20 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja nasila kampanię cenzury, wywiera presję na gigantów technologicznych

Kiedy Rosja atakuje UkrainaUrzędnicy w Moskwie intensyfikują swoją wewnętrzną kampanię audytową, naciskając na niektóre z największych światowych firm technologicznych.

W zeszłym tygodniu rosyjscy urzędnicy ostrzegli, że Google, Meta, Apple, Twitter, Dictoc i inne firmy będą miały czas do końca tego miesiąca na dostosowanie się do nowego prawa wymagającego od nich założenia podmiotów prawnych w tym kraju. Tak zwane prawo lądowania sprawia, że ​​przedsiębiorstwa i ich pracownicy są bardziej narażeni na żądania rosyjskiego systemu prawnego i rządowych audytorów, ekspertów prawnych i grup społeczeństwa obywatelskiego.

Działania te są częścią rosyjskiej kampanii nacisku na zagraniczne firmy technologiczne. Korzystając z okazji Kara, Aresztowania I to Blokowanie lub spowalnianie W serwisach internetowych, podczas gdy Kreml trzyma promedia poza filtrem, władze naciskają na firmy, aby cenzurowały niekorzystne treści w sieci.

Apple, TikTok i Spotify zastosowały się do prawa lądowania, a według rosyjskiego regulatora Internetu Roskomnadzor, Google podjęło kroki, aby to zrobić. Żadnego drgnięcia i telegramu. Macierzysta meta Facebooka i Twitter przestrzegały niektórych przepisów, podczas gdy inne nie.

Sytuacja stawia firmy technologiczne w rozterce między wolną opinią a publicznym poparciem dla prywatności i ich pracą w krajach z przywódcami dyktatorskimi. jest zmuszony rozważyć dostępność swoich usług w Rosji Całkowicie zostawiony.

Coraz częściej firmy są poddawane presji ze strony władz ukraińskich i amerykańskich prawodawców, aby ograniczyć ich interwencję w Rosji. Wicepremier Ukrainy zwrócił się do Apple, Google, Netflix i Meta o ograniczenie dostępu do ich usług w Rosji. Senator Mark Warner z Demokratycznej Partii Wirginii, przewodniczący senackiej komisji ds. wywiadu, wysłał list do Meta, Reddit, Telegram i innych, wzywając rosyjskie firmy, aby nie wykorzystywały swoich witryn do siania chaosu związanego z wojną.

Firmy z całego świata stoją w obliczu sprzecznych wymagań. Izolowane kwestie cenzury w Chinach, być może ojczyźnie najbardziej kontrolowanego Internetu na świecie, rozprzestrzeniły się na Rosję, Turcję, Białoruś, Birmę i inne kraje, a niektóre z nich próbowały stworzyć ściślej kontrolowaną sieć.

Dla Rosji cenzurowanie Internetu nie jest łatwe. Podczas gdy Chiny opracowały wokół swojego Internetu szereg filtrów zwanych Wielką Zaporą Sieciową, Internet w Rosji jest bardziej otwarty, a amerykańskie witryny technologiczne są w tym kraju powszechnie używane. Aby to zmienić, jest rząd rosyjski Opracowane nowe technologie Używane w zeszłym roku do blokowania dostępu do Twittera, do blokowania treści.

READ  Ukraina eskaluje strajki na Rosję w Chersoniu: Aktualizacje na żywo

Teraz oczekuje się, że presja na firmy technologiczne wzrośnie, ponieważ władze próbują kontrolować rozpowszechniane informacje o wojnie w Rosji i na Ukrainie. Rosjanie krytykowali konflikt za pośrednictwem Facebooka, Instagrama i innych zagranicznych mediów społecznościowych, wzbudzając obawy o represje na stronach.

W piątek Roskomnadzor poinformował, że ogranicza dostęp do Facebooka, zmniejszając ruch. Regulator powiedział, że portal społecznościowy ingerował w wiele prorządowych mediów Kremla.

Nick Clegg, dyrektor wykonawczy Meta ds. polityki, Powiedział Firma odrzuciła rosyjskie żądania zawieszenia niezależnej weryfikacji wpisów przez cztery państwowe media. Firma powiedziała Rosyjski rząd państwowy zakazał publikowania reklam W sieci społecznościowej.

Twitter, który powiedział Wstrzymuje reklamy Na Ukrainie i w Rosji, powiedział w sobotę Usługa również była ograniczona Dla niektórych w Rosji.

Zakaz jest „próbą rosyjskiego rządu zwiększenia kontroli nad tymi firmami i ich zawartością w Rosji” – powiedział Pavel Sikov, rosyjski prawnik zajmujący się prawami człowieka, który specjalizuje się w sprawach audytowych. „Rosyjski rząd będzie ich stopniowo naciskał, by posuwali się dalej na tej drodze”.

Zachodnie firmy i organizacje zaczęły rzucać światło na ich relacje z Rosją Przeszkody Celem jest ekonomiczne odizolowanie kraju. Spółki energetyczne Zmagają się z potencjalnym spadkiem dostaw ropy naftowej i gazu ziemnego. Producenci żywności stoją przed szansą Niedobory pszenicy rosyjskiej i ukraińskiej. Europejskie kluby piłkarskie również zrezygnowały ze sponsorowania rosyjskich firm z jedną dużą firmą Mecz o mistrzostwo w ruchu Od Petersburga do Paryża.

