20 kwietnia, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Podróż Iwana Fiedotowa do NHL obejmowała czas na pokładzie rosyjskiego lotniskowca

Podróż Iwana Fiedotowa do NHL obejmowała czas na pokładzie rosyjskiego lotniskowca

VOORHEES, NJ – Kiedy 7 maja 2022 roku drużyna Philadelphia Flyers podpisała roczny kontrakt z rosyjskim bramkarzem Ivanem Fedotowem, pomyśleli, że biorąc pod uwagę geopolitykę, dobrym pomysłem będzie jak najszybsze przewiezienie go do Ameryki Północnej.

Natychmiast załatwili wizę. Odpowiednie dokumenty zostały wypełnione i złożone. Nie, nie spodziewano się, że Fiedotow znajdzie się w lipcu na obozie rozwoju perspektyw, biorąc pod uwagę, że miał już 25 lat, ale organizacja miała nadzieję, że uda mu się udać do Ameryki Północnej, aby zadomowić się i przygotować do rywalizacji o skład. Miejsce na zgrupowaniu we wrześniu.

Fiedotowowi nigdy się to nie udało. Po odbyciu szkolenia w rodzinnym Sankt Petersburgu przygotowującego do kolejnego etapu kariery został aresztowany i zobowiązany do służby w armii rosyjskiej przez rok kalendarzowy. Według źródła znającego jego sytuację znaczna część służby wojskowej Fiedotowa spędziła na lotniskowcu w obwodzie murmańskim — z dala od linii frontu wojny Rosji z Ukrainą, która rozpoczęła się inwazją 24 lutego 2022 r., niecałe trzy lata kilka miesięcy przed podpisaniem kontraktu z Flyers.

Po wypełnieniu obowiązków wojskowych, według tego samego źródła, „zdecydowanie zasugerował” Fiedotowowi, aby dołączył do CSKA Moskwa – znanego również jako drużyna rosyjskiej Armii Czerwonej. Podpisał dwuletni kontrakt. Flyers uważali, że kontrakt jest nieważny – a Międzynarodowa Federacja Hokeja na Lodzie zgodziła się z tym, podejmując decyzję – ale zamiast stoczyć tę walkę, Fiedotow i jego obóz uznali, że lepiej dla niego będzie powrót na lód po roku inwalidztwa. Graj w ogóle w hokeja. Jego marzenia o NHL po raz kolejny będą musiały poczekać.

Nie są znane szczegóły dotyczące tego, dlaczego CSKA Moskwa rozwiązała w tym tygodniu umowę z Fiedotowem po jednym sezonie, co pozwoliło drużynie Flyers w końcu sprowadzić go do zespołu w tym tygodniu, po tym jak dyrektor generalny Daniel Pryere formalnie przedstawił go w piątek rano w ośrodku treningowym zespołu.

READ  NBA twierdzi, że piłka LaMelo drużyny Hornets musi być zakryta tatuażem „LF”, powołując się na politykę

Fiedotow, obecnie 27-letni, przebywający w okolicach Filadelfii od początku tego tygodnia, dał w piątek znać, że jest gotowy do dalszej pracy. Ponieważ Fiedotow nigdy nie rozpoczął swojego kontraktu z Flyers, może teraz grać dla nich.

„Teraz tu jestem i zdecydowanie tak, jestem bardzo podekscytowany i szczęśliwy, że tu jestem” – powiedział Fiedotow, który wciąż uczy się angielskiego. „Wspaniałe uczucia, ponieważ dwa lata są dla mnie bardzo trudne”.

Briere zdecydował się nie ujawniać żadnych szczegółów na temat ostatnich kłopotów Fiedotowa, a przed konferencją prasową rzecznik drużyny poprosił zgromadzone media, aby nie zadawały żadnych pytań o charakterze politycznym ani na temat stażu zawodnika w wojsku.

„Chcemy teraz skupić się na hokeju” – smutny Briere. „Ostatecznie zajmiemy się tym, ale na razie zostawmy szczegóły”.

„To była długa droga” – kontynuował Briere. Bardzo go wspieram, aby nadal naciskał i w końcu miał okazję wejść na boisko i mam nadzieję, że to dla niego nowy rozdział, w którym rozpocznie karierę w NHL i wszystko ułoży się pomyślnie.

