16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosyjskie żądania zachmurzyły rozmowy nuklearne z Iranem

Rosyjskie żądania zachmurzyły rozmowy nuklearne z Iranem

Pochodnia gazowa na platformie wydobywczej na polach naftowych Soroush jest widoczna obok irańskiej flagi w Zatoce 25 lipca 2005 r. REUTERS / Raheb Humafandi / File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

WIEDEŃ (Reuters) – Rozmowy w sprawie ożywienia umowy nuklearnej Iranu z mocarstwami światowymi z 2015 r. zatonęły w niedzielę po tym, jak Rosja zażądała od Stanów Zjednoczonych gwarancji, że sankcje, z którymi ma do czynienia w związku z konfliktem na Ukrainie, nie zaszkodzą jej handlowi z Teheranem.

Moskwa rzuciła potencjalną zmianę w prace w sobotę, ponieważ pośrednie rozmowy między Teheranem a Waszyngtonem w Wiedniu wydawały się zmierzać w kierunku porozumienia, a minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział, że zachodnie sankcje nałożone na Ukrainę stały się przeszkodą dla energetyki jądrowej. Rozdać.

Sekretarz stanu USA Anthony Blinken starał się rozwiać dyskusję o takich przeszkodach w niedzielę, kiedy powiedział, że sankcje wobec Rosji wobec Ukrainy nie mają nic wspólnego z potencjalnym porozumieniem nuklearnym z Iranem. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Te rzeczy są zupełnie inne i nie są w żaden sposób powiązane. Myślę więc, że to nieistotne” – powiedział Blinkin w wywiadzie dla CBS „Face the Nation”. Dodał, że potencjalny układ z Iranem jest bliski, ale przestrzegł przed rozwiązaniem dwóch bardzo trudnych pozostałych problemów.

Jednak wysoki rangą urzędnik powiedział wcześniej Reuterowi, że Teheran czeka na wyjaśnienia od Moskwy w sprawie komentarzy Ławrowa, który powiedział, że Rosja chce pisemnej gwarancji USA, że handel, inwestycje i współpraca wojskowo-techniczna Rosji z Iranem w żaden sposób jej nie przeszkodzą. . Kary.

Odnosząc się do porozumienia nuklearnego z 2015 r., JCPOA powiedział: „Konieczne jest jasne zrozumienie, czego chce Moskwa. Jeśli to, czego domagają się, ma związek z JCPOA, znalezienie dla niego rozwiązania nie będzie trudne”. z pracy.

READ  Biden mówi, że rozmawiał z Erdoganem o F-16, szwedzkiej kandydaturze do NATO

„Ale będzie to skomplikowane, jeśli gwarancje, których żąda Moskwa, wykraczają poza JCPOA” – dodał.

Dyplomaci brytyjscy, francuscy i niemieccy, którzy wrócili do domu przed uwagami Ławrowa skierowanymi do urzędników na temat rozmów nuklearnych, nie wskazali, kiedy wrócą do Wiednia.

Ożywienie umowy nuklearnej bez Rosji było „trudne, ale prawdopodobnie będzie możliwe, przynajmniej w najbliższym czasie”, powiedział Henry Roma, analityk ds. Iranu w Eurasia Consulting Group.

„Jeśli Rosja nadal będzie blokować rozmowy, myślę, że inne strony i Iran nie będą miały innego wyjścia, jak tylko twórczo myśleć o sposobach osiągnięcia porozumienia bez ingerencji Moskwy” – powiedział Rome Reuterowi.

W niedzielę irańscy negocjatorzy spotkali się z dyplomatą Unii Europejskiej Enrique Morą, który koordynuje rozmowy między Teheranem a światowymi mocarstwami.

Dylemat więźnia

Od czasu wyborów twardogłowego prezydenta Iranu, Ebrahima Raisi w zeszłym roku, wysocy urzędnicy naciskają na zacieśnienie więzi z Rosją.

Najwyższy przywódca Iranu, ajatollah Chamenei, zarówno publicznie, jak i prywatnie wezwał do bliższych więzi z Rosją ze względu na głęboką nieufność do Stanów Zjednoczonych.

Umowa z 2015 r. pomiędzy Iranem, Stanami Zjednoczonymi, Francją, Wielką Brytanią, Niemcami, Rosją i Chinami złagodziła sankcje nałożone na Teheran w zamian za ograniczenie wzbogacania przez Iran uranu, co utrudniło Teheranowi opracowywanie materiałów do broni jądrowej. Umowa upadła po wycofaniu Stanów Zjednoczonych przez prezydenta Donalda Trumpa w 2018 roku.

Powrót irańskiej ropy pomoże zrekompensować utracone rosyjskie baryłki, ponieważ Stany Zjednoczone i ich sojusznicy dążą do zamrożenia Moskwy w wyniku inwazji i złagodzenia wpływu na Zachód, który już cierpi z powodu wysokiej inflacji.

Amerykański negocjator Robert Malley zasugerował, że zawarcie umowy nuklearnej jest mało prawdopodobne, chyba że Teheran uwolni czterech obywateli USA, w tym irańsko-amerykańskiego ojca i syna Bakira i Siamaka Namaziego.

Wysoki rangą urzędnik irański w Teheranie powiedział, że jeśli żądania Teheranu zostaną spełnione, kwestia więźniów może zostać rozwiązana z lub bez wznowienia umowy nuklearnej.

READ  Czy światowy strażak finansowy jest gotowy?

Iran, który nie uznaje podwójnego obywatelstwa, zaprzecza oskarżeniom USA, że bierze jeńców w celu uzyskania wpływów dyplomatycznych. W ostatnich latach Gwardia Rewolucyjna aresztowała dziesiątki osób o podwójnym obywatelstwie i cudzoziemców, głównie pod zarzutem szpiegostwa i bezpieczeństwa.

Teheran domagał się uwolnienia kilkunastu Irańczyków w Stanach Zjednoczonych, w tym siedmiu Irańsko-Amerykanów z podwójnym obywatelstwem, dwóch Irańczyków zamieszkałych na stałe w Stanach Zjednoczonych i czterech obywateli Iranu, którzy nie mają statusu prawnego w Stanach Zjednoczonych.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Dodatkowe sprawozdanie Humira Pamuk w Waszyngtonie. Pisanie Michaela Georgiego i Parisy Hafezi; Edytowane przez Praveena Shar

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.