9 sierpnia, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina twierdzi, że Rosja zrzuciła bomby fosforowe na Wyspę Węży | Aktualności

Ukraina twierdzi, że Rosja zrzuciła bomby fosforowe na Wyspę Węży |  Aktualności

Rosyjskie myśliwce Su-30 przeleciały dwa loty nad Snake Island i zrzuciły bomby fosforowe dzień po zaniku „dobrej woli”.

Ukraińskie wojsko oskarżyło Rosję o przeprowadzanie ataków z użyciem zapalających pocisków fosforowych na Wyspie Węży, zaledwie dzień po tym, jak Moskwa wycofała swoje siły ze skalistego występu na Morzu Czarnym.

Valery Zaloghny, naczelny dowódca armii ukraińskiej, powiedział w piątek w Telegramie, że dwa wypady rosyjskich myśliwców Su-30 zrzuciły bomby fosforowe wystrzelone na wyspę z kontrolowanego przez Rosję Krymu.

„Dzisiaj około godziny 18:00… samoloty rosyjskich sił powietrznych Su-30 dwukrotnie dokonały nalotów bombami fosforowymi na wyspę Zmenyi” – podało w oświadczeniu ukraińskie wojsko, używając innej nazwy dla Snake Island.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony określiło swoje wycofanie się z wyspy w czwartek jako „gest dobrej woli”, który ma pokazać, że Moskwa nie będzie ingerować w wysiłki ONZ na rzecz uregulowania eksportu zboża chronionego z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym.

Ukraińskie wojsko w piątek oskarżyło Rosję, że nie jest w stanie „szanować nawet ich oświadczeń”.

Nagranie wideo towarzyszące ukraińskiemu oświadczeniu pokazało samolot co najmniej dwukrotnie zrzucający amunicję na wyspę i coś, co wyglądało jak białe linie wznoszące się nad nią.

Broń fosforowa, która pozostawia na niebie charakterystyczny biały ślad, jest bronią zapalającą, której na mocy umowy międzynarodowej zabrania się jej użycia przeciwko cywilom, ale jest dozwolona do celów wojskowych.

Ukraina kilkakrotnie oskarżała Rosję o użycie bomb fosforowych od czasu inwazji pod koniec lutego, w tym na obszarach cywilnych, czemu Moskwa zaprzeczyła.

Ukraina twierdziła, że ​​rosyjscy żołnierze zostali zmuszeni do wycofania się z wyspy pod ostrzałem artyleryjskim i rakietowym.

READ  Książę Karol przyjął milion funtów od rodziny Osamy bin Ladena | Książe Charles

Snake Island znajduje się u wybrzeży Ukrainy, około 35 kilometrów (22 mil) od delty Dunaju i już przed wybuchem wojny była zastrzeżoną strefą wojskową jako ukraiński posterunek graniczny.

Zdjęcie satelitarne przedstawiające przegląd wyspy Snake Island na Ukrainie 12 maja 2022 r [Maxar Technologies/Handout via Reuters]