8 sierpnia, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina wzywa do obrony przeciwlotniczej, a Rosja zwraca uwagę na Łysychańsk

Ukraina wzywa do obrony przeciwlotniczej, a Rosja zwraca uwagę na Łysychańsk
  • Zełenski mówi, że Ukraina potrzebuje nowoczesnego systemu obrony powietrznej
  • Przywódcy G7 mają nadzieję podkreślić jedność
  • Siły rosyjskie atakują Łyschansk

Kijów (Reuters) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek wezwał zachodnich przywódców do wyposażenia jego nękanego kraju w systemy obrony przeciwlotniczej, gdy siły rosyjskie zaatakują Łyszczańsk, ostatnie duże miasto we wschodniej prowincji Ługańsk pozostające pod kontrolą sił ukraińskich.

Przemawiając na szczycie G7 w Alpach Bawarskich za pośrednictwem łącza wideo, europejski urzędnik powiedział, że Zełenski poprosił również o pomoc w eksporcie zboża z Ukrainy i dalszych sankcji wobec Rosji.

Podczas spotkania przywódców siły rosyjskie bombardowały w weekend Łysieczańsk, bezpośredni cel Kremla na polu bitwy po upadku sąsiedniego Siewierodoniecka.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Gubernator Ługańska Serhij Gedayi powiedział, że miasto doznało „katastrofalnych” zniszczeń w wyniku bombardowań i wezwał cywilów do pilnej ewakuacji.

„Sytuacja w mieście jest bardzo trudna” – napisał Gaidai w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram.

Przed wystąpieniem do przywódców spotkania Grupy Siedmiu w ośrodku Schloss Almawa Zełenski podkreślił pilną potrzebę większej ilości broni.

W ostatnich codziennych komunikatach powiedział: „Partnerzy powinni działać szybciej, jeśli są naprawdę partnerami, a nie obserwatorami. Opóźnienia w przekazywaniu broni do naszego państwa, wszelkie ograniczenia – to w rzeczywistości zaproszenie dla Rosji do kolejnych strajków. ” które zmobilizowały swoich obywateli.

Wysoki rangą urzędnik USA powiedział, że kraje G7 zastosują się do nowego pakietu skoordynowanych środków, aby zwiększyć presję na Rosję i sfinalizować plany ograniczenia rosyjskich cen ropy.

Urzędnik europejski powiedział, że oprócz systemów obrony powietrznej Zełenski w swoim przemówieniu do G7 zażądał gwarancji bezpieczeństwa.

Biały Dom powiedział, że przywódcy zrezygnują z długoterminowego zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa, aby zapewnić Ukrainie wsparcie finansowe, humanitarne, wojskowe i dyplomatyczne „tak długo, jak to będzie potrzebne”, w tym zaawansowaną broń.

READ  Kiedy Ukraina traci swoje siły, jak długo może walczyć?

Źródło zaznajomione z tą sprawą powiedział Reuterowi, że Stany Zjednoczone prawdopodobnie ogłoszą w tym tygodniu zakup systemu obrony przeciwrakietowej ziemia-powietrze średniego i dalekiego zasięgu dla Ukrainy. Czytaj więcej

Prezydent USA Joe Biden powiedział wcześniej sojusznikom, że „musimy trzymać się razem” przeciwko Rosji w obliczu jej ataku na Ukrainę, który trwa już piąty miesiąc.

Sankcje skutecznie odizolowały Rosję od globalnego systemu finansowego, ale wojna przysporzyła trudności krajom poza granicami Rosji, a kurczące się dostawy żywności i energii szkodzą gospodarce światowej. Czytaj więcej

Obejmują one również ukraiński eksport zboża, który jest obecnie uwięziony w portach i który zwykle dostarcza żywność milionom ludzi na Bliskim Wschodzie, w Afryce i gdzie indziej.

Ale prezydent Rosji Władimir Putin nie okazał żadnych oznak zmiany kursu, gdy jego siły walczyły o zdobycie kolejnego ukraińskiego miasta.

przerażenie

W poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że siły rosyjskie używają artylerii do próby odizolowania Łyszczańska od południa. Sztab Generalny poinformował w swojej codziennej aktualizacji, że rosyjskie samoloty bojowe również zbombardowały w pobliżu miasta.

W niedzielę agencja informacyjna TASS zacytowała urzędnika popieranych przez Moskwę separatystów, który powiedział, że siły rosyjskie wkroczyły do ​​Łyszczańska z pięciu kierunków i izolują ukraińskich obrońców.

Reuters nie był w stanie potwierdzić raportu, a aktualizacja Sztabu Generalnego nie wspominała o wkroczeniu separatystów do miasta.

„Lisieczańsk, to było przerażające w zeszłym tygodniu”, powiedziała Elena, starsza kobieta z miasta, która była wśród dziesiątek ewakuowanych, którzy przybyli do kontrolowanego przez Ukraińców miasta Pokrovsk, z obszarów przyfrontowych.

„Powiedziałam już mojemu mężowi, jeśli umrę, proszę, pochowaj mnie za domem” – powiedziała.

READ  W kompleksie w Szanghaju w Sinopec wybuchł ogromny pożar, w którym zginęła jedna osoba

W obliczu niepowodzenia dla Ukrainy siły rosyjskie przejęły pełną kontrolę nad Siewierodonieckiem, bliźniaczym miastem Łyszczańsk na wschodnim brzegu rzeki Siewierskij Doniec, w weekend, kiedy siły ukraińskie wycofały się po tygodniach ostrzału i walk ulicznych.

Ługańsk i sąsiednie Obwód Doniecki tworzą wschodni Donbas Ukrainy – region przemysłowy kraju.

Donbas stał się głównym celem Kremla po tym, jak siłom rosyjskim nie udało się zdobyć stolicy, Kijowa, we wczesnych fazach wojny.

Siły rosyjskie kontrolują również obszary na południu, w tym portowe miasto Mariupol, które upadło po tygodniach oblężeń, które pozostawiły je w ruinie.

Rosyjskie rakiety uderzyły w Kijów w niedzielę po raz pierwszy od tygodni.

Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego w ramach, jak to określił Kreml, „specjalnej operacji wojskowej”, mającej na celu pozbycie się z kraju skrajnie prawicowych nacjonalistów i zapewnienie rosyjskiego bezpieczeństwa.

Kijów i Zachód odrzucają to jako bezpodstawną wymówkę do prowadzenia wojny agresji, która zabiła tysiące, zmusiła miliony do ucieczki z Ukrainy, zniszczyła miasta i podniosła ceny żywności i energii.

Nie ma separacji

Kraje zachodnie zgromadziły się wokół Kijowa, gdy Rosja najechała Ukrainę w lutym, ale ta jedność jest teraz testowana przez rosnącą inflację i brak energii dla obywateli.

Podczas szczytu Biden podkreślił potrzebę jedności w obliczu obaw, że w europejskich stolicach istnieją rozbieżne poglądy na temat tego, jak poradzić sobie z tą sytuacją.

„Putin od początku liczył na to, że w jakiś sposób NATO i G7 się rozdzielą. Ale nie zrobiliśmy tego i nie będziemy” – powiedział prezydent USA.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raportowanie przez biura Reuters. Napisane przez Angusa McSwana; Montaż przez Franka Jacka Daniela

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

READ  Dania głosuje za ściślejszymi więzami obronnymi z UE w związku z obawami Rosji