25 lutego, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Trump mówi, że Rosja może zrobić, co chce, z sojusznikami z NATO, którzy płacą bardzo niskie pensje

Trump mówi, że Rosja może zrobić, co chce, z sojusznikami z NATO, którzy płacą bardzo niskie pensje

Otwórz bezpłatnie Editor's Digest

Donald Trump ostrzegł sojuszników z NATO, że będą zachęcać Rosję, aby „robiła, co chce”, jeśli członkowie sojuszu nie osiągną celów w zakresie wydatków na obronę.

Komentarze Trumpa pojawiły się podczas wiecu wyborczego przed prawyborami Republikanów w Karolinie Południowej w tym miesiącu, co może pomóc mu przypieczętować nominację swojej partii do kandydowania przeciwko Joe Bidenowi w listopadowych wyborach.

Były prezydent USA, który od dawna jest krytykiem NATO i ma ciepłe stosunki z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, powiedział zwolennikom, że „NATO było pokonane, dopóki się nie pojawiłem”. Powiedział, że podczas swojej kadencji nalegał na europejskich sojuszników, że „wszyscy zapłacą”.

Trump przypomniał, że prezydent państwa członkowskiego NATO zapytał, czy Stany Zjednoczone będą bronić Rosji w przypadku rosyjskiego ataku.

Trump odpowiedział: „Nie będę cię chronić. „Naprawdę zachęcałbym ich, żeby robili, co chcą. Trzeba płacić. Trzeba płacić swoje składki” – wspomina.

Wypowiedzi Trumpa sygnalizują, że w przypadku ponownego wyboru na prezydenta mógłby zagrozić zaangażowaniu we wzajemne bezpieczeństwo w sercu sojuszu NATO w czasie, gdy strach przed Rosją gwałtownie wzrósł w następstwie jej wojny z Ukrainą. Były prezydent wywierał ostatnio presję na Kongres, aby sprzeciwiał się zatwierdzeniu nowej pomocy dla Kijowa, która ma kluczowe znaczenie na polu bitwy.

Po zwycięstwach w klubach w Iowa i prawyborach w New Hampshire w zeszłym miesiącu oraz w Nevadzie w tym tygodniu Trump jest faworytem do nominacji Republikanów na prezydenta.

Podczas wiecu w Karolinie Południowej Trump naśmiewał się także z męża Nikki Haley, jego głównej rywalki o nominację Republikanów. Michael Haley z Gwardii Narodowej Armii, obecnie stacjonujący w Afryce.

„Co się stało z jej mężem? Co się stało z jej mężem? gdzie on jest Już go nie ma” – powiedział Trump.

READ  Ofiarami strzelaniny w Covenant School w Nashville były małe dzieci, dyrektor szkoły i opiekun.

Złowieszcze ostrzeżenie Trumpa skierowane do członków NATO i jego represje wobec członka armii stacjonującego za granicą przypominają retorykę wywołującą podziały, która napędza jego kampanię i dodaje energii bazie Republikanów.

Haley, która w ostatnich tygodniach zaostrzyła swoją krytykę Trumpa, powiedziała podczas przerwy w kampanii w Lexington w Południowej Karolinie: „Donaldzie, jeśli masz coś do powiedzenia, nie mów tego za moimi plecami. Wejdź na platformę dyskusyjną i powiedz mi to w twarz.

„Jeśli drwisz ze służby weterana wojennego, nie zasługujesz na prawo jazdy, a co dopiero na prezydenta Stanów Zjednoczonych” – dodał. Haley nie odniosła się do komentarzy Trumpa na temat NATO.

Rzecznik Białego Domu powiedział: „Propagowanie inwazji morderczych reżimów na naszych najbliższych sojuszników jest przerażające i pozbawione sumienia oraz zagraża bezpieczeństwu narodowemu Stanów Zjednoczonych, stabilności na świecie i naszej krajowej gospodarce”.

Atut. Mając 77 lat, nieznacznie przewyższa średnią ogólnokrajową z sondaży, porównując bezpośrednio z Bidenem, który ma 81 lat. W tym tygodniu oferta prezydenta dotycząca reelekcji została zachwiana raportem specjalnego prokuratora Roberta Hurra. Dotyczy postępowania Baracka Obamy z dokumentami tajnymi, gdy był wiceprezydentem.

Harr nie przedstawił żadnych zarzutów wobec Bidena, ale powołał się na „słabą pamięć prezydenta”, co wzbudziło nowe obawy dotyczące wieku prezydenta i zdrowia psychicznego.

W sobotę pierwsza dama Jill Biden stanęła w obronie męża w e-mailu do zwolenników.

„Joe ma 81 lat, to prawda, ale w godzinę robi o 81 więcej niż większość ludzi w ciągu dnia. Joe ma mądrość, empatię i wizję” – napisała.