23 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Sezon huraganów na Atlantyku w 2024 r. może być jednym z najaktywniejszych w historii

Sezon huraganów na Atlantyku w 2024 r. może być jednym z najaktywniejszych w historii

Badacze zajmujący się huraganami z Colorado State University (CSU) opublikowali wstępne prognozy na nadchodzący sezon huraganów na Atlantyku, który ich zdaniem będzie bardzo aktywnym rokiem dzięki nadchodzącej La Nina.

Zespół wzywa do wystąpienia 23 nazwanych burz, z czego 11 stanie się huraganami, a pięć osiągnie status poważnego huraganu, przy utrzymujących się wiatrach o prędkości co najmniej 180 km/h (kategoria 3 lub wyższa).

Prognozy zauważyli, że prognoza na rok 2024 jest najwyższą prognozą dotyczącą nazwanych burz, jaką kiedykolwiek opublikowała CSU. Jeśli prognoza się sprawdzi, Narodowe Centrum Huraganów (NHC) wykorzysta wszystkie nazwy z listy burz na Atlantyku w 2024 r. i poprosi o dodatkową listę nazw cyklonów tropikalnych – scenariusz, który się nie wydarzy. Od 2020 roku.

Co się stanie, gdy huraganom zabraknie nazw?

„W Atlantyku tropikalnym Atlantyk jest nadal bardzo ciepły, co zapewnia więcej paliwa dla burz” – mówi dr. Phila Klotzbacha, starszy pracownik naukowy w CSU, powiedział FOX Weather. „El Nino prawdopodobnie osłabnie i stanie się La Niną. To chłodniejsza woda we wschodnim i środkowym tropikalnym Pacyfiku, zwykle przy wyższych poziomach wiatru, które sprzyjają huraganom na Atlantyku”.

Nowy stożek prognostyczny zostanie przetestowany przez Narodowe Centrum Huraganów w sezonie 2024

El Niño kontroluje pogodę od czerwca 2023 r., ale modele klimatyczne pokazują jego upadek na długo przed jesienią, kiedy sezon huraganów zwykle osiąga szczyt.

READ  Brazylijczyk Richarlison strzelił najważniejszego gola, który wygrał mistrzostwa świata

Przejście do stanu neutralnego lub stanu La Niña może skutkować zmianą prędkości i/lub kierunku wiatru wraz z wysokością – prowadząc do zmniejszenia prędkości wiatru – w strefach powstawania cyklonów w dorzeczu, pomagając w poprawie rozwoju.

Ponadto zespół CSU spodziewa się, że anomalie temperatury ciepłej wody będą się utrzymywać na dużej części Atlantyku, Karaibów i Zatoki Meksykańskiej, co jest niezbędnym czynnikiem powstawania cyklonów tropikalnych.

„Kiedy wiosną woda we wschodnim i środkowym tropikalnym i subtropikalnym Atlantyku jest znacznie cieplejsza niż zwykle, powoduje to słaby subtropikalny wysoki poziom i związane z nim słabe wiatry przez tropikalny Atlantyk” – stwierdzili naukowcy z CSU. „Te warunki prawdopodobnie doprowadzą do utrzymywania się ponadprzeciętnych temperatur wody w tropikalnym Atlantyku w szczycie sezonu huraganów na Atlantyku w 2024 r. Ponieważ źródłem paliwa huraganu jest ciepła woda oceaniczna, znacznie cieplejszy Atlantyk charakteryzuje się ponadprzeciętnym sezonem. „

Wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia poważnego huraganu wzdłuż wybrzeża USA

Prognoza obejmowała prawdopodobieństwo wyjścia na ląd głównych huraganów (kategorii 3 lub wyższej) – z których wszystkie były powyżej średniej w sezonie.

Z prognoz wynika, że ​​prawdopodobieństwo, że poważny huragan dotrze na ląd wzdłuż wybrzeża USA wynosi 62%, czyli jest o 19% wyższe niż średnia.

Pomimo oczekiwań co do aktywnego sezonu, nadal jest mnóstwo czasu na korekty, powiedział Klotzbach, ponieważ zniekształcenia wywołane przez El Nino i czasami suche powietrze mogą wytrącić prognostów z kursu.

„Za nami jeszcze dwa miesiące sezonu i cztery miesiące, zanim naprawdę się nabierze. Zatem wciąż jest wiele rzeczy, które mogą się zmienić” – powiedział Klotzbach. „W 2022 r. w sierpniu nie mieliśmy żadnych burz, ale sezon zakończył się ośmioma huraganami. Ostatnio było naprawdę dużo pracy. Może po części było to spowodowane tym, że subtropikalny Atlantyk był nieco chłodniejszy, więc mieliśmy dużo średnich – kończy się szerokość geograficzna i w sierpniu napływa dużo suchego powietrza, które miażdży wszystko. .

READ  Debata Republikańska: Republikanom spieszy się, by powstrzymać Trumpa

Badacze huraganów porównali nadchodzący sezon z warunkami atmosferycznymi w latach 1878, 1926, 1998, 2010 i 2020.

7 faktów, które musisz wiedzieć o huraganach

Oczekiwane zmiany na nadchodzący sezon huraganowy

Jeden z najpopularniejszych produktów służących do pokazania przyszłej ścieżki cyklonów tropikalnych zmierzy się w 2024 roku.

NHC planuje udostępnić od 15 sierpnia testowy stożek prognostyczny, na którym będą wyświetlane wszystkie istotne zegarki i ostrzeżenia lokalnych biur National Weather Service i NHC.

Przygotowanie testu ma na celu lepsze oddanie tego, jak będą wyglądać powszechne zagrożenia związane z burzą tropikalną lub huraganem.

Oprócz wypuszczenia nowego stożka NHC, jak co roku, dostosuje szerokość, aby odzwierciedlić błędy prognoz.

Spółka stwierdziła, że ​​w nadchodzącym sezonie widzowie powinni szukać większej liczby produkcji hiszpańskojęzycznych.

Sezon huraganów 2024 oficjalnie rozpoczyna się 1 czerwca i trwa do 30 listopada.