26 lutego, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sukienka noszona przez księżną Dianę została sprzedana za rekordową kwotę 1,15 miliona dolarów

Sukienka noszona przez księżną Dianę została sprzedana za rekordową kwotę 1,15 miliona dolarów

W sukni wieczorowej o długości baletnicy założyła kolację w 1985 r. zorganizowaną przez burmistrza Florencji we Włoszech, a rok później ponownie dla Orkiestry Symfonicznej Vancouver. W niedzielę suknia należąca do Diany, księżnej Walii, została sprzedana na aukcji za prawie 1,15 miliona dolarów, co stanowi rekordową kwotę w przypadku jednej z jej sukienek.

Julien’s Auctions in Hollywood stwierdziło w oświadczeniu, że dzieło stworzone przez Jacques’a Azagury’ego, marokańsko-brytyjskiego projektanta mody, jest „synonimem królewskiej elegancji i wiecznego wdzięku księżnej Walii”, zauważając, że zostało sprzedane za 100 milionów dolarów. Ponad 11 razy więcej niż oczekiwał dom aukcyjny.

Suknię sprzedawano z pasującą ilustracją przedstawiającą czarny aksamitny gorset haftowany w metaliczne gwiazdki, dwuwarstwową spódnicę z organzy w kolorze królewskiego błękitu z szarfą i kokardką (ukłon w stronę zamiłowania Diany do tańca) oraz jeden z jej charakterystycznych stylizacji: odsłonięte ramiona.

„Fakt, że ta sukienka po tylu latach została sprzedana za taką kwotę – myślę, że ludzie nadal są zachwyceni nią i jej modą” – powiedziała krytyczka i ekspertka mody Elizabeth Holmes. Styl rodziny królewskiej– powiedział w poniedziałkowym wywiadzie. „Diana pozostała ikoną mody”.

Sprzedaż sukni nastąpiła w momencie, gdy The Crown – wystawny serial Netflix o brytyjskiej rodzinie królewskiej – wyemitował ostatni sezon, który ponownie wzbudził zainteresowanie życiem księżnej Diany i jej dzieci. Wiele z 60 odcinków serialu poświęconych jest księżniczce i kontrowersjom, jakie toczyły się w latach poprzedzających jej śmierć w wypadku samochodowym w 1997 roku.

W serialu zaprezentowano także jej słynne stroje. Diana, będąca wówczas jedną z najczęściej fotografowanych kobiet na świecie, wiedziała, że ​​jej stylizacje zostaną zauważone przez miliony, dlatego ze skromnej młodej kobiety przekształciła się w czarującą międzynarodową gwiazdę.

„Znała siłę wizerunku” – powiedziała Holmes, krytyczka mody, opisując, jak Diana wykorzystywała modę, aby nawiązać kontakt z widzami i zwrócić uwagę na organizacje charytatywne, które wspierała, nawet gdy jej wystąpienia publiczne były ograniczone. Holmes powiedziała, że ​​kiedy w latach 80. Diana nosiła suknię baleriny, księżniczka już zaczęła czerpać ze swojego osobistego stylu, ryzykując krótsze nogawki, niższy dekolt i odważne sylwetki. „W tej sukience to widać” – dodała. – Możesz to odłożyć na czas.

READ  Free Leader ustępuje ze stanowiska po 14 latach kandydowania

Do sprzedaży doszło po aukcji, która odbyła się we wrześniu ubiegłego roku, w której wziął udział słynny obraz Diany Czarna kurtka jagnięca Został sprzedany przez Sotheby’s za 1,14 miliona dolarów.

Organizacja Julien’s Auctions podała, że ​​na niedzielnej aukcji bluzka noszona przez księżniczkę na zdjęciu zaręczynowym z 1981 roku została sprzedana za 381 000 dolarów, czyli czterokrotność pierwotnej szacunkowej kwoty.

Diana jako pierwsza wystawiła na aukcji swoje ubrania – na kilka miesięcy przed śmiercią opróżniła swoją garderobę, aby sprzedać 79 sukienek w Nowym Jorku i przekazać 3,25 miliona dolarów na cele charytatywne.

„To ciekawe, jak zmienił się jej styl, dzięki Bogu” – powiedziała wówczas komik Joan Rivers, przyglądając się sukienkom koktajlowym i wieczorowym. Donna Burgess, pośredniczka w obrocie nieruchomościami z Los Angeles, zauważyła na tym samym wydarzeniu, że przybyła „do Krainy Nibynigdy, aby zdobyć kawałek baśni”, która niektórym wydawała się wówczas życiem księżnej Diany.

Jak to zwykle bywa, Julien nie ujawnił nabywcy sukni baleriny Azagury. Krytyczka pani Holmes powiedziała, że ​​ma nadzieję, że ktokolwiek zapewni jej odpowiednią opiekę.

„Jestem ciekawa, co robią ludzie, którzy kupują te ubrania” – powiedziała. – Wieszasz to w szafie? Co tu się dzieje?