20 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosyjskie siły przegrupowują się na przedmieściach Kijowa po niepowodzeniach

Rosyjskie siły przegrupowują się na przedmieściach Kijowa po niepowodzeniach
  • Unia Europejska nakłada nowe sankcje na Rosję
  • Biden wzywa do zakończenia normalnego handlu
  • Zdjęcia satelitarne pokazują Rosjan przenoszących się na północ od Kijowa
  • Cywile gromadzą się pod ziemią, podczas gdy Rosja bombarduje miasta

Lwów, Ukraina (11 marca) (Reuters) – Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek, że Ukraina osiągnęła „strategiczny punkt zwrotny” w konflikcie z Rosją, ale siły rosyjskie zbombardowały miasta w całym kraju i wydawały się przegrupowywać w celu ewentualnego atak na Rosję. Stolicą jest Kijów.

Gubernator obwodu charkowskiego, na granicy z Rosją, powiedział, że został trafiony szpital psychiatryczny, a burmistrz miasta Charkowa powiedział, że zniszczono tam około 50 szkół.

W oblężonym południowym mieście Mariupol, rada miejska poinformowała, że ​​w wyniku rosyjskich bombardowań i 12-dniowego oblężenia zginęło co najmniej 1582 cywilów, w wyniku których setki tysięcy zostało uwięzionych bez jedzenia, wody, ciepła i elektryczności.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że port nad Morzem Czarnym jest teraz całkowicie otoczony, a ukraińscy urzędnicy oskarżyli Rosję o celowe uniemożliwianie cywilom opuszczania i wchodzenia do konwojów humanitarnych.

Wydaje się, że nowa próba ewakuacji ludności cywilnej korytarzem humanitarnym nie powiodła się. Czytaj więcej

„Sytuacja jest krytyczna” – powiedział Vadim Denisenko, doradca MSW Ukrainy.

Tymczasem państwa zachodnie podjęły kolejne kroki, aby zmusić prezydenta Rosji Władimira Putina do zakończenia ataku na Ukrainę.

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że G7 cofnie status handlowy Rosji „najbardziej uprzywilejowanego narodu”. Zapowiedział też zakaz importu przez Stany Zjednoczone rosyjskich owoców morza, alkoholu i diamentów.

Przywódcy Unii Europejskiej spotykający się we Francji powiedzieli, że są gotowi nałożyć surowsze sankcje gospodarcze na Rosję i mogą dać Ukrainie więcej pieniędzy na zakup broni. Odrzucili jednak prośbę Ukrainy o przystąpienie do bloku.

READ  Wagner: Szef kuchni Putina Jewgienij Prigożyn przyznał się do stworzenia munduru najemników w 2014 roku

Na spotkaniu z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką Putin powiedział, że w rozmowach z Kijowem nastąpiły „pewne pozytywne zmiany”, ale nie rozwinął tego tematu.

Przygotowanie

Gdy rosyjska ofensywa wkracza w trzeci tydzień, Zełenski, który zebrał swój lud serią przemówień, powiedział, że Ukraina „już osiągnęła strategiczny punkt zwrotny”.

„Nie da się powiedzieć, ile jeszcze dni mamy do wyzwolenia ziem ukraińskich. Ale możemy powiedzieć, że będziemy” – powiedział. „Już zmierzamy w kierunku naszego celu, naszego zwycięstwa”.

Główne siły ofensywne Rosji natknęły się na drogi na północ od Kijowa po tym, jak zawiodły to, co zachodni analitycy określili jako wstępny plan chybionego ataku.

Ale zdjęcia opublikowane przez prywatną amerykańską firmę satelitarną Maxar pokazują jednostki pancerne manewrujące w miastach w pobliżu lotniska na północno-zachodnich obrzeżach Kijowa, miejscu walk, odkąd Rosja zrzuciła tam spadochrony we wczesnych godzinach wojny.

Maksar powiedział, że inne elementy przesunęły się w pobliżu osady Łubianka na północ, z haubicami na stanowiskach strzeleckich.

Brytyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że Rosja wydaje się przygotowywać w najbliższych dniach do nowej działalności ofensywnej, w tym prawdopodobnie operacji przeciwko Kijowowi.

Jednak w aktualizacji wywiadu stwierdzono, że rosyjskie siły lądowe wciąż robią ograniczone postępy, utrudnione przez problemy logistyczne i ukraiński opór.

Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły rosyjskie przegrupowały się po poniesieniu ciężkich strat. Dodała, że ​​siły ukraińskie zepchnęły część na „niekorzystne pozycje” w pobliżu granicy białoruskiej na tyłach głównej kolumny rosyjskiej.

