20 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Powell spodziewa się podwyżki stóp procentowych o jedną czwartą punktu w tym miesiącu

Powell spodziewa się podwyżki stóp procentowych o jedną czwartą punktu w tym miesiącu

Prezydent Jerome Powell powiedział w środę, że popiera tradycyjną podwyżkę o ćwierć punktu referencyjnej krótkoterminowej stopy procentowej Rezerwy Federalnej podczas posiedzenia Fed pod koniec tego miesiąca, a nie większą podwyżkę sugerowaną przez niektórych decydentów.

Ale Powell otworzył drzwi do większego wzrostu, jeśli inflacja, która jest na najwyższym poziomie od czterech dekad, nie spadnie w tym roku znacząco, jak oczekuje Fed.

„Jestem skłonny zaproponować i poprzeć” podwyżkę stóp procentowych o ćwierć punktu, aby zwalczyć przyspieszającą inflację, która ogarnęła gospodarkę w ostatnich miesiącach, Powell powiedział Komisji Usług Finansowych Izby Reprezentantów w ciągu pierwszych dwóch dni półrocznych zeznań składanych w Kongresie.

Większość innych urzędników Fed w ostatnich tygodniach popierała podobny umiarkowany wzrost, podczas gdy niektórzy twierdzili, że popierają podwyżkę o pół punktu. A przynajmniej otwarte na taki wzrost. Zazwyczaj wyższe stopy Rezerwy Federalnej z kolei zwiększają koszty pożyczek dla konsumentów i przedsiębiorstw, w tym kredytów mieszkaniowych i samochodowych oraz kart kredytowych.

„Oczekujemy, że inflacja osiągnie szczyt i zacznie spadać w tym roku” – powiedział Powell. Dodał jednak, że „w takim stopniu, w jakim inflacja osiągnie wyższy poziom… będziemy gotowi do bardziej agresywnego działania”, podnosząc stopy procentowe o ponad ćwierć punktu jeszcze w tym roku.

Giełda rosła w odpowiedzi na poparcie Powella dla mniejszego wzrostu. Indeks S&P 500 podskoczył o 1,7% w handlu w środku dnia.

Szef Rezerwy Federalnej ostrzegł, że ekonomiczne konsekwencje inwazji na Rosję Ukraina i wynikające z niej sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone i Europę są „wysoce niepewne” i stwierdziły, że „jest za wcześnie, aby powiedzieć”, jak mogą wpłynąć na politykę Fed.

Powell powiedział, że przed rosyjską inwazją Fed planował wprowadzić w tym roku „serię” podwyżek stóp, prawdopodobnie na każdym z pozostałych siedmiu posiedzeń Fed. Na razie Fed będzie „ostrożnie postępował zgodnie z tym planem”.

READ  Alibaba zwiększa wykup akcji do 25 miliardów dolarów

Ekonomiści spodziewają się, że Fed wprowadzi w tym roku podwyżki o pięć do siedmiu punktów o ćwierć punktu.

Powell przemawiał dzień po tym, jak prezydent Joe Biden powiedział w swoim orędziu o stanie Unii Że „moim najwyższym priorytetem jest kontrola cen”.

Podwyżka w tym miesiącu będzie pierwszym od 2018 r. Będzie to początek delikatnego wyzwania dla Fed: chce, aby stopy wzrosły na tyle, aby obniżyć inflację, która jest obecnie na najwyższym poziomie od czterech dekad, ale nie tak szybko, jak wzrost i zatrudnienie są dławiące. Powell obstawia, że ​​przy stopie bezrobocia na poziomie 4% i wysokich wydatkach konsumentów gospodarka może sobie pozwolić na nieco wyższe koszty finansowania zewnętrznego.

Stopa Fed jest obecnie ustalona na poziomie zbliżonym do zera, jak to miało miejsce od czasu wybuchu pandemii w marcu 2020 r., a Fed zareagował obniżką stóp procentowych, aby wesprzeć gospodarkę.

Powell przyznał, że podwyżki cen konsumpcyjnych znacznie przekroczyły cel Fed na poziomie 2% – inflacja w styczniu wyniosła 7,5% w porównaniu z rokiem poprzednim. I że wysokie ceny utrzymywały się dłużej niż oczekiwano. Zobowiązał się również, że użyje narzędzi Fed, aby sprowadzić inflację z powrotem do poziomu docelowego.

