9 sierpnia, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina dąży do przedłużenia umowy o bezpiecznym przejściu żeglugi poza zboże

  • Trzy statki zbożowe opuszczają ukraińskie porty Morza Czarnego
  • Turcja twierdzi, że świat nie może zakończyć wojny, ignorując Rosję
  • Rosja zakazała niektórym zagranicznym inwestorom sprzedaży udziałów w kluczowych projektach energetycznych i bankach

STAMBUŁ/KIJÓW, 5 sierpnia (Reuters) – Trzy statki zbożowe opuściły w piątek ukraińskie porty jako pierwszy statek towarowy załadowany na Ukrainie od czasu inwazji Rosji, co skłoniło Kijów do wezwania do rozszerzenia umowy o bezpiecznym przejściu na inne ładunki. Metale.

Porozumienie z 22 lipca oznaczało rzadki przełom dyplomatyczny, gdy na wschodniej Ukrainie szaleje wojna, gdy Kijów próbuje odbudować swoją zrujnowaną gospodarkę po ponad pięciu miesiącach konfliktu.

„Oczekujemy, że gwarancje bezpieczeństwa ONZ i naszych partnerów w Turcji będą nadal działać, a eksport żywności z naszych portów stanie się stabilny i przewidywalny dla wszystkich uczestników rynku” – powiedział na Facebooku ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow na Facebooku po odejściu statków. .

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Pierwszy statek ze zbożem opuścił Odessę w poniedziałek.

„Ta umowa dotyczy logistyki, ruchu statków przez Morze Czarne” – powiedział Financial Times ukraiński wiceminister gospodarki Taras Kachka. „Jaka jest różnica między ziarnem a rudą żelaza?”

Organizacja Narodów Zjednoczonych i Turcja wynegocjowały umowę o bezpiecznym przejściu między Moskwą a Kijowem po ostrzeżeniach ONZ, że eksport zboża z Ukrainy przez zdominowane przez Rosję przejście przez Morze Czarne może doprowadzić do głodu.

Fahrettin Altun, główny doradca tureckiego prezydenta Tayyipa Erdogana, powiedział, że porozumienie o bezpiecznym przejściu świadczy o bezpośredniej dyplomacji między prezydentem Rosji Władimirem Putinem i Erdoganem, którzy spotkali się ponownie w piątek w czarnomorskim mieście Soczi.

Społeczność międzynarodowa nie może zakończyć wojny na Ukrainie ignorując Rosję.

Putin wysłał wojska na Ukrainę 24 lutego, wywołując największy konflikt w Europie od czasów II wojny światowej oraz globalny kryzys energetyczny i żywnościowy.

READ  Protestujący rozwścieczeni kryzysem gospodarczym na Sri Lance oblegali Pałac Prezydencki

W piątek dwa statki z zbożem z Czarnomorska i jeden z Odessy przewiozły łącznie około 58 000 ton kukurydzy, podało tureckie Ministerstwo Obrony.

Turecki masowiec Osprey S, pływający pod banderą Liberii, przybędzie w piątek do Czarnomorska, aby załadować zboże, poinformowała regionalna administracja Odessy.

Rosja i Ukraina tradycyjnie produkują jedną trzecią światowej produkcji pszenicy, a Rosja jest głównym dostawcą energii do Europy. Jednak eksport zboża na Ukrainę spadł w tym sezonie o 48,6% rok do roku, według ministerstwa rolnictwa.

Ukraina liczy na eksport 20 mln ton zboża z silosów i 40 mln ze świeżych zbiorów, powiedział w lipcu doradca ekonomiczny Ołeh Ustenko. Ustenko powiedział, że rząd ma nadzieję zarobić na tych blokach 10 miliardów dolarów, ale ich eksport może zająć od 20 do 24 miesięcy, jeśli porty nie będą działać prawidłowo. Czytaj więcej

Władze portowe Ukrainy poinformowały w poniedziałek, że w ukraińskich portach jest 68 statków z 1,2 mln ton ładunku, z czego dwie trzecie stanowiła żywność.

Środkowa cześć

Po pięciu miesiącach walk ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski określił w tym tygodniu presję na jego siły zbrojne we wschodnim Donbasie jako „piekło”.

Moskwa dąży do kontrolowania rosyjskojęzycznego Donbasu, obejmującego prowincje Ługańsk i Donieck, gdzie promoskiewscy separatyści zajęli terytorium po aneksji południowego Krymu przez Kreml w 2014 roku.

Zełenski mówił o ciężkich walkach wokół miasta Awdijwka i ufortyfikowanej wsi Piski, gdzie w ostatnich dniach Ukraina uznała „częściowe zwycięstwo” nad swoim rosyjskim przeciwnikiem.

Rosyjska agencja informacyjna TASS cytowała siły separatystyczne, twierdząc, że siły rosyjskie i prorosyjskie przejęły pełną kontrolę nad Piski. Powiedzieli również, że walki mają miejsce w mieście Bachmut, na północ od Doniecka. Czytaj więcej

Ukraina przez ostatnie osiem lat wzmacniała swoją obronę w Bisky, widząc miasto Donieck, około 10 km na południowy wschód, jako strefę buforową przed siłami wspieranymi przez Rosję.

READ  Sąd Najwyższy Roe vs. House uchwala ustawy kodyfikujące prawa do aborcji po ataku na Wade

Ukraiński generał Oleksiy Khromov powiedział, że jego siły odbiły dwie wsie wokół wschodniego miasta Słowiańska, ale zostały zepchnięte do miasta Avdiyvka po tym, jak zostały zmuszone do opuszczenia kopalni węgla postrzeganej jako kluczowa pozycja obronna.

Reuters nie mógł od razu zweryfikować twierdzeń żadnej ze stron dotyczących rozwoju sytuacji na polu bitwy.

Putin powiedział, że rozpoczął coś, co nazwał „specjalną operacją wojskową” na Ukrainie, aby zapewnić rosyjskie bezpieczeństwo i chronić rosyjskojęzycznych na Ukrainie. Kijów oskarża Moskwę o wojnę w stylu imperialistycznym, by uratować jej prozachodnich sąsiadów, którzy wstrząsnęli rosyjską hegemonią po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku.

Najnowsza z serii sankcji nałożonych na Zachód, Rosja zakazała inwestorom z tzw. krajów nieprzyjaznych sprzedaży udziałów w kluczowych projektach energetycznych i bankach do końca roku.

Kraje zachodnie i sojusznicy, w tym Japonia, nałożyły na Rosję sankcje finansowe od 24 lutego. Moskwa zemściła się na opuszczeniu Rosji zachodnich firm i ich sojuszników, a w niektórych przypadkach przejęła ich aktywa. Czytaj więcej

Wojna wysiedliła miliony ludzi, zabiła tysiące cywilów i zrujnowała miasta, miasteczka i wsie. Ukraina i jej zachodni sojusznicy oskarżyli siły rosyjskie o atakowanie ludności cywilnej i popełnianie zbrodni wojennych, czemu Rosja zaprzecza.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Biura Reutera; Napisane przez Michaela Perry’ego i Nicka MacPhee; Montaż przez Stephena Coatesa, Roberta Birzela i Marka Heinricha

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.