24 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Potrzebne jest działanie od ciebie” – UN Negocjacje klimatyczne wchodzą w ostatnią fazę

  • Konferencja COP26 kończy się w piątek
  • Kraje kłócą się, jak utrzymać przy życiu cel 1,5 stopnia Celsjusza
  • Biedne kraje szukają funduszy na walkę ze zmianami klimatu

Glasgow, 12 listopada (Reuters) – a Nowa wersja robocza Umowa sporządzona na ostatni planowany dzień ONZ Konferencja klimatyczna W piątek w Glasgow popycha kraje do osiągnięcia szczytu w swoich planach walki z globalnym ociepleniem, ale stara się je zrównoważyć. Żądania Krajów bogatych i biednych.

Utrzymując centralny postulat, by kraje złożyły surowe obietnice klimatyczne na przyszły rok, w projekcie używa się słabszego niż kiedykolwiek języka, by domagać się stopniowego zmniejszania subsydiów na wytworzone przez człowieka paliwa kopalne, główną przyczynę globalnego ocieplenia.

Aby zwiększyć presję na silniejszy układ, protestujący zgromadzili się przed areną COP26, gdzie aktywiści rozwieszali wstążki z wiadomościami wzywającymi delegatów do ochrony Ziemi.

W nocy aktywiści wysadzili opony dużych, przeciekających gazem SUV-ów zaparkowanych wokół szkockiego miasta.

Przeczytaj notatkę dołączoną do ich lustra, która mówi „Wymagane działanie”. „Idź na małą skalę, jedź transportem publicznym”.

(Czytaj więcej: Co zobaczyć w piątek na COP26)

Konferencja została zorganizowana z jednym głównym celem: utrzymaniem ambitnego celu porozumienia paryskiego z 2015 r. dotyczącego kontroli globalnego ocieplenia. 1,5 stopnia Celsjusza (2,7 Fahrenheita) powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, więc unikaj negatywnych skutków zmiany klimatu.

Zgodnie z obecnymi krajowymi zobowiązaniami do ograniczenia emisji w tej dekadzie, naukowcy twierdzą, że globalne temperatury mogą wzrosnąć poza ten zakres i wywołać katastrofalny wzrost poziomu mórz, susze, burze, powodzie i pożary.

Chociaż nie są optymistami, że nowe obietnice wypełnienia tej luki pojawią się w ostatnim dniu rozmów, negocjatorzy próbują ustalić wymagania dotyczące zwiększenia zobowiązań w przyszłości, które mogą być wystarczająco szybkie, aby osiągnąć cel 1,5 stopnia Celsjusza.

READ  Justin Verlander jedzie do Mets (źródło)

(Czytaj więcej: „Obietnice są puste”: co mówią w negocjacjach klimatycznych)

ten Nowa wersja robocza Równoważenie – starając się uwzględnić wymagania obu klimatów-Wrażliwy Kraje i główne gospodarki, które opierają się na paliwach kopalnych.

Słaby język

Zaangażowanie narodów w poprawę ich celów klimatycznych do 2022 r. zostanie przyjęte z zadowoleniem przez biedniejsze narody, które chcą podjąć więcej działań w celu zwalczania najgorszych powodzi i pożarów oraz podnoszenia się poziomu mórz.

Ale został napisany słabszym językiem niż poprzedni tekst i nie zawierał corocznego przeglądu kroczącego przedstawionego przez niektóre kraje rozwijające się, ale Waszyngton Szczególnie przeciwny.

Kraje są zobowiązane do ponownego rozważenia swoich zobowiązań co pięć lat.

Delegat przekazuje znak na Konferencji Klimatycznej ONZ (COP26) w Glasgow, Szkocja, Wielka Brytania, 11 listopada 2021 r. REUTERS / Yves Herman

Dokument stwierdza, że ​​aby osiągnąć cel 1,5C, świat musi zredukować emisję dwutlenku węgla poprzez spalanie ropy naftowej, gazu i węgla o 45% w latach 2010-2030 i osiągnąć zero netto do 2050 roku.

To wyznaczy skalę, którą należy zmierzyć z przyszłymi obietnicami klimatycznymi.

„To mocniejszy i bardziej wyważony tekst niż dwa dni temu” — powiedziała Helen Mountford ze Światowej Organizacji Zasobów.

„Musimy zobaczyć, co się stanie, co się stanie i jak to się skończy – ale tym razem patrzy w pozytywnym kierunku”.

Vanessa Perez-Sierra z Environmental Campaign Committee ubolewała nad osłabieniem obietnic wycofania paliw kopalnych, ale była zadowolona, ​​że ​​nadal pojawiają się w tekście.

Powiedział, że wezwanie do złożenia nowych zobowiązań klimatycznych do 2022 r. powinno „zbiegać się z działaniami krótkoterminowymi, na przykład poprzez zgodę na zmniejszenie bilionów wydawanych rocznie na dotowanie paliw kopalnych”.

Jennifer Morgan, dyrektor zarządzająca Greenpeace, powiedziała, że ​​wzmocnienie języka było kluczowe dla stopniowego wycofywania dotacji: „To wielka walka, ale musimy ją wygrać”.

READ  Spurs pobili rekord frekwencji NBA z 68 323 fanami na Alamodome

Działa za długo?

Po blisko dwóch tygodniach rozmów delegaci nie zgadzali się w różnych kwestiach, a więcej delegatów sugerowało, że konferencja mogłaby minąć w weekend.

Narastają kwestie fiskalne, kraje rozwijające się naciskają na surowsze przepisy, których historyczne emisje w dużej mierze przyczyniają się do globalnego ocieplenia i dają więcej pieniędzy na pomoc biednym w przystosowaniu się do zmian klimatycznych.

Jak dotąd bogatym krajom nie udało się osiągnąć wyznaczonego w 2009 roku celu 100 miliardów dolarów rocznie w finansowaniu klimatycznym.

Nowy projekt mówi, że od 2025 roku biedniejsze narody będą musiały podwoić środki przeznaczone na pomoc w walce ze zmianami klimatu – krok naprzód w stosunku do poprzedniego projektu, który nie określił daty ani podstawy.

Ministrowie próbują sfinalizować kontrowersyjne przepisy, które wprowadzą w życie porozumienie paryskie, a długotrwała kontrowersja wokół rynków emisji i przejrzystości wymaga porozumienia.

„Jeśli te zasady będą słabe lub wprowadzą luki, podważy to przyspieszenie, ambicje i jedność, które widzimy w tekście” – powiedział Yamid Donnet ze Światowej Organizacji Zasobów.

Ostateczne porozumienie wymagałoby jednomyślnej zgody blisko 200 sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego.

Napisane przez Kevina Liffeya; Montaż przez Edmunda Blaira i Barbarę Louis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.