23 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja rozważa nacjonalizację zagranicznych firm, które uciekły przed inwazją na Ukrainę

Rosja rozważa nacjonalizację zagranicznych firm, które uciekły przed inwazją na Ukrainę

Wraz z ogłoszeniem do listy dołączył również japoński sklep odzieżowy Uniqlo Będzie tymczasowo zamknięty jej rosyjskie sklepy, co skłania kupujących do ustawiania się w kolejkach po to, co może być ich ostatnią od miesięcy szansą na zakup towarów firmy. Długie kolejki utworzyły się również w IKEA, McDonald’s i innych firmach odchodzących w ostatnich dniach, ponieważ Rosjanie obawiają się utraty dostępu do zachodnich towarów konsumpcyjnych.

Podczas spotkania z urzędnikami państwowymi w czwartek Putin powiedział Rosja musi działać „zdecydowanie” wobec odchodzących firm. Powiedział, że Rosja powinna „wprowadzić zewnętrzne kierownictwo, a następnie przekazać te firmy tym, którzy chcą pracować”, popierając propozycję legislacyjną złożoną przez jego partię polityczną.

Partia Putina, Jedna Rosja, oświadczyła w oświadczeniu z tego tygodnia, że ​​propozycja pozwoli rządowi wystąpić o nakaz sądowy narzucenia zewnętrznego zarządzania fabrykami, sklepami i innymi obiektami pozostawionymi przez odchodzące firmy „aby zapobiec bankructwu i zachować miejsca pracy”.

W oświadczeniu partii zapowiedziano, że zewnętrzne kierownictwo będzie kontynuowane przez trzy miesiące, po czym rząd wystawi firmy na licytację.

Partia stwierdziła, że ​​firmy będą w stanie zatrzymać ten proces, jeśli wznowią działalność w ciągu pięciu dni od orzeczenia sądowego lub sprzedają swoje aktywa w sposób, który chroni biznes i miejsca pracy.

Obie firmy podały kilka powodów ucieczki, w tym gniew z powodu inwazji na Ukrainę oraz trudności z przetwarzaniem płatności i importem dostaw do Rosji z powodu zachodnich sankcji.

Uniqlo powiedział, że stoi przed „operacyjnymi wyzwaniami” w Rosji i sprzeciwia się „wszelkim formom agresji, które naruszają prawa człowieka i zagrażają pokojowemu istnieniu jednostek”.

Goldman Sachs powiedział, że „jest w trakcie likwidacji swojej działalności w Rosji zgodnie z wymogami regulacyjnymi i licencyjnymi”.

READ  Brytyjski system bankowości cienia budzi poważne obawy po burzy na rynku obligacji

Kevin Ozan, dyrektor finansowy firmy, powiedział w rozmowie z analitykami na początku tego tygodnia, że ​​McDonald’s będzie nadal płacić 62 tysiącom rosyjskich pracowników i dokonywać płatności za wynajem w swoich lokalizacjach w kraju. Oszacował, że te płatności i inne koszty związane z zamykaniem firm wyniosą 50 milionów dolarów miesięcznie.

Douglas Macmillan przyczynił się do powstania reportaży.