„Rozumiemy, że wysoka inflacja powoduje znaczne trudności, zwłaszcza tym, którzy najmniej są w stanie pokryć wysokie koszty artykułów pierwszej potrzeby, takich jak żywność, mieszkanie i transport” – powiedział przewodniczący Fed.

Zapytany przez reprezentanta Republikanów Rogera Williamsa, Powell powiedział, że wierzy, iż Fed może obniżyć inflację bez wpychania gospodarki w recesję. Powell powiedział, że jednym z powodów, dla których tak uważa, jest to, że gospodarka jest teraz silna, z silnym wzrostem i niską stopą bezrobocia wynoszącą 4%.

Prezes Fed dodał, że bank centralny spodziewa się stopniowego spadku inflacji w tym roku, gdy powiązane łańcuchy dostaw się rozwiążą, a konsumenci nieco wycofują się z wydatków. Wielu ekonomistów się z nim zgadza, niemniej jednak wierzy, że inflacja pozostanie wysoka. Wzrost cen rozciąga się poza przedmioty zakłócone przez pandemię – samochody, elektronikę, meble i inne artykuły gospodarstwa domowego – na szersze kategorie wydatków, zwłaszcza koszty wynajmu..

READ  Spadek zapasów w Chinach z powodu obaw Covid; Wzrost dolara: rynki zawinięte

Goldman Sachs podniósł prognozę inflacji i obecnie oczekuje, że stopy procentowe, zgodnie z preferowaną procedurą Fed, będą nadal rosły w stosunkowo wysokim rocznym tempie 3,7% do końca roku. To znacznie powyżej ostatniej prognozy Fed, opublikowanej w grudniu, na poziomie 2,7%.

Powell powiedział, że Fed zacznie również zmniejszać swój ogromny bilans bilansowy o wartości 9 bilionów dolarów, który wzrósł ponad dwukrotnie podczas pandemii, kiedy Fed kupił biliony dolarów w obligacjach, aby spróbować obniżyć długoterminowe stopy procentowe. Powiedział, że decydenci banku centralnego prawdopodobnie uzgodnią plan zmniejszenia posiadanych obligacji, gdy spotka się on za dwa tygodnie, ale odmówił podania, kiedy plan zostanie wdrożony.

Firma konsultingowa Oxford Economics spodziewa się, że Fed zmniejszy w tym roku swoje udziały o około 400 miliardów dolarów, co, jak szacuje, spowoduje podniesienie stóp procentowych o prawie pół punktu procentowego.

Inwazja na Ukrainę spowodowała wzrost cen ropy o około 18% do prawie 110 dolarów za baryłkę, co spowodowałoby wzrost cen gazu. Niektórzy ekonomiści prognozują, że ceny gazu wkrótce wyniosą średnio 4 dolary za galon, w porównaniu ze średnią krajową 3,66 dol. w środę.

Droższa energia spowoduje wzrost inflacji, niż mogłaby być w nadchodzących miesiącach, wzmacniając argumenty za podwyżką stóp procentowych przez Fed. Ale droższy gaz pozbawia też konsumentów pieniędzy na inne rzeczy. To z kolei prawdopodobnie zmniejszy wydatki konsumentów i potencjalnie osłabi gospodarkę – scenariusz, który zwykle zniechęca Fed do podnoszenia stóp procentowych.

Powell ostrzegł, że wojna może doprowadzić do niedoborów takich towarów jak neon i pallad, które są wykorzystywane do produkcji półprzewodników. Niedobór chipów komputerowych w minionym roku spowolnił produkcję samochodów i elektroniki oraz przyczynił się do wzrostu inflacji.

Ale prezes Fed wskazał również, że ogólny wpływ wojny na gospodarkę USA może być ograniczony, o ile konflikt nie eskaluje znacząco. Tylko około 0,5% handlu USA odbywa się z Rosją.

READ  Testy McDonald's Krispy Kreme rozszerzyły się na więcej lokalizacji w Kentucky

„Nasze instytucje finansowe i nasza gospodarka nie mają znaczących interakcji z gospodarką rosyjską” – powiedział. „Stała się coraz mniejsza w ostatnich latach”.