1 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

SpaceX wystrzeliwuje rakietę Falcon 9 z 23 satelitami Starlink z Cape Canaveral

SpaceX wystrzeliwuje rakietę Falcon 9 z 23 satelitami Starlink z Cape Canaveral

Zaktualizowano: Kupony startowe w Kalifornii. Premiera nowego T-0 we wtorek wieczorem.

SpaceX planuje wystartować z misją dostawczą Starlink z Cape Canaveral we wtorek wieczorem, co będzie pierwszym z dwóch zaplanowanych lotów, których celem będzie wystrzelenie Falcona 9 w mniej niż 48 godzin. Start z lądowiska 40 jest obecnie zaplanowany na 23:31 EDT (04:31 UTC).

Oczekuje się, że pogoda będzie niemal idealna do wystrzelenia 23 dodatkowych satelitów usługi internetowej Starlink firmy SpaceX. Meteorolodzy Sił Kosmicznych Stanów Zjednoczonych z 45. Eskadry Meteorologicznej powiedzieli w poniedziałek, że szanse na pomyślną pogodę podczas startu wynoszą ponad 95%.

Będzie to pierwszy start z Space Launch Complex 40, odkąd SpaceX przymocowało ramię umożliwiające dostęp załogi do niedawno wybudowanej wieży w ramach modernizacji obiektu do obsługi lotów Dragon dla załogi i ładunku.

Gdy misja Starlink przygotowuje się do lotu, w sąsiadującym z NASA Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego firma SpaceX będzie gotowa do wystrzelenia kolejnej rakiety Falcon 9 z modułem Cargo Dragon na potrzeby misji zaopatrzenia stacji kosmicznej, której wystrzelenie zaplanowano na czwartek o 20:28 czasu wschodniego (0128). UTC).

Po drugiej stronie kraju, w Bazie Sił Kosmicznych Vandenberg w Kalifornii, przygotowywano kolejną rakietę Falcon 9 do wystrzelenia misji Transporter 9 w czwartek, ale obecnie jest ona opóźniona o dwa dni do 11 listopada. Będzie przenosił dużą liczbę małych satelitów. Podczas wspólnej misji.

Zdjęcie pliku satelitów Starlink V2 Mini firmy SpaceX w zakładzie przetwarzania ładunku na Przylądku Canaveral na początku tego roku. Źródło: SpaceX

We wtorek rakieta Falcon 9 przeznaczona na misję Starlink 6-27, numer ogonowy B1073, wykonuje swój 11. lot. Wszedł do służby w maju 2022 r., niosąc konstelację 53 satelitów Starlink V1.5. Oprócz dostarczenia pięciu kolejnych dostaw Starlink wyniosła na orbitę satelitę SES-22, lądownik księżycowy HAKUTO-R należący do ispace i satelitę Hispasat Amazonas Nexus. Pomógł także w dostarczeniu zaopatrzenia na Międzynarodową Stację Kosmiczną na pokładzie samolotu CRS-27 Cargo Dragon.

READ  Nadal mam nadzieję, że Artemis wypuścię w czerwcu, pomimo dwóch zamkniętych procesów

Po wystrzeleniu z Wybrzeża Kosmicznego na Florydzie rakieta Falcon 9 poleci na południowy wschód, celując w orbitę nachyloną pod kątem 43 stopni do równika. Po spaleniu dziewięciu silników Merlin 1D przez około dwie i pół minuty pierwszy stopień oddzieli się od drugiego i będzie kontynuował opadanie, aby wylądować na statku bezzałogowym Just Read theInstrukcjs na Oceanie Atlantyckim, w odległości około 424 mil (682 km). z dala. ) z miejsca startu.

Dwie połówki ładunku rakiety wylądują na spadochronach nieco dalej od statku bezzałogowego i zostaną odebrane przez statek pomocniczy „Bob”, nazwany na cześć astronauty Crew Dragon Demo-2 Boba Behnkena. SpaceX opublikowało niedawno zdjęcie połowy ładunku, który odbył 13 lotów, wyłowionych z oceanu po niedawnym wystrzeleniu Starlink.

Statek pomocniczy SpaceX „Bob” odzyskuje połowę owiewki Falcona 9 z Oceanu Atlantyckiego po misji Starlink 6-26 w dniu 3 listopada 2023 r. SpaceX twierdzi, że jest to 13. lot tej połowy owiewki. Zdjęcie: SpaceX.

Tymczasem na górze pojedynczy silnik próżniowy Merlin drugiego etapu będzie pracował przez około sześć minut, aby dotrzeć na orbitę parkingową. Po około 45 minutach ruchu silnik drugiego stopnia zostanie ponownie uruchomiony na trzy sekundy, aby poprawić orbitę. 23 satelity V2 Mini Starlink zostaną rozmieszczone około godzinę i pięć minut po wystrzeleniu. SpaceX twierdzi, że ma na całym świecie ponad dwa miliony abonentów usługi internetowej Starlink.

Będzie to 80. orbitalny start SpaceX w tym roku i 270. jak dotąd lot rakiety Falcon 9.

Lot kosmiczny teraz Relacja na żywo ze startu Rozpocznie się na około godzinę przed startem. Możesz także zobaczyć widoki na wyrzutnie Przylądka 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu Uruchom Pad Live przepływ.