27 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Trwa walka o Donbas na Ukrainie

Trwa walka o Donbas na Ukrainie
  • Wojska rosyjskie robią postępy w Donbasie – armia ukraińska
  • Ukraina twierdzi, że jest w stanie ataku w pobliżu Izyum
  • Prezydent Finlandii potwierdza kandydaturę do członkostwa w NATO
  • Rosyjska kampania w Donbasie straciła impet – Armia brytyjska

ROSJA LOZOWA, Ukraina (Reuters) – Rosja zbombardowała w niedzielę pozycje na wschodniej Ukrainie, próbując otoczyć siły ukraińskie w bitwie o Donbas i odeprzeć kontratak wokół strategicznego regionu kontrolowanego przez Rosję, poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony. Miasto Iseum.

Na spotkaniu w Niemczech sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO) powiedział, że Ukraina może wygrać wojnę, wzywając do większego wsparcia wojskowego i szybkiego zatwierdzenia oczekiwanych przez Finlandię i Szwecję ofert przystąpienia do sojuszu.

Ukraina odniosła szereg sukcesów od czasu inwazji na Rosję 24 lutego, zmuszając rosyjskich przywódców do porzucenia natarcia na stolicę Kijowa, zanim dokonali szybkich zdobyczy, by wypędzić ich z Charkowa, drugiego co do wielkości miasta Ukrainy.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Inwazja na Moskwę, którą nazwała „operacją specjalną”, mającą na celu rozbrojenie i ochronę Ukrainy przed faszystami, zdestabilizowała bezpieczeństwo europejskie. Kijów i jego zachodni sojusznicy twierdzą, że twierdzenie o faszyzmie jest nieuzasadnioną wymówką do rozpoczęcia nieuzasadnionej wojny agresji.

Prezydent Finlandii, która dzieli z Rosją granicę o długości 1300 km, potwierdził w niedzielę, że jego kraj złoży wniosek o członkostwo w NATO, co jest poważną zmianą polityki wywołaną rosyjską inwazją. Szwedzka partia rządząca poszła w ich ślady. Czytaj więcej

Od połowy kwietnia siły rosyjskie skupiły większość swojej siły ognia na próbach zdobycia dwóch wschodnich prowincji znanych jako Donbas po nieudanej próbie zdobycia Kijowa.

Według oceny brytyjskiego wywiadu wojskowego Rosja straciła w lutym około jednej trzeciej rozmieszczonych naziemnych sił bojowych. W ocenie stwierdzono, że ofensywa w Donbasie była znacznie opóźniona i mało prawdopodobne, aby poczyniła szybkie postępy w ciągu najbliższych 30 dni.

READ  Aktualizacje Covid na żywo: przypadki, pigułki Pfizer, informacje o ograniczeniach

„Wojna rosyjska na Ukrainie nie pójdzie zgodnie z planem Moskwy” – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Ukraina zyskała morale dzięki wygraniu Konkursu Piosenki Eurowizji w sobotni wieczór, zwycięstwo postrzegane jako znak siły społecznego poparcia dla Ukrainy w całej Europie. Czytaj więcej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski z zadowoleniem przyjął zwycięstwo, ale powiedział, że sytuacja w Donbasie jest nadal bardzo trudna, a siły rosyjskie wciąż próbują uratować jakieś zwycięstwo w regionie targanym konfliktami od 2014 roku.

„Oni nie przerywają swoich wysiłków” – powiedział. Czytaj więcej

Nie ma gdzie nikogo pochować?

Rosja poinformowała w niedzielę, że zbombardowała ukraińskie pozycje na wschodzie, celując w centra dowodzenia i arsenały, ponieważ jej siły próbowały otoczyć ukraińskie jednostki między Izyum a Donieckiem. Reuters nie mógł samodzielnie potwierdzić tych doniesień. Czytaj więcej

Izyum biegnie nad rzeką Doniec, około 120 kilometrów (75 mil) od Charkowa na głównej autostradzie południowo-wschodniej.

Jeżeli Ukraina utrzyma presję na rosyjskie linie zaopatrzeniowe i Izium, utrudni Moskwie okrążenie potężnych sił ukraińskich w bitwie na froncie wschodnim w Donbasie.

„Najgorętszym punktem pozostaje kierunek Izyum” – powiedział ukraiński gubernator regionu Ołeh Senegubow w komentarzach emitowanych w mediach społecznościowych.

„Nasze siły zbrojne przeszły tam do kontrataku. Wróg wycofuje się na niektórych frontach”.

