9 sierpnia, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Putin odbywa pierwszą zagraniczną podróż od czasu wybuchu wojny na Ukrainie

Putin odbywa pierwszą zagraniczną podróż od czasu wybuchu wojny na Ukrainie

Prezydent Rosji Władimir Putin uczestniczy w spotkaniu BRICS+ podczas szczytu BRICS za pośrednictwem łącza wideo w regionie moskiewskim w Rosji 24 czerwca 2022 r. Sputnik/Michaił Metzl/Kremlin przez Reuters

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

LONDYN (Reuters) – Rosyjska telewizja państwowa poinformowała w niedzielę, że Władimir Putin odwiedzi w tym tygodniu dwa małe kraje byłego Związku Radzieckiego w Azji Środkowej, co będzie pierwszą znaną podróżą zagraniczną rosyjskiego przywódcy od czasu, gdy nakazał inwazję na Ukrainę.

Rosyjska inwazja 24 lutego zabiła tysiące, wysiedliła miliony i doprowadziła do ciężkich sankcji finansowych ze strony Zachodu, co według Putina jest powodem do zbudowania silniejszych więzi handlowych z innymi potęgami, takimi jak Chiny, Indie i Iran.

Pavel Zarubin, korespondent kremlowskiej telewizji państwowej Rossija 1, powiedział, że Putin odwiedzi Tadżykistan i Turkmenistan, a następnie spotka się z prezydentem Indonezji Joko Widodo na rozmowy w Moskwie.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

W Duszanbe Putin spotka się z prezydentem Tadżykistanu Emomalim Rachmonem, bliskim sojusznikiem Rosji i najdłużej urzędującym władcą byłego państwa sowieckiego. Zarubin zapowiedział, że w Aszchabadzie weźmie udział w szczycie państw Morza Kaspijskiego, w tym przywódców Azerbejdżanu, Kazachstanu, Iranu i Turkmenistanu.

Walentyna Matwienko, szefowa izby wyższej rosyjskiego parlamentu, była cytowana przez RIA, gdy powiedziała w niedzielę białoruskiej telewizji, że Putin planuje również odwiedzić białoruskie Grodno w dniach 30 czerwca i 1 lipca, aby wziąć udział w forum z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką.

Ostatnią znaną podróżą Putina poza Rosję była wizyta w Pekinie na początku lutego, gdzie on i chiński prezydent Xi Jinping ogłosili traktat o „bez granic” na kilka godzin przed wzięciem udziału w ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Rosja twierdzi, że 24 lutego wysłała wojska na Ukrainę, aby osłabić zdolności wojskowe sąsiada, uniemożliwić Zachodowi wykorzystanie ich do grożenia Rosji, wykorzenienia nacjonalistów i obrony mówiących po rosyjsku we wschodnich regionach. Ukraina opisuje inwazję jako grabież ziemi w stylu imperialnym.

(Sprawozdawczość Guya Faulconbridge’a i Davida Leungrena). Montaż przez Petera Grafa i Marka Portera

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.