28 maja, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Indie zakazują eksportu pszenicy, ponieważ fala upałów niszczy uprawy i podnosi ceny krajowe

Indie zakazują eksportu pszenicy, ponieważ fala upałów niszczy uprawy i podnosi ceny krajowe
  • Zakaz może pchnąć światowe ceny pszenicy do nowych maksimów
  • Indie zamierzały wyeksportować 10 milionów ton pszenicy przed wprowadzeniem zakazu
  • Fala upałów osłabia wielkość plonu pszenicy i podnosi ceny
  • Zamówienia rządowe spadły o ponad 50% w stosunku do ubiegłego roku

MUMBAJ (Reuters) – Indie zakazały eksportu pszenicy w sobotę, kilka dni po tym, jak ogłosiły, że w tym roku celują w rekordowe dostawy, ponieważ poważna fala upałów ograniczyła produkcję, a ceny krajowe osiągnęły rekord.

Rząd powiedział, że będzie nadal zezwalał na eksport w oparciu o już wystawione akredytywy oraz do krajów, które proszą o dostawy „w celu zaspokojenia ich potrzeb w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego”.

Wysocy urzędnicy rządowi powiedzieli na konferencji prasowej, że zakaz przesyłek zagranicznych nie jest trwały i może zostać zmodyfikowany.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Globalni nabywcy byli uzależnieni od dostaw od drugiego co do wielkości producenta pszenicy na świecie po tym, jak eksport z regionu Morza Czarnego gwałtownie spadł po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego. Przed wprowadzeniem zakazu Indie dążyły do ​​wysłania w tym roku 10 milionów ton. Czytaj więcej

Urzędnicy dodali, że w tym roku nie nastąpił znaczący spadek produkcji pszenicy, ale nieuregulowany eksport spowodował wzrost cen krajowych.

Minister Handlu B.V. R Subrahmanam powiedział dziennikarzom w New Delhi: „Nie chcemy, aby handel pszenicą odbywał się w sposób nieuregulowany lub by miał miejsce gromadzenie”.

Mimo że Indie nie są jednym z największych światowych eksporterów pszenicy, zakaz Indii może podnieść światowe ceny do nowych maksimów ze względu na i tak już słabą podaż, która szczególnie mocno uderzy w biednych konsumentów w Azji i Afryce.

„Zakaz jest szokujący” – powiedział handlowiec z Bombaju z globalną firmą handlową. „Spodziewaliśmy się ograniczeń eksportowych po dwóch lub trzech miesiącach, ale wydaje się, że liczby dotyczące inflacji zmieniły zdanie rządu”.

READ  Najnowsze wiadomości i aktualizacje na żywo

Rosnące ceny żywności i energii zbliżyły w kwietniu roczną inflację detaliczną w Indiach do najwyższego od ośmiu lat poziomu, wzmacniając oczekiwania, że ​​bank centralny będzie bardziej agresywnie podnosił stopy procentowe. Czytaj więcej

Ceny pszenicy w Indiach wzrosły do ​​rekordowych poziomów, osiągając na niektórych rynkach spotowych nawet 25 000 rupii (320 USD) za tonę, znacznie powyżej minimalnej ceny wsparcia rządowego wynoszącej 2050 rupii.

Rosnące koszty paliwa, robocizny, transportu i pakowania również spowodowały wzrost cen mąki pszennej w Indiach.

„Pszenica nie była sama. Dla nas istnieje duża ostrożność” – powiedział inny wysoki rangą urzędnik państwowy, który poprosił, aby nie być wymienianym, ponieważ dyskusje na temat ograniczeń eksportowych były prywatne.

mniejsza uprawa

Zbiór osadu pszennego na traktorze na polu na obrzeżach Ahmedabadu w Indiach, 16 marca 2022 r. REUTERS / Amit Dave

Indie w tym tygodniu wyznaczyły swój rekordowy cel eksportowy na rok podatkowy, który rozpoczął się 1 kwietnia, mówiąc, że wyślą delegacje handlowe do krajów takich jak Maroko, Tunezja, Indonezja i Filipiny, aby zbadać sposoby na zwiększenie wysyłek.

W lutym rząd spodziewał się produkcji 111,32 mln ton, szóstej z rzędu rekordowej uprawy, ale w maju obniżył prognozę do 105 mln ton. Czytaj więcej

Gwałtowny wzrost temperatur w połowie marca oznacza, że ​​zbiory mogą zamiast tego wynieść około 100 milionów ton lub nawet mniej, powiedział handlowiec z New Delhi z globalną firmą handlową.

„Zakupy rządowe spadły o ponad 50%. Rynki spot uzyskują znacznie mniej dostaw niż w zeszłym roku. Wszystkie te rzeczy wskazują na niższe zbiory” – powiedział handlowiec.

Korzystając z rosnących światowych cen pszenicy po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Indie wyeksportowały do ​​marca rekordową liczbę 7 milionów ton pszenicy do marca, o ponad 250% więcej niż w roku poprzednim.

„Wzrost cen pszenicy był raczej umiarkowany, a ceny w Indiach są nadal znacznie niższe niż ceny światowe” – powiedział Rajesh Bhariya Jain, handlowiec z New Delhi.

READ  Chiny zablokowały 9-milionowe miasto w związku z nowym wzrostem liczby przypadków

„Ceny pszenicy w niektórych częściach kraju skoczyły do ​​obecnego poziomu do zeszłego roku, więc zakaz eksportu jest niczym innym jak niezwykłą reakcją”.

Pomimo niższej produkcji i zakupów rządowych przez państwowy Food Corporation of India (FCI), Indie mogły w tym roku podatkowym wysłać co najmniej 10 milionów ton pszenicy, powiedział Jain.

Do tej pory komisja zakupiła nieco ponad 19 mln ton pszenicy od lokalnych rolników, w porównaniu z łącznymi zakupami w zeszłym roku wynoszącymi 43,34 mln ton. Kupuje zboże od lokalnych rolników, aby prowadzić program pomocy żywnościowej dla ubogich.

W przeciwieństwie do poprzednich lat, rolnicy woleli sprzedawać pszenicę prywatnym handlarzom, którzy oferowali ceny lepsze niż ustalona przez rząd cena.

W kwietniu Indie wyeksportowały rekordowe 1,4 mln ton pszenicy i już w maju podpisały umowy na eksport około 1,5 mln ton. Czytaj więcej

Inny handlowiec powiedział: „Indyjski zakaz podniesie światowe ceny pszenicy. W tej chwili na rynku nie ma dużego dostawcy”.

(1 dolar = 77,4700 rupii indyjskich)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe sprawozdania Rajendry Jadhav w Bombaju i Mayanka Bhardwaj w New Delhi; Dodatkowe raporty Nupur Anand. Montaż przez Williama Mallarda, Simona Camerona Moore’a i Mike’a Harrisona

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.