6 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Izrael rozważa możliwą umowę z Hamasem dotyczącą zakładników

Izrael rozważa możliwą umowę z Hamasem dotyczącą zakładnikówCNN

Izrael, Hamas i Stany Zjednoczone są na krawędzi Dojść do porozumienia Hamas zażądał uwolnienia 50 zakładników kobiet i dzieci wziętych podczas ataku terrorystycznego na Izrael 7 października w zamian za zaprzestanie walk na cztery do pięciu dni oraz trzech więźniów palestyńskich z izraelskich więzień za każdego uwolnionego zakładnika, według do źródeł zaznajomionych ze sprawą. Negocjacja. Oczekuje się, że więźniami palestyńskimi będą także kobiety i nastolatki.

Izraelski gabinet zebrał się we wtorek, aby rozważyć proponowane porozumienie, na posiedzeniu, które przedłużyło się do wczesnych godzin porannych w środę czasu lokalnego, po posiedzeniach Gabinetu Wojskowego i Ministrów Ministrów ds. Bezpieczeństwa.

„Robimy postępy. Nie sądzę, że warto mówić więcej, nawet w tej chwili, ale mam nadzieję, że wkrótce będą dobre wieści” – powiedział Netanjahu podczas wtorkowego spotkania z rezerwistami.

Amerykańscy urzędnicy bliscy negocjacjom podkreślali, że choć porozumienia nie osiągnięto, to jednak są coraz bardziej optymistyczni i wierzą, że sprawa zostanie osiągnięta. Wiele tygodni ciężkiej pracy Wkrótce zostanie to odpłacone poprzez uwolnienie zakładników.

Osiągnięcie porozumienia doprowadziłoby do pierwszego trwałego zaprzestania walk i poważnego kroku deeskalacji ze strony Izraela od początku wojny.

Jedno ze źródeł podało CNN, że uwolnieni zakładnicy są różnej narodowości, dodając, że Amerykanie mają nadzieję, że jedną z nich będzie 3-letnia dziewczynka Abigail Aidan – najmłodsza amerykańska zakładniczka – której rodzice zostali zabici przez Hamas. Nie było od razu jasne, ilu obywateli amerykańskich – jeśli w ogóle – będzie wśród 50 zakładników, których Hamas początkowo uwolni na mocy porozumienia.

Według źródła zaznajomionego z rozmowami, ruch twierdzi, że zakładnicy, których uwolnienie początkowo zaproponował Hamas, żyją.

W ramach porozumienia izraelski rząd zamierza we wtorek uwolnić co najmniej 50 zakładników – 10 dziennie przez pięć dni – podało CNN źródło izraelskiego rządu. Rząd będzie skłonny przedłużyć porozumienie, jeśli Hamas będzie skłonny uwolnić więcej zakładników.

Źródła podały CNN, że Hamas początkowo zażądał wstrzymania izraelskiej obserwacji powietrznej na czas kilkudniowego zaprzestania walk. Podczas negocjacji obie strony zgodziły się, że drony zwiadowcze będą oczyszczać przestrzeń powietrzną Gazy przez część każdego dnia. Oczekuje się, że ten sześciogodzinny okres będzie okresem, podczas którego Hamas podejmie próbę przeniesienia zakładników bez rezygnacji z zajmowanych stanowisk.

READ  Shakira grozi 8 lat więzienia w Hiszpanii za oszustwa podatkowe

Zgodnie z przyszłym porozumieniem Hamas zabierze także wszelkie dodatkowe kobiety i dzieci jako zakładniczki w okresie zakończenia walk – jest to coś, czego grupa upierała się, że nie może zrobić przed osiągnięciem trwałego zawieszenia broni. Tymczasowe zawieszenie broni prawdopodobnie zostanie przedłużone do czasu uwolnienia większej liczby zakładników. Ale Netanjahu dał również jasno do zrozumienia, że ​​wojna będzie kontynuowana po zakończeniu rozejmu.

W przemówieniu przed wtorkowym posiedzeniem gabinetu Netanjahu powiedział, że izraelskie agencje bezpieczeństwa popierają proponowane porozumienie.

Dodał: „Dali jasno do zrozumienia, że ​​wysiłek wojenny nie tylko nie zaszkodzi, ale umożliwi armii izraelskiej przygotowanie się do dalszej walki”. Dodał, że wysiłki izraelskiego wywiadu i bezpieczeństwo sił armii izraelskiej zostaną zachowane.

W ramach negocjacji Hamas zażądał setek ciężarówek z pomocą, głównie z paliwem. Paliwo jest uważane za zasadniczy element zarządzania operacjami wojskowymi i wentylacją sieci podziemnych tuneli tego ruchu w Gazie.

Źródło zaznajomione z negocjacjami stwierdziło, że istnieje nadzieja, że ​​dzięki umowie z zakładnikami do Gazy zostanie wpuszczona większa pomoc, ponieważ zainteresowane strony pracują nad osiągnięciem docelowej liczby 400 ciężarówek dziennie.

Porozumienie zostanie osiągnięte po tygodniach żmudnych negocjacji między Izraelem, Hamasem i Stanami Zjednoczonymi, przy czym Katar będzie odgrywał kluczową rolę mediacyjną. Katar przekazał Izraelczykom projekt umowy o zakładnikach we wtorek wczesnym rankiem, powiedział CNN rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Majid Al-Ansari.

Osoba zaznajomiona z tą sprawą stwierdziła, że ​​wdrażanie porozumienia nie rozpocznie się natychmiast i może zająć co najmniej jeden dzień, częściowo dlatego, że istnieją procedury prawne, których Izrael musi przestrzegać przed zwolnieniem jakichkolwiek palestyńskich więźniów.

