15 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

USA planują sankcje, kontrolę eksportu przeciwko Rosji, jeśli zaatakuje Ukrainę

WASZYNGTON — Stany Zjednoczone są przygotowane do nałożenia sankcji i kontroli eksportu na krytyczne sektory rosyjskiej gospodarki, jeśli rosyjski prezydent

Władimir Putin

najeżdża Ukrainęi pracuje nad złagodzeniem wstrząsów rynkowych, jeśli Rosja w odwecie wstrzyma dostawy energii, powiedzieli urzędnicy.

Wyjęcie strony z podręcznika administracji Trumpa, aby presja chińskiego giganta telekomunikacyjnego Huawei Technologies Co., wyżsi urzędnicy administracji we wtorek, opisali potencjalny zakaz eksportu do Rosji różnych produktów wykorzystujących mikroelektronikę opartą na amerykańskim sprzęcie, oprogramowaniu lub technologii.

Chociaż urzędnicy nie określili produktów, powiedzieli, że celem będzie uderzenie w krytyczne rosyjskie sektory przemysłowe, które pan. Putin dał pierwszeństwo takim, jak sztuczna inteligencja i obliczenia kwantowe.

„Opcje kontroli eksportu, które rozważamy wraz z naszymi sojusznikami i partnerami, dość mocno uderzyłyby w strategiczne ambicje Putina, by uprzemysłowić jego gospodarkę, i osłabiłyby obszary, które są dla niego ważne” – powiedział wysoki rangą urzędnik administracji.

Urzędnicy administracji odmówili podania wielu szczegółów na temat rodzajów sankcji, które nałoży, ale stwierdzili, że posunięcia te pogłębią wyprzedaż na rosyjskich rynkach, podniosą koszty pożyczek w kraju i zaszkodzą wartości rosyjskiej waluty.

Rosja ma zgromadziło ponad 100 000 żołnierzy wzdłuż granic Ukrainy przeniósł czołgi i inny sprzęt wojskowy na zachód z baz na wschodzie i rozmieścił wojska na sąsiedniej Białorusi, która również graniczy z Ukrainą. Urzędnicy Białego Domu są przygotowania do najazdua oprócz przygotowania sankcji Stany Zjednoczone zapowiedziały, że: wzmocnić siły NATO w Europie Wschodniej.

Prezydent Biden powiedział na konferencji prasowej, że USA są gotowe nałożyć sankcje na Rosję, jeśli prezydent Władimir Putin wykona ruch przeciwko Ukrainie. Biden przedstawił również możliwą rezolucję dyplomatyczną. Zdjęcie: Susan Walsh / Associated Press (wideo z 19.01.2022)

Po tygodniach rozmów i spotkań w europejskich stolicach, amerykańscy i europejscy urzędnicy powiedzieli we wtorek, że widzą „konwergencję” w sprawie przyszłych sankcji między narodami amerykańskimi i europejskimi, po części ze względu na zapewnienia, że ​​USA pracują nad zabezpieczeniem dostaw energii, gdyby Mr. Putin napada na Ukrainę. Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że szukają zapasów energii w Afryce Północnej, na Bliskim Wschodzie, w Azji i na terenie Stanów Zjednoczonych

„Jeśli Rosja zdecyduje się na uzbrojenie swoich dostaw gazu ziemnego lub ropy naftowej, nie pozostanie to bez konsekwencji dla rosyjskiej gospodarki” – powiedział jeden z urzędników USA. „Jest to gospodarka jednowymiarowa, a to oznacza, że ​​potrzebuje przychodów z ropy naftowej i gazu co najmniej w takim stopniu, w jakim Europa potrzebuje dostaw energii”.

Urzędnicy europejscy powiedzieli, że bezpośrednie podejście administracji Bidena do konsultacji z nimi i informowania ich o planach USA, w tym o osobistych kontaktach prezydenta Bidena i jego najwyższych urzędników, pobudziło współpracę.

Mimo to zdolność Rosji do złagodzenia skutków zachodnich sankcji jest znacząca – znacznie wyższa niż w przypadku Iranu, którego gospodarka pogrążyła się w głębokim załamaniu w 2018 r. po ponownym nałożeniu przez administrację Trumpa sankcji nuklearnych.

Bank Rosji szacuje rezerwy kraju na około 630 miliardów dolarów na koniec 2021 roku, a Europa jest uzależniona od Rosji w prawie 40% dostaw gazu, jest mało prawdopodobne, aby sankcje eksportowe zostały odcięte. Powiązania handlowe i polityczne Rosji z Chinami również sprawiają, że jest ona mniej podatna na izolację od światowej gospodarki.

Ogłoszenie w USA pojawiło się dzień po Mr. Biden omówił kryzys na Ukrainie z kilkoma przywódcami europejskimi. Przywódcy, w tym premier Wielkiej Brytanii

Boris JohnsonPrezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz omówili koordynację sankcji i sytuację na Ukrainie.

Przywódcy zgodzili się, że nie należy usuwać żadnych poważnych opcji sankcji, powiedział urzędnik Unii Europejskiej, nawet jeśli niektóre z nich będą prawdopodobnie wykorzystywane tylko w ostateczności. Mogą one obejmować środki, które mogą spowodować dodatkowe szkody gospodarcze dla krajów zachodnich, takie jak odcięcie Rosji od sieci finansowej SWIFT, która umożliwia bankom rozliczanie transakcji na całym świecie, oraz embarga na import energii z Rosji.

„Przywódcy zgodzili się, że w przypadku dalszego rosyjskiego wtargnięcia na Ukrainę sojusznicy muszą podjąć szybkie reakcje odwetowe, w tym bezprecedensowy pakiet sankcji” – dodał. Biuro Johnsona powiedziało po rozmowie. „Postanowili nadal ściśle koordynować każdą taką reakcję”.

Rozważane kontrole eksportu, jak powiedzieli urzędnicy, zostaną wdrożone za pomocą potężnego narzędzia polityki USA, znanego jako Zasada Zagranicznego Produktu Bezpośredniego, którego administracja Trumpa wykorzystała do okaleczenia chińskiego Huawei.

Stosowanie tej zasady w celu ukierunkowania działań na kraj lub wiele sektorów przemysłowych w przeciwieństwie do jednej firmy jest nowatorską strategią, która może mieć dalekosiężne skutki, biorąc pod uwagę globalną dominację i wszechobecność amerykańskich narzędzi i oprogramowania do produkcji chipów. Na przykład Stany Zjednoczone mogą wykorzystać tę regułę do zablokowania zagranicznej firmie, która wyprodukowała telefon w innym obcym kraju, sprzedaży tego przedmiotu do Rosji, jeśli urządzenie wykorzystuje jakiekolwiek amerykańskie chipy.

Wpływ przepisu będzie zależał od tego, jak szeroko urzędnicy zdecydują się na zastosowanie ograniczeń oraz od precyzyjnego sformułowania w jakimkolwiek rozporządzeniu. Administracja Trumpa podjęła wiele prób, zanim zdecydowała się na sformułowanie rozporządzenia, które ostatecznie wywarło znaczący wpływ na Huawei.

Napisz do Gordon Lubold na [email protected], Kate O’Keeffe na [email protected] i Laurence Norman na [email protected]

Copyright © 2022 Dow Jones & Company, Inc. Wszelkie prawa zastrzeżone. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

READ  Bije rekord na Hawajach w zakresie ultraluksusowych nieruchomości. Oto, co jest sprzedawane