W wiosce Ruska Lozova, położonej na rozległych polach między Charkowem a granicą Ukrainy z Rosją, ukraińscy przywódcy powiedzieli, że sądzą, że Moskwa przesunie swoje siły do ​​obrony Izjum, jednocześnie utrzymując swoich przeciwników w otoczeniu ognia artyleryjskiego.

„Rosyjski atak na Charków został zniszczony i oni to rozumieją” – powiedział Ihor Obolensky, dowódca Gwardii Narodowej i sił ochotniczych, które zdobyły Ruską Łozową osiem dni temu. „Muszą spróbować kolejnego zwycięstwa i chcą przejąć kontrolę nad Iseum”.

Ale ukraińskie wojsko również przyznało się do niepowodzeń w niedzielnym porannym aktualizacji: „Pomimo strat siły rosyjskie nadal posuwają się naprzód w regionach Lyman, Sewerodonieck, Avdiivka i Kurachiv w szerszym regionie Donbasu”.

READ  Rosja i Ukraina szukają kompromisu w rozmowach pokojowych

Ukraińscy urzędnicy poinformowali, że pociski na zachodniej Ukrainie w pobliżu Polski zniszczyły infrastrukturę wojskową w sobotnią noc i zostały wystrzelone w rejon Lwowa nad Morzem Czarnym. Czytaj więcej

Serhiy Gaidai, gubernator wschodniego regionu Ługańska, powiedział w aplikacji Telegram, że dziewięciu cywilów zostało rannych podczas rosyjskiego bombardowania szpitala w Siewierodoniecku wczoraj wieczorem.

Rada regionalna poinformowała, że ​​dziesięciu innych cywilów zostało rannych w południowym obwodzie mikołajowskim w ciągu ostatnich 24 godzin, bez wyjaśnienia. Sprawozdania te nie mogły być niezależnie zweryfikowane.

Ukraińscy wojskowi powiedzieli, że rosyjskie bombardowanie huty w południowym porcie Mariupol nie ustało w niedzielę, ponieważ kilkaset ukraińskich myśliwców pojawiło się kilka tygodni po tym, jak miasto zostało zdobyte przez Rosję.

W filmie opublikowanym przez prorosyjskiego przywódcę separatystów pokazano jasno oświetloną amunicję spadającą na hutę. Czytaj więcej

Duży konwój wiozący uchodźców z ruin Mariupola przybył do kontrolowanego przez Ukrainę miasta Zaporoża w sobotę po zmroku, po kilku dniach oczekiwania na rosyjskie siły zbrojne, które pozwolą im odejść. Czytaj więcej

63-letnia Irina Petrenko w konwoju powiedziała, że ​​początkowo została, aby opiekować się swoją 92-letnią matką, która następnie zmarła.

„Pochowaliśmy ją w pobliżu jej domu, bo nie było gdzie nikogo pochować” – powiedziała.

Więcej broni

Zarówno Finlandia, jak i Szwecja powiedziały, że postrzegają członkostwo w NATO jako sposób na wzmocnienie swojego bezpieczeństwa, chociaż Rosja ostrzegła, że ​​porzucenie neutralności przez Helsinki byłoby błędem.

Socjaldemokraci Szwecji poparli w niedzielę wejście tego kraju do NATO, torując drogę do wniosku i porzucając dziesięciolecia niezaangażowania wojskowego. Czytaj więcej

Stoltenberg z NATO i sekretarz stanu USA Anthony Blinken wyrazili przekonanie, że obawy Turcji dotyczące ofert państw bałtyckich mogą zostać przezwyciężone, przy czym Stoltenberg powołał się na możliwość przyspieszenia procesu akcesyjnego i tymczasowe rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa. Czytaj więcej

READ  W Kijowie słychać było wybuchy, gdy siły rosyjskie naciskały w pobliżu stolicy Ukrainy

Oprócz utraty dużej liczby ludzi i znacznego sprzętu wojskowego Rosja została objęta sankcjami gospodarczymi, a państwa zachodnie udzieliły Ukrainie pomocy wojskowej.

Ambasada USA w Kijowie poinformowała, że ​​Ukraina rozmieściła na linii frontu kilka nowych amerykańskich haubic M-777, a Waszyngton dostarczył wszystkie oprócz jednej z 90 sztuk artylerii, które miały zostać wysłane. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe raporty Jonathana Landaya, Natalii Zenets, Gleba Garanicha, Leonarda Pinassato, Tary Oakes, Toma Balmfortha, Idrisa Ali, Davida Younggreena, Lydii Kelly i innych biur Reuters; Pisanie Aidana Lewisa i Simona Camerona Moore’a; Montaż przez Williama Mallarda i Davida Clarke’a

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.