24 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Według Ministerstwa Informacji premier Sudanu został umieszczony w areszcie domowym przez „siły wojskowe”.

W poniedziałek wczesnym rankiem dom Hamdoka w Chartumie został otoczony przez wojsko.

Ministerstwo Informacji poinformowało, że aresztowano kilku ministrów i urzędników rządu. Wojsko zaatakowało sudańskiego nadawcę państwowego w pobliskim mieście Omdurman i zatrzymało robotników.

Przywódca Sudanu naciska na oświadczenie „za przejęciem władzy”, ale wezwał ludzi do wyjścia na ulice w proteście.

„Premier Sudanu Abdallah Hamdak, w wiadomości z aresztu domowego, wzywa Sudańczyków do podążania za pokojowymi (metodami protestu) i okupowania ulic w celu obrony ich rewolucji” – podało ministerstwo w poście na Facebooku.

CNN nie było w stanie zweryfikować twierdzeń niezależnie, chociaż członkowie rodziny powiedzieli, że minister informacji był jednym z kilku aresztowanych wyższych urzędników.

Ministerstwo Informacji podało, że wśród aresztowanych przez „siły koalicyjne” znaleźli się różni cywilni ministrowie tymczasowego rządu Sudanu oraz członkowie Rady Suwerennej Sudanu.

„Członkowie cywilnych elementów Tymczasowej Rady Suwerennej i kilku ministrów rządu tymczasowego zostali aresztowani przez połączone siły i wywiezieni w nieznane miejsca” – dodano w oświadczeniu.

Loty z międzynarodowego lotniska w Chartumie również zostały zawieszone, poinformowało CNN źródło w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, dodając, że usługi internetowe zostały „odcięte od sieci telefonii komórkowej i mostów zamkniętych przez wojsko”.

Witryna monitorująca Internet NetBlocks potwierdziła w poniedziałek, że łączność internetowa w Sudanie została „poważnie naruszona”, a „wiele osób doświadczyło zawieszania się telekomunikacji”.

„Dane sieciowe w czasie rzeczywistym pokazują, że 34% normalnych połączeń to połączenia krajowe; incydent trwa” – dodał NetBlogs.

Źródło w Garden powiedziało, że rozmowy CNN nie były połączone z Sudańczykami, a internet nie działał.

Kryzys polityczny

Grupy wojskowe i cywilne dzielą władzę w bezsilnej koalicji we wschodnioafrykańskim kraju znanym jako Rada Suwerenna, która dawno temu upadła. Prezydent Omar al-Baszir W 2019 roku.
Ale następujące a Próba nieudanej fabuły We wrześniu, ze względu na siły lojalne wobec Bashira, przywódcy wojskowi zażądali sojuszu na rzecz niepodległości i zmiany (FFC) oraz zmian w rządzie.

Jednak przywódcy cywilni oskarżyli rząd o przejęcie władzy – a Sudan stoi obecnie w obliczu największego kryzysu politycznego od dwóch lat.

17 października tysiące protestujących zgromadziły się przed Pałacem Prezydenckim w Chartumie Wezwanie do wojska Przejmij władzę. Zostały zorganizowane przez wojskową jednostkę paradną FFC, a Abdel Fattah al-Burhan, generał sił zbrojnych i generał połączonej wojskowo-cywilnej rady suwerennej Sudanu, wszczął spisek i wezwał do obalenia rządu.
Kilka dni później tysiące protestujących wyszło na ulice w kilku miastach Na rzecz rządów publicznych W zdecentralizowanym rządzie kraju.

W poniedziałek rano czasu lokalnego protestujący zebrali się na ulicach stolicy, aby zaprotestować przeciwko aresztowaniu, podpaleniu i zablokowaniu dróg.

READ  Jeffrey Clark: Urzędnik Departamentu Sprawiedliwości Trumpa wzywa sędziego do odrzucenia daty procesu z marca 2024 r. w sprawie w Georgii

Stany Zjednoczone powiedziały, że są „głęboko zaniepokojone” doniesieniami o wojskowym zamachu stanu nad rządem tymczasowym.

„Jak wielokrotnie powtarzaliśmy, wiele zmian w rządzie zmian zagraża amerykańskiej pomocy” – powiedział specjalny wysłannik Jeffrey Feldman w tweecie na oficjalnym koncie Biura Afrykańskiego Departamentu Stanu USA.

Rzekome przejęcie wojska przez Feldmana było „całkowicie nie do przyjęcia” i „wbrew ogłoszeniu konstytucji i demokratycznym aspiracjom narodu sudańskiego”.

Relacja z Akanksha Sharma z CNN.