„Nasz przeciwnik został zatrzymany praktycznie we wszystkich kierunkach za pomocą nalotów, wystrzeliwania rakiet i ataków naziemnych” – powiedział na briefingu doradca prezydenta Ołeksij Aristowicz.

Burmistrz Kijowa, były mistrz boksu wagi ciężkiej Witalij Kliczko, powiedział, że stolica ma wystarczającą ilość podstawowych zapasów na dwa tygodnie. Do tej pory linie zaopatrzenia były otwarte.

błędne założenia

Ukraińskie władze poinformowały, że w pobliżu wschodniego miasta Izyum został trafiony szpital psychiatryczny. Służby ratunkowe poinformowały, że nikt nie został ranny, ponieważ pacjenci już schronili się w piwnicy. Czytaj więcej

Gubernator Charkowa Ole Senegubov określił atak jako zbrodnię wojenną. Reuters nie mógł zweryfikować raportu i nie było komentarza z Moskwy.

Moskwa zaprzecza, jakoby celowała w cywilów w ramach tak zwanej „operacji specjalnej” mającej na celu rozbrojenie Ukrainy i „denazyfikacji”.

Trzy naloty w pobliżu przedszkola w centrum Dniepru w piątek zabiły co najmniej jedną osobę, poinformowały państwowe służby ratunkowe.

Burmistrz Łucka powiedział, że cztery osoby zginęły, a sześć zostało rannych w ataku na bazę lotniczą, w rzadkim uderzeniu na cel głęboko w zachodniej Ukrainie, z dala od pól bitewnych na północy, wschodzie i południu.

W Charkowie setki ludzi schroniło się w stacjach metra w głębi ulic. Burmistrz Ihor Terekhov powiedział, że miasto było nieustannie bombardowane i zniszczone około 50 szkół.

Nastya, młoda dziewczyna leżąca na prowizorycznym łóżku na podłodze wagonu kolejowego, powiedziała, że ​​była tam od ponad tygodnia, nie mogąc się dużo ruszać i jest chora na wirusa.

„Boję się o swój dom, o domy moich znajomych, bardzo boję się o cały kraj i oczywiście boję się o siebie”. Czytaj więcej

Moskwa powiedziała, że ​​jej separatystyczni sojusznicy na południowym wschodzie zdobyli miasto Wołnowacha, na północ od Mariupola.

Ale Matthew Poleg, ekspert z londyńskiego think tanku Chatham House, powiedział, że Moskwa może nie mieć wystarczających sił, aby osiągnąć swoje cele.

„Nie możesz zaatakować kraju w stosunku jeden do jednego (żołnierzy). Nikt tego nie zrobił, co oznacza, że ​​albo coś było nie tak, albo mają bardzo złe założenia, aby wziąć udział w tej wojnie” – powiedział Reuterowi.

READ  Premier Portugalii António Costa rezygnuje w związku z wybuchem kryzysu korupcyjnego

Ukraina podniosła również możliwość, że sojusznik Moskwy, Białoruś, wrzuci swoje wojska do wojny, oskarżając Rosję o rozpoczęcie nalotów na Białoruś „pod fałszywą flagą” z Ukrainy w celu zapewnienia pretekstu do ataku.

Białoruś służyła jako posterunek sił rosyjskich przed i po inwazji 24 lutego. Kreml nie odpowiedział na prośbę o komentarz.

Brak członkostwa w UE

Z dala od pól bitew przywódcy Unii Europejskiej, którzy spotkali się w Wersalu pod Paryżem, zgodzili się wydać więcej na obronę i zmniejszyć zależność od rosyjskich dostaw energii do 2027 roku. Jednak obawiając się dalszego rozgniewania Moskwy, odrzucili zaproszenie Ukrainy do szybkiego przystąpienia do UE.

Od czasu inwazji kraje zachodnie szybko zaczęły izolować Rosję od globalnego systemu finansowego.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała dalsze sankcje wobec Unii Europejskiej i zapowiedziała, że ​​w sobotę blok zawiesi uprzywilejowane traktowanie handlowe i gospodarcze Moskwy; tłumienie wykorzystania kryptowalut; I zakaz importu wyrobów żelaznych i stalowych z Rosji, a także eksportu dóbr luksusowych w drugą stronę. Czytaj więcej

„Jutro przyjmiemy czwarty pakiet środków, aby jeszcze bardziej odizolować Rosję i wyczerpać zasoby, które wykorzystuje do finansowania tej barbarzyńskiej wojny” – powiedziała w Brukseli.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie przez biura Reuters) Peter Graf i Angus McSwan Edycja Tomasz Janowski i Kevin Levy

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.