15 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosjanie i Białorusini wychodzą z Paraolimpiady w obliczu ryzyka bojkotu

Rosjanie i Białorusini wychodzą z Paraolimpiady w obliczu ryzyka bojkotu

W obliczu groźby wycofania się i rosnącej wrogości w wiosce sportowców, organizatorzy Zimowych Igrzysk Olimpijskich w czwartek zmienili kurs i wydalili sportowców z Rosji i Białorusi.

Zmiana nastąpiła niecałe 24 godziny po tym, jak Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski ogłosił, że zezwoli Rosjanom i Białorusinom na rywalizację po otwarciu igrzysk w piątek, ale tylko jako neutralni sportowcy, których kolory, flagi i inne symbole narodowe zostały usunięte z powodu inwazji na Ukrainę. .

Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie, które następują po Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, kończą się 13 marca.

„Wojna jest teraz w tych grach, a wiele rządów ma zakulisowy wpływ na nasze ukochane wydarzenie” – powiedział w czwartek prezydent IPC Andrew Parsons po ogłoszeniu zakazu. „Próbowaliśmy chronić zabawki przed wojną”.

Parsons powiedział, że IPC nie docenił negatywnej reakcji na umożliwienie rywalizacji Rosjanom i Białorusinom – nawet jako neutralnym sportowcom. Wioska sportowców, która, jak miał nadzieję Parsons, będzie miejscem harmonii, jest teraz przedstawiana jako pudełko na proch strzelniczy.

I nie tylko Ukraińcy byli zmartwieni udziałem Rosji i Białorusi, ale we wszystkich dziedzinach.

„Nie mamy doniesień o żadnych konkretnych przypadkach agresji ani niczego w tym rodzaju” – powiedział Parsons. „Ale w wiosce (sportowców) panowało bardzo zmienne środowisko.

To była bardzo szybka eskalacja, o której nie myśleliśmy, że się wydarzy. Nie sądziliśmy, że całe delegacje, a nawet zespoły w delegacjach, wycofają się, zbojkotują, nie będą uczestniczyć”.

Pierwszy przypadek miał miejsce, gdy Łotwa oświadczyła, że ​​jej zawodnicy odmówią gry z Rosjanami w zaplanowanym meczu drużynowym.

Rzecznik IPC, Craig Spence, opisał gwałtowną zmianę w ciągu nieco ponad 12 godzin od sportowców, administratorów i polityków. Powiedział, że rozmowa brzmiała: „Teraz myślimy o powrocie do domu. Nie gramy”.

„To zagraża rentowności tego wydarzenia. To duża zmiana” – powiedział Spence. „Pogoda w wiosce nie jest ładna”.

READ  Luis Rubiales: Prezes Hiszpańskiej Federacji Piłki Nożnej odmawia rezygnacji po ostrej krytyce w związku z niechcianym pocałunkiem Jennifer Hermoso

Parsons powiedział, że spodziewa się kroków prawnych ze strony komitetów paraolimpijskich Rosji i Białorusi, czego obawiał się w środę, kiedy zdecydował, że sportowcy mogą rywalizować. Możliwą lokalizacją jest Sąd Arbitrażowy ds. Sportu z siedzibą w Szwajcarii.

„Uważamy, że Rosyjski Komitet Paraolimpijski i Białoruski Komitet Paraolimpijski mogą podjąć kroki prawne” – powiedział Parsons. „Ale fakty, które tutaj wyrażamy, doprowadziły nas do zrozumienia, że ​​była to właściwa decyzja do podjęcia”.

Rosyjski Komitet Paraolimpijski nazwał decyzję o wydaleniu swoich zawodników „bezpodstawną” i „nielegalną”.

„(rosyjscy sportowcy) nie zrobili niczego, co można by zinterpretować jako udział w obecnych komplikacjach politycznych” – powiedział RPC.

Parsons powiedział, że rozumie rozczarowanie 71 Rosjan i 12 Białorusinów, którzy zostaną repatriowani. Powiedział, że nie wie, jak szybko to się stanie, zwłaszcza przy surowych ograniczeniach COVID-19 w Chinach.

„Nikt nie jest zadowolony z tej decyzji, ale na pewno jest to najlepsza decyzja dla niepełnosprawnych w przyszłości” – powiedział Parsons.

IPC dołącza teraz do sportów takich jak piłka nożna, lekkoatletyka, koszykówka, hokej i inne, które nałożyły całkowity zakaz na Rosjan i Białorusinów.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski w poniedziałek naciskał na organizacje sportowe, aby wykluczyły rosyjskich i białoruskich sportowców z międzynarodowych imprez, ale ostateczną decyzję pozostawił poszczególnym władzom.

MKOl powoli rozprawia się z Rosją, pozwalając swoim sportowcom na udział w ostatnich czterech igrzyskach olimpijskich w następstwie sponsorowanego przez państwo skandalu dopingowego i tuszowania Igrzysk w Soczi w 2014 r. MKOl nie usunął też członkostwa ani stanowisk kierowniczych od Rosjan w swojej organizacji.

Parsons zwrócił się również bezpośrednio do rosyjskich i białoruskich sportowców, twierdząc, że nie są winni.

„Dla niepełnosprawnych sportowców z krajów dotkniętych kryzysem żałujemy, że wpłynęły na was decyzje, które wasze rządy podjęły w zeszłym tygodniu, aby złamać rozejm olimpijski” – powiedział Parsons. „Jesteście ofiarami działań waszych rządów”.

READ  Katar 2022 World Cup Prognozy, typy ekspertów: Argentyna i Brazylia idą naprzód; Czy Anglia może zabrać go do domu?

___

Więcej AP Sports: https://apnews.com/hub/apf-sports i https://twitter.com/AP_Sports