9 sierpnia, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szef ukraińskiego biura Amnesty odchodzi po oskarżeniu grupy kijowskiej

Szef ukraińskiego biura Amnesty odchodzi po oskarżeniu grupy kijowskiej

Członek Gwardii Narodowej Ukrainy wskakuje do rowu w pobliżu linii frontu, gdy rosyjska ofensywa na Ukrainę trwa, w regionie Charkowa na Ukrainie, 3 sierpnia 2022 r. REUTERS / Wiaczesław Madievsky / File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Kijów (Reuters) – Szef ukraińskiego oddziału Amnesty International opuszcza Komisję Praw Człowieka po tym, jak grupa oskarżyła ukraińskie siły zbrojne o narażanie ludności cywilnej na niebezpieczeństwo poprzez rozmieszczenie sił na obszarach mieszkalnych podczas rosyjskiej inwazji.

Amnesty wygłosiła komentarze w czwartek, a Kijów porównał je do rosyjskiej propagandy i dezinformacji. Czytaj więcej

Prezydent Wołodymyr Zełenski oskarżył grupę o podżeganie do tzw. niesprowokowanych ataków Rosji na Ukrainę. Powiedział, że grupa praw człowieka próbuje przenieść odpowiedzialność z agresora na ofiarę.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Oksana Pokalczuk, szefowa Amnesty National, powiedziała na Facebooku pod koniec piątku, że ukraińskie biuro konsekwentnie wskazywało, że informacja, którą Amnesty opublikowała w czwartek, powinna uwzględniać stanowisko ukraińskiego Ministerstwa Obrony.

„W rezultacie, nieumyślnie, organizacja stworzyła materiały, które wydawały się wspierać rosyjskie narracje. W celu ochrony ludności cywilnej badanie to stało się narzędziem rosyjskiej propagandy” – powiedział Pokalczuk.

„Przyznanie się do tego sprawia mi ból, ale nie zgadzaliśmy się z kierownictwem Amnesty International w sprawie wartości. Dlatego zdecydowałam się opuścić organizację” – dodała.

Ukraińscy urzędnicy powiedzieli, że podejmują wszelkie możliwe środki w celu ewakuacji ludności cywilnej z obszarów frontu. Rosja zaprzecza, jakoby celowała w cywilów w tak zwanej „specjalnej operacji wojskowej”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Raport Pawła Politika. Edytowanie przez Kim Coogle

READ  Sędziowie kwestionują roszczenie o immunitet Teksasu w procesie weterynarza

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.