23 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

USA mogą nałożyć sankcje na gruzińskich polityków za „obronę demokracji” – POLITICO

USA mogą nałożyć sankcje na gruzińskich polityków za „obronę demokracji” – POLITICO

W ramach wysiłków na rzecz „ochrony i zabezpieczenia demokracji” ustawa nakłada sankcje na urzędników rządowych i inne osoby, które „ponoszą materialną odpowiedzialność za podważanie lub szkodzenie demokracji, prawom człowieka lub bezpieczeństwu w Gruzji”. Nałożyłoby zakaz wydawania wiz politykom i rodzinom polityków odpowiedzialnych za przyjęcie „niedawnego ustawodawstwa dotyczącego agentów zagranicznych w stylu rosyjskim”, skierowanego przeciwko organizacjom pozarządowym i mediom, które otrzymują ponad 20% środków finansowych z zagranicy.

Sankcje wymierzą także gruzińskie organy ścigania i służby bezpieczeństwa, które stłumiły protesty przeciwko projektowi ustawy o agentach zagranicznych. Władze zareagowały na dziesiątki tysięcy ludzi wychodzących na ulice w ramach demonstracji, używając gazu łzawiącego i armatek wodnych oraz bijąc i zatrzymując działaczy i polityków opozycji.

Podczas ostatniej wizyty w Gruzji zastępca sekretarza stanu USA do spraw europejskich i euroazjatyckich James O’Brien przestrzec Jeśli Gruzja przyjmie ustawę o agentach zagranicznych, „zobaczymy ograniczenia nachodzące ze Stanów Zjednoczonych”, które wpłyną na finanse lub podróże osób stojących za nią. Sekretarz prasowa Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że ​​wejście w życie ustawy o agentach zagranicznych „zmusi nas do fundamentalnej ponownej oceny naszych stosunków z Gruzją”.

W zeszłym tygodniu ustawa o agentach zagranicznych przeszła trzecie czytanie w gruzińskim parlamencie, ale w nadchodzących dniach będzie wymagać od większości parlamentarzystów głosowania nad nią po raz ostatni, po tym, jak niezależny prezydent kraju skorzystał z symbolicznego weta.

Rząd upiera się, że prawo, które klasyfikuje organizacje pozarządowe otrzymujące ponad 20 procent środków z zagranicy jako agentów zagranicznych, jest konieczne, aby zapobiec zagranicznej ingerencji. Krytycy obawiają się jednak, że Gruzińskie Marzenie zostanie wykorzystane do tłumienia mediów, opozycji i społeczeństwa obywatelskiego.

Bruksela ostrzegła, że ​​ustawa może podważyć nadzieje Gruzji na członkostwo w Unii Europejskiej. Stypendia UE Gruzja Stan kandydata W grudniu, mimo ostrzeżeń o pogorszeniu się praw człowieka i braku wprowadzenia podstawowych reform.

READ  Rosyjski gigant technologiczny chce opuścić kraj, gdy szaleje wojna na Ukrainie