23 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ukraina apeluje o strefę zdemilitaryzowaną wokół strzelonej elektrowni jądrowej

Ukraina apeluje o strefę zdemilitaryzowaną wokół strzelonej elektrowni jądrowej
  • Biznes na Ukrainie i w Rosji przypisał sukces fabrykom w Zaporożu
  • Jaskinia ostrzega przed katastrofą w stylu Czarnobyla, jeśli obszar nie jest chroniony
  • Międzynarodowa misja wzywa do sadzenia do końca sierpnia
  • Rosja twierdzi, że jest gotowa ułatwić wizytę zespołu monitorującego ONZ w fabryce
  • Guterres z ONZ mówi, że każdy atak na elektrownię atomową byłby „samobójstwem”

KIJÓW, 8 sierpnia (Reuters) – W poniedziałek nasilił się międzynarodowy alarm w związku z weekendowym ostrzałem ukraińskiego kompleksu nuklearnego Zaporoże. Kijów ostrzegł o ryzyku katastrofy w stylu Czarnobyla i wezwał do przekształcenia tego obszaru w strefę zdemilitaryzowaną.

Kijów i Moskwa zemściły się za ostrzał południowych regionów zajętych przez rosyjskich najeźdźców w marcu, a teraz, gdy Kijów jest celem kontrataku, ONZ Szef Organizacji Narodów Zjednoczonych wezwał inspektorów jądrowych do uzyskania dostępu do elektrowni.

„Każdy atak na elektrownię atomową byłby aktem samobójstwa” – powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres na konferencji prasowej w poniedziałek w Japonii, gdzie w sobotę uczestniczył w Hiroszimie Peace Memorial.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Petro Kotin, szef ukraińskiej państwowej firmy nuklearnej Energoatom, wezwał do rozmieszczenia zespołu sił pokojowych w zakładzie w Zaporożu, który nadal jest kierowany przez ukraińskich techników. Czytaj więcej

„Decyzja, której żądamy od społeczności międzynarodowej i wszystkich naszych partnerów… polega na wycofaniu najeźdźców ze stacji i stworzeniu wokół stacji strefy zdemilitaryzowanej” – powiedział Cotin w telewizji.

„Posiadanie sił pokojowych w strefie, przekazanie im kontroli nad nią, a następnie kontrolowanie stacji po stronie ukraińskiej rozwiązałoby ten problem”.

Jewhenii Tsymbaliuk, ambasador Ukrainy przy Agencji Energii Atomowej ONZ (MAEA), oskarżył Rosję o próbę wyłączenia ukraińskiej sieci elektrycznej na południu poprzez atakowanie elektrowni. Wezwał do zorganizowania międzynarodowej misji kierowanej przez ONZ do zakładu do końca miesiąca.

READ  Amerykańskie kontrakty terminowe zyskują, gdy producenci chipów zamierzają przedłużyć wzrost: rynki dobiegają końca

„Wykorzystamy wszystkie możliwe środki dyplomacji, aby zbliżyć się do MAEA i ONZ w celu przeprowadzenia tej misji. Potrzebujemy jej bardzo pilnie, tak szybko, jak to możliwe…” – powiedział Tsymbaliuk dziennikarzom w Wiedniu, gdzie znajduje się MAEA.

Agencja informacyjna RIA Novosti cytowała ambasadora Moskwy przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, który powiedział, że Rosja jest gotowa ułatwić wizytę MAEA w kompleksie reaktora jądrowego.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że ukraińskie strajki uszkodziły linie wysokiego napięcia obsługujące elektrownię z czasów sowieckich, zmuszając ją do ograniczenia produkcji w dwóch z sześciu reaktorów „aby zapobiec dalszemu spowolnieniu”. Czytaj więcej

Rosyjski urzędnik zajmujący się instalacją w regionie Zaporoża powiedział wcześniej, że zakład działa normalnie.

Ukraina oskarżyła Rosję o ataki w fabryce, która, jak twierdzi, uszkodziła trzy czujniki promieniowania, pozostawiając dwóch pracowników hospitalizowanych z powodu obrażeń odłamkami. Reuters nie mógł zweryfikować wersji obu stron tego, co się wydarzyło.

