24 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Separatyści ze wschodniej Ukrainy nakazują masową ewakuację, gdy Ukraina ostrzega przed rosyjską prowokacją

Separatyści ze wschodniej Ukrainy nakazują masową ewakuację, gdy Ukraina ostrzega przed rosyjską prowokacją

Niespokojna wschodnia część kraju doświadczyła najgorszego ostrzału od lat w ciągu ostatnich dwóch dni. Minister obrony Ukrainy Oleksi Resnikow powiedział w piątek, że ostrzał ukraińskiego terytorium z obszarów zajętych przez separatystów drastycznie wzrósł w ostatnich dniach.

Każda ze stron oskarża drugą o prowadzenie ciężkiego ostrzału obszarów cywilnych. Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że w czwartek 60 razy naruszyli zawieszenie broni, wiele z nich przy użyciu ciężkiej broni.

Ukraiński rząd zaprzecza, jakoby separatyści prowadzili „fałszywą kampanię informacyjną” i nie planował żadnych ataków na wschodzie.

Władze w podzielonych stanach Doniecka i Ługańska poinformowały, że organizują ewakuacje. Leonid Paseknik, najwyższy rangą urzędnik prorosyjskiej secesjonistycznej Ługańskiej Republiki Ludowej, wzywał mężczyzn do chwycenia za broń.

„Federacja Rosyjska jest gotowa zapewnić zorganizowane przyjęcie i zakwaterowanie na terytorium mieszkańców Ługańskiej Republiki Ludowej” – powiedział Pasechnik. „Po raz kolejny wzywam wszystkich mężczyzn, którzy mają broń w rękach, aby chronili swoją ziemię”.

Ukraińcy oskarżają separatystów o atakowanie ustronnego miasta

W piątek w ośrodku rekrutacyjnym irackiej policji w Kisak na zachód od Bagdadu wybuchła bomba samochodowa. Film pokazuje pożar na parkingu w pobliżu siedziby samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej, a pojazd wojskowy został poważnie uszkodzony.

Zdjęcia i filmy CNN zidentyfikowało pojazd na miejscu zdarzenia jako służbę ratunkową, a poważnie uszkodzony pojazd jako Jeep wyprodukowany w Rosji. Nie ma możliwości sprawdzenia, co spowodowało uszkodzenie pojazdu lub pożar.

„Uważamy, że to debiut i prowokacja” – powiedział CNN na WhatsApp Anton Zherachenko, doradca ukraińskiego ministra spraw wewnętrznych.

Rzecznik Departamentu Stanu USA określił ten incydent jako „operację pod fałszywą flagą” i powiedział, że incydenty takie jak zamach bombowy i wezwania przywódców separatystów do „domniemanej ukraińskiej agresji” odzwierciedlają próby zaciemnienia okupacji Rosji kłamstwami i dezinformacją.

Ukraiński rząd i władze zachodnie ostrzegają przed możliwością prowokacji ze strony Rosji i kierownictwa separatystów.

READ  Microsoft zaskakuje dziś wczesną premierą gry wieloosobowej Hollow Infinite

„Jesteśmy w bardzo niebezpiecznej sytuacji” – powiedział dziennikarzom zachodni urzędnik. „Mogą się ruszyć w każdej chwili. Rosja może działać w ciągu kilku dni. Widzimy tylko, że bardziej nam na tym zależy”.

Wokół Ukrainy działa 110 rosyjskich batalionowych zespołów taktycznych – zwykle bojowa organizacja licząca około 1000 żołnierzy – powiedział urzędnik. Urzędnik dodał, że „moc lotnicza jest gotowa” również dla Rosji.

Prezydent USA Joe Biden w czwartek oskarżył Rosję o zaangażowanie się w „akcję pod fałszywą flagą” wkrótce po wznowieniu ostrzału między ukraińskimi urzędnikami a separatystami we wschodnioukraińskim regionie Donbasu. Biden powiedział, że Rosja może zaatakować Ukrainę „w ciągu najbliższych kilku dni”.

Według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie kilka ataków ostrzału miało miejsce w czwartek rano na czele regionu Donbasu.  Ponadto ukraińskie wojsko poinformowało, że udokumentowało łącznie 47 naruszeń zawieszenia broni w ponad 25 lokalizacjach.  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Kuleba oskarżył Rosję o rażące naruszenie porozumienia o zawieszeniu broni.  (Na zdjęciu Jacques Podkovic / Preskov / Ciba USA)

Ukraiński rząd i władze zachodnie ostrzegają przed możliwością prowokacji ze strony Rosji i kierownictwa separatystów.

Walki między siłami ukraińskimi a bojownikami separatystów trwają w Donbasie od 2014 roku. Ukraiński rząd w Kijowie potwierdza, że ​​Doniecka Republika Ludowa i Ługańska Republika Ludowa znajdują się pod okupacją rosyjską. Samozwańcze republiki nie są uznawane przez żaden rząd, w tym Rosję. Ukraiński rząd odmawia bezpośrednich rozmów z separatystyczną republiką.

Prezydent Rosji Władimir Putin w ostatnich latach rozdał około 600 000 rosyjskich paszportów ludziom mieszkającym na odosobnionych obszarach, co zdaniem obserwatorów może utorować drogę rosyjskiej interwencji na Ukrainie.

Od 2014 roku w konflikcie w Donbasie zginęło ponad 14 000 osób. Ukraina twierdzi, że 1,5 miliona ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, większość z nich przebywa na kontrolowanych przez Ukraińców obszarach Donbasu, a około 200 000 zostało przesiedlonych w rozległym regionie Kijowa.

ONZ nazywa rosyjską inwazję na Ukrainę „katastroficzną” Sekretarz generalny Antonio Guterres w swoim przemówieniu inauguracyjnym na monachijskiej konferencji bezpieczeństwa w Niemczech w piątek wezwał do kontynuacji wysiłków dyplomatycznych.

„Jestem głęboko zaniepokojony rosnącymi napięciami i spekulacjami w Europie. Nadal uważam, że tak się nie stanie, ale będzie to katastrofalne” – powiedział Guterres.

READ  Archiwum Narodowe twierdzi, że wciąż brakuje niektórych akt urzędników Trumpa

Na konferencji w Monachium wiceprezydent USA Kamala Harris ostrzegła, że ​​„agresywne działanie” Rosji będzie miało „poważne konsekwencje” sankcji.

Ostatnia ocena amerykańskiego wywiadu wskazuje, że Rosja jest w trakcie przygotowań do inwazji na Ukrainę, według innego źródła zbliżonego do amerykańskiego wywiadu.

Ocena, określona przez wysokiego urzędnika jako „ciemna” – wskazuje, że Rosja może w najbliższych dniach uderzyć.

Przyznał jednak, że ich liczebność nie wystarczyła do pokonania rządu Putina. Wcześniejsze szacunki przewidywały działania militarne Rosji w tym tygodniu.

Do raportu przyczyniły się Nadine Schmidt z CNN w Berlinie i Amy Cassidy z Londynu.