Sytuacja jest szczególnie trudna dla firm technologicznych. Apple i Google kontrolują oprogramowanie na każdym smartfonie w Rosji i zatrudniają tam pracowników. YouTube, Instagram i Dictoc to popularne witryny służące do pozyskiwania informacji poza państwowymi mediami. Telegram jest teraz w Dubaju po kontrowersji z rządem, procesorem wiadomości uruchomionym w Rosji i jest jednym z najpopularniejszych narzędzi komunikacyjnych w kraju.

Nowa ustawa o lądowaniu to ruch Kremla, który ma przeciwdziałać wysiłkom firm technologicznych zmierzających do ograniczenia ich fizycznej obecności w Rosji. Zgodnie z ustawą, która weszła w życie 1 stycznia, zagraniczne serwisy i serwisy społecznościowe z ponad 500 000 codziennych użytkowników będą musiały zarejestrować się jako osoby prawne w kraju z lokalnym liderem. Firmy muszą zarejestrować konto w Roskomnadzor i stworzyć elektroniczny formularz, aby obywatele Rosji lub urzędnicy państwowi mogli kontaktować się z firmami ze skargami.

READ  Jak podwyżki stóp Fed mogą wpłynąć na twoje finanse

Ustanowienie lokalnej obecności naraża firmy na zastraszanie ze strony rządu, przestrzegają prawa człowieka i grupy społeczeństwa obywatelskiego, co prowadzi do tego, że niektórzy nazywają to „Ustawą zakładników”. W ubiegłym roku rosyjskie władze zagroziły aresztowaniem pracowników Google i Apple w celu wymuszenia usunięcia procesora stworzonego przez zwolenników Google i Apple. Aleksiej A. NawalnyUwięziony lider rosyjskiej opozycji.

„Rząd rosyjski chce zachować ambasady tych firm w Rosji” – powiedział. Alexander Litreeve, który współpracował z Navalnym, powiedział, że był dyrektorem generalnym Solar Labs, producenta oprogramowania, który unika cenzury w Internecie. „Chcą sposobu na pociągnięcie dźwigni do obsługi informacji i sposobu ich rozpowszechniania w Internecie”.

W listopadzie rząd Katalogowany 13 firm ma dostosować się do nowego prawa lądowania: Meta, Twitter, TikTok, Likeme, Pinterest, Viber, Telegram, Discord, Zoom, Apple, Google, Spotify i Twitch.

16 lutego urzędnik Roskomnadzoru powiedział, że firmy, które nie zastosują się do tego do końca miesiąca, zostaną ukarane grzywną. Oprócz grzywien i ewentualnych przestojów lub recesji, grzywny mogą zakłócać sprzedaż reklam, działanie wyszukiwarek, gromadzenie danych i płatności zgodnie z prawem.

W przypadku firm, które jeszcze nie rozpoczęły procesu „lądowania”, rozważymy kwestię zastosowania środków do końca tego miesiąca – powiedział rosyjskiemu parlamentowi Vadim Subbotin, wiceprezes Roskomnadzoru.

Meta powiedział, że podejmując działania zgodnie z nową ustawą o lądowaniu, nie zmieniła sposobu rozpatrywania wniosków rządowych o usunięcie treści. Apple, Google i Twitter odmówiły komentarza na temat prawa. TikTok, Telegram, Spotify i inne firmy docelowe nie odpowiedziały na prośby o komentarz.

Grupy zajmujące się prawami człowieka i wolnością słowa wyraziły frustrację, że niektóre firmy technologiczne, często w Rosji, nie doceniają rządu i przestrzegają prawa bez sprzeciwu opinii publicznej.

„Motywem przyjęcia ustawy o lądowaniu jest uciszenie pozostałych głosów sprzeciwu i stworzenie uzasadnionych podstaw do kompleksowej cenzury w Internecie poprzez zagrożenie wolności wypowiedzi w Internecie” – powiedział Jonah Simanska, ekspert od rosyjskiej cenzury w Internecie w artykule 19. Grupa społeczna w Londynie.

Reprezentowanie firm, w tym Telegram, w sprawach przeciwko rządowi rosyjskiemu, panie. Sikov powiedział, że spotkał się w zeszłym roku, aby omówić rosyjską politykę Facebooka. Poprosił o radę, czy menedżerowie Facebooka powinni opuścić Rosję, w której powiedział, że Facebook i Instagram powinny zostać odcięte. Zamiast tego firma przestrzegała przepisów.

Pan. Sikow wezwał firmy technologiczne do wypowiedzenia się przeciwko rosyjskim żądaniom i ustanowił szeroki precedens w walce z cenzurą, nawet jeśli skutkować to będzie sankcjami.

„Były czasy, kiedy duże firmy technologiczne były w czołówce nie tylko technologii, ale także praw obywatelskich, wolności słowa i prywatności” – powiedział. „Teraz zachowują się jak wielkie międzynarodowe korporacje broniące swoich interesów biznesowych”.

Anton Trojanowski I Oleg Matsniew Raport wniesiony.