22 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Roe przeciwko Wade: Wśród gniewu i bólu z powodu orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie aborcji spodziewane są kolejne protesty w ten weekend

Roe przeciwko Wade: Wśród gniewu i bólu z powodu orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie aborcji spodziewane są kolejne protesty w ten weekend

Julia Caluda jest jedną z wielu orędowników prawa do aborcji.

Otrzymując wiadomość w dniu swoich 24. urodzin, Kaluta powiedziała CNN: „To jak oglądanie pociągu zbliżającego się do ciebie”. – W końcu zostaniesz zaatakowany. To boli bardziej niż myślałeś.

Niektórzy działacze antyaborcyjni byli pod ręką, ale nie byli widoczni i nie widzieli grupy CNN spacerującej z protestującymi. Według Departamentu Policji Nowego Jorku (NYPD), co najmniej 20 osób zostało zatrzymanych w mieście po serii protestów przeciwko tej decyzji.

Rzecznik NYPD powiedział CNN w sobotę rano, że władze aresztowały osoby „w pobliżu Bryant Park, West 42nd Street i 6th Avenue”.

Nie ujawniono żadnych dalszych szczegółów dotyczących aresztowanych.

Mia Katserian, mieszkająca w Nowym Jorku, powiedziała, że ​​poczuła się winna, gdy dowiedziała się, że aborcja jest legalna w jej stanie rodzinnym i że osoby mieszkające w innych stanach będą podlegać przepisom antyaborcyjnym.

„Chcę, aby wsparcie dla kobiet w innych stanach wzrosło – liczba (protestujących) wysyła wiadomość” – powiedziała 32-letnia Katserian, córka matki z Filipin i ojca Ormianina. Dodał, że „nie można” siedzieć w domu i wściekać się w mediach społecznościowych, „wiedząc, że kobiety kolorowe poniosą ciężar tej decyzji”.

W 2019 r. czarnoskóre kobiety stanowiły największy odsetek aborcji w Stanach Zjednoczonych, stanowiąc 38,4% wszystkich aborcji. Zgodnie z zebranymi danymi Przez amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom. Mieli również wyższy wskaźnik aborcji, 23,8 aborcji na 1000 kobiet, jak pokazują dane. Dane wskazują, że kobiety latynoskie stanowiły 21% wszystkich aborcji w 2019 roku.
Ponadto czarne kobiety w Stanach Zjednoczonych są w ciąży lub rodzą się od trzech do czterech razy Bardziej prawdopodobne, że umrze Niż ich biała rasa, Do CDC.

Po wiadomości o wyroku w piątek rano, prawnicy i protestujący zajmujący się aborcją zebrali się przed Sądem Najwyższym w Waszyngtonie.

READ  Specjalny obrońca badający fałszywe zeznania w sprawie Mar-a-Lago; Prokuratorzy twierdzą, że pracownik Trumpa zmienił swoją wersję

Jeden człowiek – stojący między tablicami „Row is dead” i „I am the post-Row” – spryskał szampanem powietrze nad innymi, którzy świętowali. Dziesiątki demonstrantów walczących o prawa do aborcji było tego popołudnia na miejscu zdarzenia, ale do wieczora wydawało się, że opuścili oni tłum.

Od soboty w 13 stanach obowiązują przepisy zakazujące aborcji w świetle orzeczenia. Te stany to Arkansas, Idaho, Kentucky, Luizjana, Mississippi, Missouri, Północna Dakota, Oklahoma, Południowa Dakota, Teksas, Tennessee, Utah i Wyoming.

W niektórych przypadkach przepisy prawa wchodzą w życie natychmiast, wchodzą w życie po określonym czasie lub wymagają poświadczenia przez organy państwowe.

The Zakaz aborcji już obowiązuje W co najmniej sześciu stanach: Arkansas, Kentucky, Luizjana, Missouri, Oklahoma i Południowa Dakota.

Dziesiątki dostawców aborcji odwołały wizyty

Już teraz dostawcy aborcji w Arizonie i Arkansas zaczęli przerywać usługi aborcyjne.

