6 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Szef Hamasu mówi, że porozumienie o rozejmie z Izraelem jest nieuchronne

Szef Hamasu mówi, że porozumienie o rozejmie z Izraelem jest nieuchronne
  • Najnowsze osiągnięcia:
  • Hamas potwierdza Al Jazeerze szczegóły rozejmu, który ogłosi Katar
  • Urzędnik Hamasu: Zakładnicy zostaną wymienieni na więźniów palestyńskich
  • Obie strony wyzwalają kobiety i dzieci: urzędnik Hamasu
  • Rozmowy skupiały się na rozejmie i ustaleniach dotyczących pomocy: urzędnik Hamasu

GAZA/JEROZOLIMA (Reuters) – Sekretarz generalny Islamskiego Ruchu Oporu (Hamas) powiedział we wtorek agencji Reuters, że ruch palestyński jest bliski osiągnięcia porozumienia o rozejmie z Izraelem, pomimo ciągłego krwawego ataku na Gazę i wystrzelenia rakiet na Izrael.

Ismail Haniyeh powiedział w oświadczeniu przesłanym agencji Reuters przez swojego pomocnika, że ​​urzędnicy Hamasu „byli bliscy osiągnięcia porozumienia o rozejmie” z Izraelem i że ruch ten dostarczył swoją odpowiedź katarskim mediatorom.

W oświadczeniu nie podano dalszych szczegółów, ale urzędnik Hamasu powiedział Al Jazeerze, że negocjacje skupiały się na tym, jak długo potrwa rozejm, ustaleniach dotyczących dostarczenia pomocy dla Gazy i wymiany izraelskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas na palestyńskich więźniów w Izraelu.

Urzędnik Aissat Al-Rishq powiedział, że obie strony uwolnią kobiety i dzieci, a Katar, który pośredniczy w negocjacjach, ogłosi szczegóły.

Hamas wziął około 240 zakładników podczas ataku na Izrael 7 października, w którym zginęło 1200 osób.

MKCK z siedzibą w Genewie podał w oświadczeniu, że Mirjana Spoljaric, szefowa Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, spotkała się w poniedziałek z Haniyeh w Katarze, aby „poprawić kwestie humanitarne” związane z konfliktem. Spotkała się także oddzielnie z władzami Kataru.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża oświadczył, że nie jest częścią negocjacji mających na celu uwolnienie zakładników, ale jako neutralny mediator jest gotowy „ułatwić przyszłe uwolnienie uzgodnione przez strony”.

READ  Najnowsze wiadomości i aktualizacje na żywo

Od kilku dni mówi się o zbliżającej się transakcji dotyczącej zakładników. W zeszłym tygodniu agencja Reuters poinformowała, że ​​katarski mediatorzy zabiegali o porozumienie między Hamasem a Izraelem w sprawie wymiany 50 zakładników w zamian za trzydniowe zawieszenie broni, które zwiększyłoby dostawy pomocy nadzwyczajnej do ludności cywilnej w Gazie, powołując się na urzędnika zaznajomionego z rozmowami.

Ambasador Izraela w Stanach Zjednoczonych Michael Herzog powiedział w niedzielę w programie „This Week” stacji ABC, że ma nadzieję osiągnąć porozumienie „w nadchodzących dniach”, natomiast premier Kataru szejk Mohammed bin Abdulrahman Al Thani powiedział, że pozostałe punkty sporne „„Bardzo proste .” „.

Prezydent USA Joe Biden i inni amerykańscy urzędnicy oświadczyli w poniedziałek, że porozumienie jest bliskie, choć wcześniej wydawało się, że jest bliskie.

„Takie delikatne negocjacje mogą zakończyć się fiaskiem w ostatniej chwili” – powiedział w niedzielę w programie „Meet the Press” stacji NBC zastępca doradcy Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Feiner. „Nic nie jest uzgodnione, dopóki wszystko nie zostanie uzgodnione”.

Nalot Hamasu, który miał miejsce 7 października, najkrwawszy dzień w 75-letniej historii Izraela, skłonił Izrael do inwazji na terytoria palestyńskie, aby obrać za cel Hamas.

Od tego czasu kierowany przez Hamas rząd w Gazie twierdzi, że w wyniku trwających izraelskich bombardowań zginęło co najmniej 13 300 Palestyńczyków, w tym co najmniej 5600 dzieci i 3550 kobiet.

W poniedziałek Hamas poinformował na swoim koncie w Telegramie, że wystrzelił serię rakiet w kierunku Tel Awiwu. Naoczni świadkowie donieśli również, że rakiety wystrzelono w stronę środkowego Izraela.

Szpitale są w niebezpieczeństwie

Palestyńska agencja informacyjna Wafa poinformowała we wtorek, że co najmniej 17 Palestyńczyków zginęło w izraelskim zamachu bombowym na obóz Nuseirat w środkowej Strefie Gazy o północy.

Nie było natychmiastowego komentarza ze strony Izraela.

Ministerstwo zdrowia Gazy poinformowało w poniedziałek, że co najmniej 12 Palestyńczyków zginęło, a kilkudziesięciu zostało rannych w wyniku strzelaniny w indonezyjskim kompleksie szpitalnym otoczonym izraelskimi czołgami.

READ  Wysoki rangą urzędnik bezpieczeństwa twierdzi, że Ukraina nie przeprowadziła jeszcze kontrataku

Służby zdrowia podały, że izraelski ogień naraził 700 pacjentów i personelu.

WAFA podała, że ​​finansowany przez organizacje indonezyjskie obiekt położony w mieście Beit Lahia na północny wschód od Gazy został ostrzelany przez artylerię. Pracownicy szpitala zaprzeczyli obecności w budynku jakichkolwiek uzbrojonych mężczyzn.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że jest „przerażony” atakiem, w wyniku którego zginęło 12 osób, w tym pacjenci, powołując się na nieokreślone doniesienia.

IDF stwierdziło, że siły odpowiedziały ogniem do bojowników w szpitalu, podejmując jednocześnie „kilka środków w celu zminimalizowania szkód” dla osób niewalczących.

Podobnie jak wszystkie inne ośrodki zdrowia w północnej części Gazy, indonezyjski szpital w dużej mierze zaprzestał działalności, ale nadal przyjmuje pacjentów, personel i przesiedleńców.

W poniedziałek 28 przedwcześnie urodzonych dzieci zostało przewiezionych ze szpitala Al-Shifa, największego szpitala w Gazie, do Egiptu w celu pilnego leczenia.

W zeszłym tygodniu siły izraelskie przejęły kontrolę nad szpitalem Al-Shifa, aby przeszukać sieć tuneli, które według nich Hamas zbudował pod szpitalem. Setki pacjentów, personelu medycznego i wysiedleńców opuściło w weekend szpital Shifa. Lekarze twierdzili, że siły ich wydaliły, a Izrael twierdził, że wyjazd był dobrowolny.

Doniesienia z biur Reuters; Tekst: Idris Ali i Raju Gopalakrishnan. Pod redakcją Cynthii Osterman i Simona Camerona-Moore’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę

Starszy korespondent z prawie 25-letnim doświadczeniem w zakresie konfliktu palestyńsko-izraelskiego, w tym kilku wojen i podpisania pierwszego historycznego porozumienia pokojowego między obiema stronami.