27 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

UE nakłada sankcje na rosyjskiego szefa naftowego związane z konfiskatą megajachtu | Rosja

Unia Europejska nałożyła sankcje na rosyjskiego szefa naftowego, który został oddzielnie uznany przez władze USA jako „właściciel słomy” dwóch jachtów powiązanych z Prezydent Rosji Władimir Putin i jego wewnętrzny krąg.

Edward Khdianatov pełnił funkcję prezesa i dyrektora generalnego kontrolowanej przez państwo firmy naftowej Rosnieft, zanim założył własną firmę energetyczną, Independent Oil and Gas Company, która szybko przekształciła się w jednego z największych rosyjskich producentów ropy naftowej, zajmującego się wydobyciem, rafinacją i handlem.

The Unia Europejska powiedziała 61-letni biznesmen był powiązany z Putinem, który pomagał w organizacji jego pierwszej kampanii prezydenckiej w 2000 roku, i jego bliskim sojusznikiem Igorem Sieczinem, który zastąpił Chdianatowa na czele Rosniefti. Stwierdzono, że został wpisany na czarną listę ze względu na jego „korzyści od rządu Federacji Rosyjskiej” i „powiązania z osobami z listy”. Sieczin i Putin podlegają sankcjom Unii Europejskiej od czasu inwazji na Ukrainę.

Chdianatow utrzymywał niską pozycję w porównaniu z rosyjskimi oligarchami, takimi jak Roman Abramowicz. Jednak od czasu inwazji przyciągnął międzynarodową uwagę po tym, jak został wymieniony w sprawie sądowej jako właściciel dwóch luksusowych statków – Amadea o wartości 325 milionów (260 milionów funtów) i Szeherezada o wartości 700 milionów dolarów. Europejska lista sankcji nie wspomina o rzekomym posiadaniu luksusowych jachtów przez Chdinatowa.

Amadea była przedmiotem batalii prawnej na Fidżi, przejęta 19 kwietnia na rozkaz rządu USA, który twierdzi, że należy do sankcjonowanego rosyjskiego oligarchy Sulejmana Karimowa.

Szereg spółek offshore i trustów podobno łączy Chdinatowa z Amadeą i Szeherezadą, z których rzekomo korzystał Putin. Prawnicy reprezentujący spółkę z Brytyjskich Wysp Dziewiczych, do której należy Amadea, powiedzieli sądowi, że prawnym właścicielem był Chdianatow.

Jednak zgodnie z aktami sądowymi, do których dotarły amerykańskie media, rząd USA zdymisjonował Chdinatowa jako „Właściciel słomy” Kto mówisz, stoi w imieniu prawdziwych właścicieli dwóch statków. Sąd Najwyższy Fidżi ma orzec w tej sprawie 7 czerwca.

READ  Biały Dom odnosi się do „niebezpiecznego logistycznego wąskiego gardła” w planach wysłania samolotów na Ukrainę

Szeherezada, składająca się z sześciu pięter i dwóch lądowisk dla helikopterów, była Schwytany przez rząd włoski w maju. Był naprawiany w porcie Marina di Carrara i policja rzuciła się na niego w obawie, że zaraz wypłynie. Włoskie Ministerstwo Finansów w oświadczeniu ogłaszającym nakaz zajęcia nie wymieniło właściciela, stwierdzając jedynie, że ma on powiązania z „wybitnymi elementami rosyjskiego rządu”.

Organizacja założona przez uwięzionego lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego opublikowała w marcu raport, w którym stwierdza, że ​​ma dowody na przynależność Szeherezady do Putina.

Oba jachty i ich załoga były podobno zarządzane przez Imperial Yachts z Monako. Firma była Jego nazwisko zostało wymienione w sankcjach USA w czwartek wieczorem Ze swoim właścicielem Jewgienijem Kuczmanem.

Departament Skarbu USA powiedział, że Coachman „świadczy usługi związane z jachtami rosyjskim elitom, w tym najbliższym kręgom prezydenta Putina”. Zidentyfikowała cztery „ulubione przez Putina” jachty – Nigga, Gracefull, Olympia i Shellist – na których rosyjski przywódca „odbył liczne podróże”, w tym jeszcze w zeszłym roku. W oświadczeniu nie wymieniono nazwiska Szeherezady.

Naftowy biznes Chdinatowa nabył znaczne udziały w spółkach działających w sektorze energetycznym wraz z koncesjami na wydobycie od państwowej Rosniefti, zgodnie z sankcjami UE. Dodała, że ​​w ciągu ostatnich kilku lat Rosnieft’ zapłacił Chudnatowowi 9,6 mld dolarów za firmę, która jest właścicielem pola naftowego w Tajmyrze.

Chdinatowa nie udało się uzyskać komentarza.