Zapisy na ich stronach internetowych pokazują, że Family Planning Associates, Blunt Parenthood Arizona i Ducen Choice zostały zawieszone z powodu braku jasności prawnej w Arizonie.

Dr, który zarządza planowaniem rodziny Desert Star w Phoenix. Dyshan Taylor powiedział, że jego szpital odwołał około 20 wizyt aborcyjnych początkowo zaplanowanych na piątek do przyszłego tygodnia.

„Zobowiązujemy się do utrzymania otwartych drzwi, jeśli to możliwe, i mam nadzieję, że wahadło powróci do zapewniania bezpiecznego leczenia aborcyjnego”.

Sąd Najwyższy Row przeciwko.  Polowanie zostało odwołane

W piątek republikański senat stanu Arizona wydał notatkę, zgodnie z którą stan powinien natychmiast wdrożyć przed-RAW przepisy zakazujące większości aborcji, chyba że jest to procedura niezbędna do ratowania życia matki.

W Arkansas Little Rock odwołał zaplanowane rodzicielstwo 60 do 100 spotkań.

„Pacjenci powiedzieli, że są w samochodzie, a po drodze pytali nas: „Czy to byłoby w porządku, prawda?”. Odpowiedzieliśmy im: „Nie, musimy przestrzegać prawa” – powiedziała Cathey w rozmowie z CNN. „Większość pacjentów była w rozpaczy lub panice” – dodał.

READ  Zełenski i Biden spotykają się w Waszyngtonie: aktualizacje na żywo

Cathy powiedziała, że ​​pacjenci otrzymali dane kontaktowe do planowanego biura rodzicielskiego w Overland Park w stanie Kansas i że jego biuro „poczyniło przygotowania do przeniesienia tam niektórych osób”.

To jest około 7 godzin od Little Rock Overland Park. Ale dla pacjentów w południowym Arkansas czas podróży jest bliski 10 godzin, powiedziała Cathy.

„Widzimy ludzi, którzy przychodzą do nas, aby nas zobaczyć, z Luizjany i Teksasu. Niektórzy dzwonili z Teksasu, Luizjany i Oklahomy. Oni też zostaną dotknięci” – dodał.

Liderzy szybko reagują w obronie praw do aborcji

Przywódcy stanowi i lokalni podjęli kroki w celu ochrony i rozszerzenia praw do aborcji, a niektórzy rozważają przybycie pacjentek ze stanów, które zabraniają legalnej aborcji.

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom w piątek podpisał ustawę, która chroniłaby każdego, kto wykonuje, pomaga lub otrzymuje aborcję w stanie przed możliwymi działaniami cywilnymi. Chroni również obywateli spoza Kalifornii w zakresie ochrony zdrowia reprodukcyjnego w stanie.

Te amerykańskie firmy pokryją koszty podróży personelu, który wymaga aborcji

W Mississippi – zakaz aborcji ma wejść w życie 10 dni po zatwierdzeniu przez prokuratora generalnego orzeczenia Sądu Najwyższego – właściciel ostatniej kliniki aborcyjnej w stanie nalegał, by w tym czasie była otwarta i świadczyła usługi.

Diane Teresis, która prowadzi Jackson Women’s Health Organization, powiedziała, że ​​się nie poddała i że jej drzwi są nadal otwarte.

„Mogę powiedzieć, że każdy pacjent, który się z nami skontaktuje, zobaczy ich. Upewnimy się, że zobaczymy ich w ciągu tych 10 dni” – powiedział Derzis na konferencji prasowej w piątek. „Kobieta nie musi opuszczać państwa, aby otrzymać opiekę medyczną”.

Teresis powiedział, że jego zespół planuje otworzyć nową klinikę w Las Cruz w stanie Nowy Meksyk, gdzie będą nadal świadczyć usługi.

Gregory Krieg z CNN, Virginia Langmaid, Natasha Chen, Sara Smart, Claudia Dominguez, Cheri Mossburg, Kiely Westhoff, Alta Spells i Nick Valencia przyczynili się do powstania tego raportu.

READ  Antonio Brown Field of Field, gdy Buchanan wygrał odrzutowiec