ma nadzieję, że „w trakcie tej wizyty nie będzie żadnych oświadczeń w sprawie zawieszenia broni, teraz nie jest odpowiedni moment”.

Powiedziała, że ​​Izrael ma nadzieję, że delegacja porozmawia o zakładnikach schwytanych przez Hamas „i wezwie do ich natychmiastowego uwolnienia bez warunków wstępnych”, dodając, że zainteresowane strony muszą wspólnie porozmawiać o „roli Egiptu w ułatwianiu pomocy humanitarnej”.

„Brat i przyjaciel”

Wang powiedział, że Pekin jest „dobrym przyjacielem i bratem krajów arabskich i islamskich”, dodając, że „zawsze zdecydowanie wspiera słuszną sprawę narodu palestyńskiego, polegającą na przywróceniu mu uzasadnionych praw i interesów narodowych”.

Od rozpoczęcia działań wojennych chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wielokrotnie powstrzymywało się od potępienia Hamasu, zamiast tego wzywało do deeskalacji i wzywało Izrael i Palestynę do poszukiwania „rozwiązania w postaci dwóch państw” dla niepodległej Palestyny.

Od zakończenia prawie trzyletniej blokady Chin Xi rozpoczął kampanię dyplomatyczną mającą na celu konfrontację ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami, którzy, jego zdaniem, starają się powstrzymać i uciskać jego kraj.

Pekin pogłębił swoje sojusze z grupami wielostronnymi pod przewodnictwem spoza Zachodu, takimi jak blok BRICS, wzmacniając jednocześnie stosunki z krajami Bliskiego Wschodu i Globalnego Południa.

Wang dodał w poniedziałek, że Chiny będą działać na rzecz „jak najszybszego stłumienia walk w Gazie, złagodzenia kryzysu humanitarnego i promowania wczesnego, kompleksowego, sprawiedliwego i trwałego rozwiązania kwestii palestyńskiej”.

READ  Chiny zgłaszają najwyższe dzienne przypadki nowych przypadków COVID-19 od lutego 2020 r.

Specjalny wysłannik Chin na Bliski Wschód, Zhai Jun, odbył w zeszłym roku kontakty z urzędnikami z Izraela i Autonomii Palestyńskiej – która rządzi okupowanym Zachodnim Brzegiem – a także Ligą Państw Arabskich i Unią Europejską, aby omówić i uznać rozwiązanie dwupaństwowe . W imieniu Palestyny ​​w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

(Raport: Yu Lun Tian, ​​Laurie Chen i redakcja w Pekinie) Redakcja: Edmund Claman i Simon Cameron-Moore

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Lori Chen jest korespondentką chińskiego biura Reuters w Pekinie, zajmującą się polityką i wiadomościami ogólnymi. Przed dołączeniem do agencji Reuters przez sześć lat zajmowała się Chinami w AFP i South China Morning Post w Hongkongu. Mówi biegle po mandaryńsku.