30 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Podczas Eurowizji 2022 Ukraińska Orkiestra Kałusza zajęła centralną scenę w Turynie we Włoszech

Podczas Eurowizji 2022 Ukraińska Orkiestra Kałusza zajęła centralną scenę w Turynie we Włoszech
Symbol zastępczy podczas wczytywania akcji artykułu

Kiedy ukraiński piosenkarz Oleh Psiuk po raz pierwszy napisał popularną piosenkę rapową „Stefania”, nie miał pojęcia, że ​​piosenka, która pierwotnie składała hołd jego matce, stanie się popularnym poematem wojennym na Ukrainie.

Ale teraz Stefania, w wykonaniu Orkiestry Psiuk Kałusz, jest faworytką Eurowizji 2022, największego na świecie telewizyjnego konkursu muzycznego. Zespół wykonał piosenkę podczas pierwszej rundy półfinałów konkursu we wtorek wieczorem w Turynie we Włoszech i był to jeden z 10 aktów Zakwalifikowanie się do Wielkiego Finału później w tym tygodniu.

Metropolitan Opera, Polska Opera Narodowa gości tournée artystów ukraińskich

„Rap, pierścionek z fletem, czapka, breakdance, lśniący stanik. Nigdy nie będziemy tak fajni jak Kałusz Orkiestra, konto Eurowizji na Twitterze Opublikowano we wtorek Po występie zespołu.

27-letni Ciuk pogładził swój charakterystyczny różowy kapelusz, podczas gdy kolega z drużyny grał na ukraińskim flecie.

Śpiewał: „Zawsze znajdę drogę do domu, nawet jeśli zniszczę wszystkie drogi”. „A siły mojej woli nie można mi odebrać, ponieważ została mi dana”.

Psiuk powiedział, że słowa Stefanii rozbrzmiewają wśród Ukraińców cierpiących z powodu cierpień spowodowanych wojną rosyjską.

„Niektóre z tych rzeczy zostały napisane na długo przed wojną i były przeznaczone dla mojej mamy” – powiedział Dla prasy stowarzyszonej. „Po tym, jak wszystko zaczęło się od wojny i działań wojennych, nabrało to dodatkowego znaczenia i wiele osób zaczęło postrzegać to jako swoją matkę, Ukrainę, w sensie państwa”.

Ukraina zakazała opuszczania kraju większości mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat, ale władze dały Psiukowi i jego kolegom z zespołu specjalne pozwolenie na wyjazd do Włoch na zawody.

Jeśli Orkiestra Kałusza – łącząca muzykę hip-hopową z ukraińskim tańcem ludowym – wygra sobotni finał Eurowizji, Ukraina ma prawo do organizacji konkursu w 2023 r. Konkurs, po raz pierwszy zorganizowany w 1956 r., przyciąga głosy publiczności, a jego organizatorzy w związku, który określił to jako nadawanie europejskie jako wydarzenie „niepolityczne”, często odzwierciedlają one dynamikę polityczną tamtych czasów.

READ  Billie Eilish zakłada twarz przed występem „Growing Old” na Coachella

W rzeczywistości zespół zastąpił oryginalną ukraińską grupę Alinę Bash na początku tego roku ze względu na śledztwo w sprawie wizyty Basha na Krymie w 2015 roku, który Moskwa zaanektowała w 2014 roku. Po tym, jak Kreml rozpoczął wojnę z Ukrainą, Rosja blokowała tegoroczny konkurs.

W 2016 roku wejście Ukrainy do krymskotatarskiej piosenkarki Dżamaly odniosło jej drugie zwycięstwo w konkursie Eurowizji. Kiedy w następnym roku konkurs odbył się w stolicy Ukrainy, Kijowie, Rosja nie mogła dołączyć.

Armenia i Gruzja znalazły się wśród pretendentów, którzy wycofali się w ostatnich latach z powodu napięć z innymi krajami, a zwycięstwo austriackiej brodatej drag queen Conchity Wurst w 2014 roku wywołało debaty na temat praw LGBT.

Annabelle Chapman przyczyniła się do powstania tego raportu.