24 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kopenhaga nagradza świadomych ekologicznie turystów darmowym jedzeniem i wycieczkami

Kopenhaga nagradza świadomych ekologicznie turystów darmowym jedzeniem i wycieczkamiCNN

Goście do Kopenhaga Osoby biorące udział w działaniach przyjaznych dla środowiska, takich jak zbieranie śmieci lub podróżowanie transportem publicznym, mogą zostać nagrodzone bezpłatną żywnością, doświadczeniami kulturalnymi i wycieczkami w ramach nowego programu pilotażowego.

Program pilotażowy CopenPay, który będzie realizowany od 15 lipca do 11 sierpnia, zakłada „przekształcenie ekologicznych działań w walutę doświadczeń kulturalnych” – stwierdził w poniedziałkowym oświadczeniu urząd ds. turystyki stolicy Danii Visit Copenhagen, znany również jako Wonderful Copenhagen.

Na przykład odwiedzający, którzy zabiorą odpady z tworzyw sztucznych do Galerii Narodowej w Danii, uzyskają dostęp do warsztatu, w którym będą mogli zamienić je w dzieło sztuki, natomiast osoby jeżdżące na rowerach lub korzystające z transportu publicznego do słynnej miejskiej ciepłowni będą mogły jeździć po stoku narciarskim Sztuczny na dachu budynku.

W oświadczeniu Wonderful Copenhagen dodano: „CopenPay nagradza takie działania, jak jazda na rowerze, udział w sprzątaniu lub wolontariat w miejskich gospodarstwach rolnych, zapewniając dostęp do różnorodnych rozrywek i cudów życia codziennego w Kopenhadze, w tym bezpłatne wycieczki z przewodnikiem po muzeach i wypożyczanie kajaków Za darmo, a nawet darmowy wegetariański lunch z lokalnych upraw.”

Stolica Danii jest bardzo popularna wśród turystów ze względu na piękną architekturę, światowej klasy jedzenie oraz bezpieczne, czyste i zielone środowisko.

To doskonałe miejsce do jazdy na rowerze – ma 382 km (237 mil) ścieżek rowerowych, a według urzędu ds. turystyki 62% wszystkich obywateli do poruszania się korzysta z rowerów.

„Dzięki CopenPay dajemy ludziom możliwość lepszego doświadczenia tego, co Kopenhaga ma do zaoferowania, jednocześnie zmniejszając obciążenie naszej planety. Chodzi o tworzenie doświadczeń, które są znaczące, zapadające w pamięć, zabawne i przyjazne dla środowiska” – Mikkel Aaro Hansen, dyrektor generalny Wonderful Copenhagen, – napisano w oświadczeniu.

Można przyznawać nagrody, jeśli odwiedzający pokażą np. bilet komunikacji miejskiej, jednak system ten opiera się głównie na zaufaniu.

READ  Wyspy Salomona zakazują statkom Marynarki Wojennej USA wchodzenia do portów - Ambasada USA

Dostępna jest mapa online pokazująca ponad dwadzieścia uczestniczących witryn. Projekt pilotażowy może być realizowany przez cały rok, jeśli zakończy się sukcesem.

Uruchomienie programu następuje w czasie rosnących obaw o wpływ turystyki na środowisko i społeczeństwo, co wywołało ostatnio protesty w Barcelonie, na Wyspach Kanaryjskich i na Majorce.

„Musimy przekształcić turystykę z obciążenia dla środowiska w siłę wywołującą pozytywne zmiany, a ważnym krokiem w tej transformacji jest zmiana sposobu, w jaki poruszamy się po miejscu docelowym, tego, co konsumujemy i jak wchodzimy w interakcje z lokalną ludnością” – powiedział Hansen w w komunikacie prasowym wydanym przez Wielką Inicjatywę Kopenhaską.