Z hokejowego punktu widzenia wszystkie znaki wskazują na grającego Fiedotowa, który ma 180 cm wzrostu. Po rozmowie z mediami i przypięciu swojej nowej pomarańczowej kurtki Flyers nr 82 wziął udział w lodowisku z niektórymi zawodnikami odwyku Flyers. Jest jedynym bramkarzem w składzie poza Samuelem Erssonem, a Briere potwierdził, że Felix Sandstrom został przeniesiony do AHL Lehigh Valley, więc powinien wspierać Erssona w sobotę, gdy Flyers będą podejmować Blackhawks.

Flyers pozostało tylko osiem meczów do końca i toczą zaciętą walkę o miejsce w fazie play-off. Mają jeden punkt przewagi nad Washington Capitals, którzy mają za sobą dwa mecze i zajmują trzecie miejsce w pierwszej lidze.

„Jeśli chodzi o grę, wiesz, jak tu jest, (trener John Tortorella) jest za to odpowiedzialny” – powiedział Briere. „(Fedotow) będzie dostępny, będzie na lodzie i będzie trenował z drużyną. Wtedy sztab trenerski podejmie decyzję, czy będzie grał, czy nie”.

READ  Paul Goldschmidt zdobywa nagrodę NL MVP

„Te (mecze) są naprawdę ważne dla wszystkich organizacji, dla młodych ludzi, a także dla mnie” – powiedział Fiedotow.

Źródło ligowe potwierdziło, że Fiedotow kwalifikuje się również do udziału w play-offach, ponieważ przez cały sezon znajdował się w rezerwowym składzie Flyers.

W 44 meczach w lidze angielskiej w tym sezonie jego bilans to 21-22-1, średnia goli 2,37 goli i procent oszczędności wynoszący 0,914. W sezonie 2021–22 Fiedotow poprowadził CSKA Moskwa do mistrzostw Pucharu Gagarina, notując rekord 14-10-2 ze średnią 2,00 goli i 0,919 procentem oszczędności w 26 meczach w sezonie zasadniczym. Zagrał także na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2022 r., pomagając reprezentacji Rosji zdobyć srebrny medal.

Przystosowanie się do NHL z KHL lub jakiejkolwiek ligi europejskiej nie zawsze jest łatwe, ale Fiedotow wydaje się gotowy podjąć wyzwanie.

Dodał: „Musisz skupić się na piłce i nie myśleć za dużo”. „Jest szybszy, ale dla mnie jest naprawdę dobry. Lubię, gdy mecz toczy się tak szybko, jak to możliwe.

Czas Fiedotowa w Flyers może być krótki ze względu na jego kontrakt, ale on i Briere wyrazili pewność, że przedłużenie kontraktu może być nieuchronne.

„To coś, nad czym pracujemy” – powiedział Briere. „Nie spodziewam się, że będzie to problem, ale jeszcze nic nie zrobiono”.

„Jestem tutaj i mam nadzieję spędzić razem długi czas” – powiedział Fiedotow.

Źródło ligi wskazało, że przedłużenie Fiedotowa będzie prawdopodobnie dwuletnie. Jeśli tak, oznaczałoby to, że Ersson i Fedotov będą tandemem bramkarzy na następne dwa sezony, podobnie jak dwuletnie przedłużenie umowy o wartości 2,9 miliona dolarów dla Erssona również na przyszły sezon.

Tymczasem, według źródła zaznajomionego z jego sytuacją, Fiedotow prawdopodobnie pozostanie w rejonie Filadelfii poza sezonem i nie planuje powrotu do Rosji w najbliższej przyszłości.

READ  Tiger Woods powraca do rywalizacji w golfa w Hero World Challenge

Zdaniem Briere’a wytrwałość Fiedotowa przez ostatnie dwa lata wiele mówi o jego charakterze.

„To właśnie daje nam pewność, że może przyjść i nam pomóc” – powiedział Briere. „Wiele przeszedł w swojej karierze. Wiele przeszedł w życiu osobistym. Nadal walczy. Staje się coraz lepszy, wciąż pracuje nad swoim rzemiosłem. W dużej mierze przyczynia się do tego, że czujemy się tak dobrze i Jestem podekscytowany, że mam go na pokładzie.”

Fiedotow powiedział: „Jestem tutaj i jestem szczęśliwy, że tu jestem i chcę pomóc drużynie (w jej kampanii) w fazie play-off i być jedną z najlepszych drużyn w fazie play-off. Jestem podekscytowany i szczęśliwy i chcę powiedzieć wielkie podziękowania dla całej (organizacji).”

(Zdjęcie: Ivan Fedotov z Igrzysk Olimpijskich 2022: Elsa/Getty Images)