16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Pekinie ministrowie arabscy ​​i muzułmańscy wzywają do zakończenia wojny w Gazie

W Pekinie ministrowie arabscy ​​i muzułmańscy wzywają do zakończenia wojny w Gazie

PEKIN (Reuters) – Ministrowie krajów arabskich i muzułmańskich wezwali w poniedziałek do natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie, podczas gdy ich delegacja odwiedziła Pekin w pierwszym etapie swojej podróży, aby nalegać na zakończenie działań wojennych i zezwolenie na pomoc humanitarną dla zniszczonej enklawy palestyńskiej. kieszeń.

Delegacja ma spotkać się z urzędnikami reprezentującymi każdego z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Delegacja wywiera także presję na Zachód, aby odrzucił uzasadnienie Izraela dla jego działań przeciwko Palestyńczykom w samoobronie.

Urzędnicy spotykający się w poniedziałek z najwyższym chińskim dyplomatą Wang Yi pochodzą z Arabii Saudyjskiej, Jordanii, Egiptu, Indonezji, Palestyny, Organizacji Współpracy Islamskiej i innych.

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, książę Faisal bin Farhan Al Saud, powiedział: „Jesteśmy tutaj, aby wysłać jasny sygnał: że musimy natychmiast zaprzestać walk i zabijania oraz natychmiast dostarczyć dostawy pomocy humanitarnej do Gazy”.

Nadzwyczajny wspólny szczyt arabsko-islamski, który odbył się w tym miesiącu w Riyadzie, również wezwał Międzynarodowy Trybunał Karny do zbadania „zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości popełnionych przez Izrael” na terytoriach palestyńskich.

Arabia Saudyjska próbowała wywrzeć presję na Stany Zjednoczone i Izrael, aby zaprzestały działań wojennych w Gazie, a książę koronny Mohammed bin Salman, faktyczny władca królestwa, zgromadził przywódców arabskich i muzułmańskich, aby wzmocnić to przesłanie.

W komentarzach opublikowanych przez jego ministerstwo w serwisie X, znanym wcześniej jako Twitter, egipski minister spraw zagranicznych Sameh Shoukry powiedział swojemu chińskiemu odpowiednikowi: „Nie możemy się doczekać silniejszej roli wielkich mocarstw, takich jak Chiny, w celu powstrzymania ataków na Palestyńczyków”. Niestety, w Strefie Gazy znajdują się duże kraje, które zapewniają osłonę obecnym izraelskim atakom”.

READ  Wybory w Republice Południowej Afryki: Pierwsze wyniki wskazują, że kraj jest na dobrej drodze do największej transformacji politycznej od czasów apartheidu

Podczas śmiercionośnego transgranicznego ataku Hamasu na Izrael 7 października wzięto około 240 zakładników, co skłoniło Izrael do inwazji na Strefę Gazy w celu wyeliminowania uzbrojonej grupy islamistycznej.

Rząd kierowany przez Hamas w Gazie powiedział, że od tego czasu w izraelskich bombardowaniach zginęło co najmniej 13 000 Palestyńczyków, w tym co najmniej 5500 dzieci.

Ambasador Izraela w Pekinie Irit Ben Abba powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej zagranicznym reporterom, że ma nadzieję, że „w trakcie tej wizyty nie będzie żadnych oświadczeń w sprawie zawieszenia broni, teraz nie jest odpowiedni moment”.

Powiedziała, że ​​Izrael ma nadzieję, że delegacja porozmawia o zakładnikach schwytanych przez Hamas „i wezwie do ich natychmiastowego uwolnienia bez warunków wstępnych”, dodając, że zainteresowane strony muszą wspólnie porozmawiać o „roli Egiptu w ułatwianiu pomocy humanitarnej”.

„Brat i przyjaciel”

Wang powiedział, że Pekin jest „dobrym przyjacielem i bratem krajów arabskich i islamskich”, dodając, że „zawsze zdecydowanie wspiera słuszną sprawę narodu palestyńskiego, polegającą na przywróceniu mu uzasadnionych praw i interesów narodowych”.

Od rozpoczęcia działań wojennych chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wielokrotnie powstrzymywało się od potępienia Hamasu, zamiast tego wzywało do deeskalacji i wzywało Izrael i Palestynę do poszukiwania „rozwiązania w postaci dwóch państw” dla niepodległej Palestyny.

Od zakończenia prawie trzyletniej blokady Chin Xi rozpoczął kampanię dyplomatyczną mającą na celu konfrontację ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami, którzy, jego zdaniem, starają się powstrzymać i uciskać jego kraj.

Pekin pogłębił swoje sojusze z grupami wielostronnymi pod przewodnictwem spoza Zachodu, takimi jak blok BRICS, wzmacniając jednocześnie stosunki z krajami Bliskiego Wschodu i Globalnego Południa.

Wang dodał w poniedziałek, że Chiny będą działać na rzecz „jak najszybszego stłumienia walk w Gazie, złagodzenia kryzysu humanitarnego i promowania wczesnego, kompleksowego, sprawiedliwego i trwałego rozwiązania kwestii palestyńskiej”.

READ  Katastrofa kolejowa w Grecji: liczba ofiar śmiertelnych wzrasta do 57, gdy wrze gniew

Specjalny wysłannik Chin na Bliski Wschód, Zhai Jun, odbył w zeszłym roku kontakty z urzędnikami z Izraela i Autonomii Palestyńskiej – która rządzi okupowanym Zachodnim Brzegiem – a także Ligą Państw Arabskich i Unią Europejską, aby omówić i uznać rozwiązanie dwupaństwowe . W imieniu Palestyny ​​w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

(Raport: Yu Lun Tian, ​​Laurie Chen i redakcja w Pekinie) Redakcja: Edmund Claman i Simon Cameron-Moore

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Lori Chen jest korespondentką chińskiego biura Reuters w Pekinie, zajmującą się polityką i wiadomościami ogólnymi. Przed dołączeniem do agencji Reuters przez sześć lat zajmowała się Chinami w AFP i South China Morning Post w Hongkongu. Mówi biegle po mandaryńsku.