1 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sierra Space zwalnia setki osób w ramach kampanii startowej Dream Chaser

Sierra Space zwalnia setki osób w ramach kampanii startowej Dream Chaser

Widok samolotu kosmicznego Dream Chaser na orbicie.

Kosmiczna Sierra

CNBC dowiedziało się, że Sierra Space, jedna z najcenniejszych prywatnych firm w branży, zwolniła w tym tygodniu kilkuset pracowników i wykonawców.

Rzecznik Sierra Space potwierdził, że w czwartek firma zwolniła około 165 pracowników, ale odmówił podania liczby wykonawców, których to dotyczy. Byli pracownicy Sierra Space powiedzieli CNBC, że zwolnienia objęły dużą liczbę wykonawców, a cięcia dotknęły łącznie setki pracowników.

Zwolnieni pracownicy otrzymali dwutygodniowe płatne wypowiedzenie o braku pracy oraz czterotygodniową odprawę i świadczenia zdrowotne do końca roku. Rzecznik firmy powiedział, że Sierra Space przed redukcją zatrudnienia zatrudniała około 2000 pracowników.

Firma z siedzibą w Kolorado, wyceniana niedawno na ponad 5 miliardów dolarów, stara się wystrzelić długo oczekiwaną pierwszą misję swojego samolotu kosmicznego Dream Chaser.

W tym tygodniu Sierra Space wysłała swój pierwszy pojazd Dream Chaser, nazwany Tenacity, do testów przed startem w ośrodku NASA w Armstrong w Ohio. Rzecznik Sierra Space powiedział, że zwolnienia rozpoczęły się wkrótce potem, zauważając, że firma znacznie zwiększyła zatrudnienie w tym roku, aby dokończyć prace nad statkiem kosmicznym Tenacity.

W przypadku żeglugi Tenacity rzecznik Sierra Space powiedział, że firma reorganizuje się, aby skupić się na fazie operacyjnej pierwszej misji Dream Chaser, a także na tajnych pracach związanych z bezpieczeństwem narodowym.

Najnowsza część reorganizacji Sierra Space obejmuje zatrudnienie około 150 pracowników posiadających certyfikaty bezpieczeństwa z Sierra Nevada Corp., wykonawcy z branży lotniczej i obronnej, którego właścicielem jest Sierra Nevada Corp. Światło I Erin OzmanZ którego firma kosmiczna oddzieliła się dwa lata temu. Rzecznik Sierra Space powiedział, że firma tworzy zespół ds. bezpieczeństwa narodowego, który będzie pracował nad kilkoma tajnymi kontraktami.

Sierra Space straciła niedawno przed zwolnieniami dwóch członków kadry kierowniczej najwyższego szczebla: dyrektora operacyjnego Jeffa Babione, który przeszedł na emeryturę, oraz starszego wiceprezesa Space Destinations Neeraja Guptę. Firma stwierdziła, że ​​oba odejścia nie są ze sobą powiązane.

READ  Potworna skała kosmiczna na Antarktydzie jest jedną z największych znalezionych od 100 lat: ScienceAlert

Dwa miesiące temu Sierra zebrała niecałe 300 milionów dolarów przy wycenie 5,3 miliarda dolarów.

Zarejestruj się tutaj, aby otrzymywać cotygodniowe wydania biuletynu CNBC na temat inwestowania w przestrzeń kosmiczną.

Prace nad Dream Chaserem trwały od lat, a jego celem było ostatecznie dostarczenie ładunku i załogi na niską orbitę okołoziemską w postaci pojazdu wielokrotnego użytku. Wyglądem przypomina miniaturowy prom kosmiczny NASA i został zaprojektowany tak, aby wystrzelić na szczycie konwencjonalnej rakiety i wylądować na pasie startowym jak samolot.

Wystrzelenie pierwszego pojazdu Dream Chaser było wcześniej zaplanowane pod koniec ubiegłego roku, ale opóźnienia w rozwoju rakiety Vulcan należącej do United Launch Alliance przesunęły ten harmonogram. Wystrzelenie Dream Chaser zaplanowano na drugą misję Vulcan ULA, przy czym pierwszy start Vulcan zaplanowano na grudzień.

Dream Chaser zdobył kontrakty NASA na wykonanie siedmiu misji towarowych do i z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.