Jedno ze źródeł podało, że uwolnienie więźniów wymaga zgody rządu izraelskiego, ale nie oczekuje się, że stanie się to przeszkodą. Kiedy pod koniec wtorku urzędnicy gabinetu spotkali się w izraelskim budynku obronnym, aby omówić umowę, rodziny zakładników zebrały się na zewnątrz, niosąc znaki i bębny.

READ  Pieniądze - The New York Times

Jednak dwie skrajnie prawicowe partie izraelskie, które są członkami koalicyjnego rządu premiera Benjamina Netanjahu, wskazały później, że nie poprą rozważanej przez rząd umowy o zakładnikach.

Religijna Partia Syjonistyczna, na której czele stoi minister finansów Bezalel Smotrich, stwierdziła: „Proponowane porozumienie jest złe i nie powinniśmy się na nie zgadzać”. Jest to złe dla bezpieczeństwa Izraela, zakładników i żołnierzy IDF” – powiedział, dodając, że „jedynym sposobem na zwrot wszystkich zakładników jest kontynuowanie presji militarnej na Hamas aż do jego całkowitej kapitulacji”. na którego czele stoi Minister Bezpieczeństwa Narodowego Itamar Ben Gvir, powiedział także, że „wsparcie porozumienia będzie niezwykle trudne”.

Z oświadczeń obu stron wynika, że ​​nie poznały jeszcze pełnych warunków umowy.

W ciągu ostatnich kilku dni źródła dyplomatyczne i urzędnicy rządowi, w tym prezydent USA Joe Biden, wyrażali bardziej optymistyczny ton, jeśli chodzi o postęp rozmów. Jednak różne zaangażowane strony podkreśliły również, że Hamas i wydarzenia na miejscu w Gazie mogą wykoleić każde porozumienie.

W poniedziałkowy wieczór przywódca Hamasu oświadczył w oświadczeniu, że obie strony „były bliskie osiągnięcia porozumienia o rozejmie”.

Ostatni impuls nastąpił zaledwie dzień po spotkaniu izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i jego gabinetu wojennego z rodzinami zakładników.

Izrael oświadczył, że prawdopodobnie Hamas przetrzymuje w Gazie ponad 200 zakładników. Po uwolnieniu kobiet i dzieci prawdopodobnie rozpoczną się dalsze negocjacje w celu zapewnienia uwolnienia innych kategorii zakładników.

Oczekuje się, że w uwolnieniu wezmą udział urzędnicy Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, co będzie obejmować ewentualną weryfikację tożsamości zakładników w Gazie i więźniów w Izraelu objętych wymianą oraz transportowanie ich przez granicę. Ta szwajcarska organizacja pośredniczyła już wcześniej w wymianach zakładników, co obejmowało uwolnienie dwóch zakładników przez Hamas w zeszłym miesiącu.

Gershon Baskin, znany izraelski działacz pokojowy, który brał udział w uwolnieniu izraelskiego żołnierza Gilada Szalita z więzienia Hamasu w 2011 r., powiedział, że zakładnicy w Gazie zostaną prawdopodobnie przewiezieni pojazdami Czerwonego Krzyża do Egiptu, gdzie zostaną przyjęci przez Inteligencja egipska. Gaskin powiedział, że prawdopodobnie zostaną przewiezieni stamtąd do Izraela ambulansami lub autobusami.

READ  Imran Khan, były przywódca Pakistanu, oskarżony na podstawie ustawy o terroryzmie

Według rzecznika Rady Bezpieczeństwa Narodowego Johna Kirby’ego, gdy zakładnicy dotrą do Izraela, „prawdopodobnie otrzymają natychmiastową opiekę medyczną”.

„Musimy założyć, że wielu z nich wymaga pewnego rodzaju opieki medycznej i jest przetrzymywanych w zatrważających warunkach” – powiedziała Kirby.

Według organizacji humanitarnej szefowa Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Mirjana Spoljaric spotkała się w poniedziałek w Katarze z politycznym przywódcą ruchu Hamasu.

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża oświadczył, że nie uczestniczy w negocjacjach, ale jest „gotowy ułatwić wszelkie przyszłe uwolnienie uzgodnione przez strony konfliktu”.

Wyżsi urzędnicy amerykańscy przez kilka tygodni intensywnie pracowali nad uwolnieniem zakładników, uzasadniając to tym, że Hamas przetrzymuje kilku amerykańskich zakładników jako zakładników. Biden rozmawiał w tej sprawie bezpośrednio z Netanjahu, emirem Kataru, szejkiem Tamimem bin Hamadem Al Thani i prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem al-Sisim.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby powiedział we wtorek, że Biden „osobiście był zaangażowany w posunięcie procesu do przodu” i otrzymywał aktualne informacje od amerykańskiego zespołu zaangażowanego w negocjacje „zwykle kilka razy dziennie i wkraczał, gdy uważał za stosowne interweniować”. .” Osobiście.”

Netanjahu powiedział, że poprosił Bidena o pomoc w udoskonaleniu proponowanej umowy i „w rzeczywistości została ona ulepszona, tak aby uwzględnić więcej zakładników i po niższych kosztach”.

Wyżsi rangą urzędnicy Bidena, w tym doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego na Bliski Wschód Brett McGurk i dyrektor CIA Bill Burns, byli zaangażowani „niemal co godzinę” w akcję wydobycia zakładników z Gazy – podają źródła. McGurk udał się niedawno na Bliski Wschód z podróżą obejmującą wiele krajów, której głównym celem było poczynienie postępów w sprawie uwolnienia zakładników.

To rozwijająca się historia, która będzie aktualizowana.