W rozmowie z dziennikarzami rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał ostrzał „wyjątkowo niebezpiecznym” i dodał: „Oczekujemy, że kraje, które mają absolutny wpływ na ukraińskie kierownictwo, wykorzystają ten wpływ do odrzucenia dalszego ostrzału”.

Ukraiński Kodin uznał za szczególnie niebezpieczne ryzyko, że bomby uderzą w zużyte pojemniki z wysoce radioaktywnym wypalonym paliwem jądrowym. Jeśli pękły dwa lub więcej kontenerów, „nie można było oszacować skali tej katastrofy”.

Najgorsza cywilna katastrofa nuklearna na świecie miała miejsce w 1986 roku, kiedy wybuchł reaktor w kompleksie czarnobylskim w północno-zachodniej Ukrainie. Po inwazji 24 lutego zakład został zajęty przez wojska rosyjskie przed ich wycofaniem się pod koniec marca.

READ  USA twierdzą, że nie wspierają „ponownej okupacji” Gazy przez Izrael po wojnie | Wiadomości o konflikcie izraelsko-palestyńskim

Guterres powiedział, że personel MAEA potrzebuje dostępu do Zaporoża, aby „stworzyć warunki do stabilizacji”.

Ukraina powiedziała, że ​​planuje wielką kontrofensywę na okupowanym przez Rosję południu, najwyraźniej skupioną na zachodnim Zaporożu, mieście Chersoń, i odbiła już dziesiątki wiosek.

Eksport zboża nabiera tempa

Gdzie indziej, umowa mająca na celu ograniczenie ukraińskiego eksportu żywności i złagodzenie globalnych niedoborów spowodowała, że ​​w poniedziałek dwa statki ze zbożem opuściły ukraińskie porty Morza Czarnego, co zwiększyło ich liczbę do 12 od pierwszego, który wypłynął tydzień temu. Czytaj więcej

Dwa niedawno wychodzące statki przewiozły prawie 59 000 ton kukurydzy i soi do Włoch i południowo-wschodniej Turcji. Cała czwórka wyruszyła w niedzielę, niosąc blisko 170 000 ton kukurydzy i innej żywności.

Porozumienie o eksporcie zboża zawarte 22 lipca przez Turcję i ONZ stanowi rzadkie zwycięstwo dyplomatyczne, które może pomóc złagodzić globalne ceny żywności napędzane konfliktami i wojną na Ukrainie.

Przed inwazją Rosja i Ukraina łącznie odpowiadały za prawie jedną trzecią światowego eksportu pszenicy. Wynikające z tego zakłócenia wywołały obawy przed głodem w niektórych częściach świata.

Ukraina powiedziała, że ​​ma nadzieję na eksport 20 milionów ton zboża i 40 milionów z nowych zbiorów, aby pomóc w odbudowie zrujnowanej gospodarki.

Rosja twierdzi, że przeprowadza na Ukrainie „specjalną operację wojskową”, aby wykorzenić nacjonalistów i chronić społeczności rosyjskojęzyczne. Ukraina i Zachód opisują działania Rosji jako niesprowokowaną wojnę w imperialistycznym stylu, by przywrócić kontrolę nad jej prozachodnim sąsiadem, utraconą po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku.

Konflikt wysiedlił miliony, zabił tysiące cywilów i zrujnował miasta, miasteczka i wsie.

Po aneksji Krymu przez Kreml od południa w 2014 r. siły rosyjskie próbują w pełni odbić promoskiewskim separatystom wschodni Donbas na Ukrainie.

„Żołnierze ukraińscy mocno trzymają obronę, zadając wrogowi straty i są gotowi na wszelkie zmiany sytuacji operacyjnej” – powiedział sztab generalny Ukrainy w aktualizacji operacyjnej w poniedziałek.

READ  Poważne powodzie we wschodnim Kentucky

Siły rosyjskie nasiliły ataki w Donbasie na północ i północny zachód od miasta Donieck, które jest w posiadaniu Rosji, podało ukraińskie wojsko.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Biur Reuters; Napisane przez Stephena Coatesa i Marka Heinricha; Montaż przez Simona Camerona-Moore’a i Nicka MacPhee

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.