27 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pływające miasto na Malediwach zaczyna nabierać kształtu

Pływające miasto na Malediwach zaczyna nabierać kształtu

Miasto wynurzające się z wód Oceanu Indyjskiego. W turkusowej lagunie, zaledwie 10 minut rejsu łodzią od Male, stolicy Malediwów, pływającego miasta wystarczająco dużego, aby pomieścić 20 000 osób.

Zaprojektowane na wzór korala mózgowego miasto będzie składać się z 5000 pływających jednostek, w tym domów, restauracji, sklepów i szkół, z kanałami biegnącymi pośrodku. Pierwsze jednostki zostaną ujawnione w tym miesiącu, a mieszkańcy zaczną się przeprowadzać na początku 2024 roku, a całe miasto ma zostać ukończone do 2027 roku.

Projekt – wspólne przedsięwzięcie między deweloperem Dutch Docklands i rządem Malediwów – nie ma być doświadczeniem dzikiej przyrody ani futurystyczną wizją: jest budowany jako praktyczne rozwiązanie dla trudnej rzeczywistości podnoszenia się poziomu morza.

Malediwy to archipelag 1190 nisko położonych wysp i jedna z najbardziej podatnych na zmiany klimatyczne na świecie. osiemdziesiąt procent Jego powierzchnia wynosi mniej niż metr nad poziomem morza, a poziomy mają się podnosić do metra Pod koniec wieku prawie cały kraj mógł zostać utopiony.

Czy chcesz w przyszłości chronić swój dom przed podnoszącym się poziomem morza? spraw, żeby się unosiło

Ale jeśli miasto unosi się na wodzie, może się podnieść wraz z podnoszeniem się morza. To „nowa nadzieja” dla ponad pół miliona ludzi na Malediwach, powiedział Quinn Ulthuis, założyciel Waterstudio, firmy architektonicznej, która zaprojektowała miasto. „Może to udowodnić, że istnieją niedrogie mieszkania, wspaniałe społeczności i zwykłe miasta na wodzie również są bezpieczne. (Malediwy) przejdą od uchodźców klimatycznych do innowatorów klimatycznych” – powiedział CNN.

pływająca oś architektury

Urodzony i wychowany w Holandii – gdzie około jedna trzecia ziemi leży poniżej poziomu morza – Ulthis przez całe życie miał kontakt z wodą. Powiedział, że rodzina jego matki była budowniczymi statków, a jego ojciec należał do grupy architektów i inżynierów, więc połączenie tych dwóch wydaje się naturalne. W 2003 roku założył Olthuis Waterstudio, firmę architektoniczną całkowicie poświęconą budowaniu na wodzie.

READ  Kijów burzy pomnik z czasów sowieckich symbolizujący przyjaźń rosyjsko-ukraińską

Powiedział, że w tamtym czasie pojawiły się oznaki zmian klimatycznych, ale nie uznano tego za wystarczająco duży problem, aby zbudować wokół niego firmę. Największym problemem w tym czasie była przestrzeń: miasta rozrastały się, ale kończyły się tereny nadające się do nowej zabudowy miejskiej.

Globalne Centrum Adaptacji ma siedzibę nad rzeką Neue Maas w Rotterdamie. przypisane mu: Marcel Eggersmann

Ale w ostatnich latach zmiany klimatyczne stały się „katalizatorem” napędzającym pływającą architekturę do głównego nurtu, powiedział. W ciągu ostatnich dwóch dekad Waterstudio zaprojektowało ponad 300 pływających domów, biur, szkół i ośrodków opieki zdrowotnej na całym świecie.

Holandia stała się centrum ruchu, ojczyzną pływające ogrodya Pływająca farma mlecznaoraz Pływający budynek biurowyktóry służy jako siedziba Globalnego Centrum Adaptacji (GCA), organizacji skoncentrowanej na rozwijaniu rozwiązań w zakresie adaptacji do klimatu.

Patrick Verkoijn, dyrektor generalny GCA, postrzega pływającą architekturę jako praktyczne, inteligentne i ekonomiczne rozwiązanie podnoszącego się poziomu mórz.

„Koszt nieprzystosowania się do zagrożeń powodziowych jest nadzwyczajny” – powiedział CNN. „Mamy do wyboru: albo opóźniamy się i płacimy, albo planujemy i rozwijamy się. Pływające biura i pływające budynki są częścią tego planowania przeciwko klimatowi przyszłości”.

Według danych, w ubiegłym roku powodzie kosztowały światową gospodarkę ponad 82 miliardy dolarów Agencja reasekuracyjna Swiss RePonieważ zmiana klimatu powoduje bardziej ekstremalne warunki pogodowe, oczekuje się, że koszty wzrosną. jeden raport z światowy instytut zasobów Przewiduje się, że do 2030 r. majątek miejski o wartości ponad 700 miliardów dolarów rocznie zostanie dotknięty powodziami przybrzeżnymi i rzecznymi.

Jednak pomimo rozwoju w ostatnich latach, pływająca architektura wciąż ma przed sobą długą drogę pod względem wielkości i przystępności cenowej, powiedział Verkoegen. „To kolejny krok w tej podróży: jak się rozszerzamy, a jednocześnie przyspieszamy? Istnieje pilna potrzeba zwiększenia skali i szybkości”.

READ  Najnowsze wiadomości o Rosji i wojnie na Ukrainie

Zwykłe miasto, pływające

Projekt Malediwy ma na celu zrobienie obu tych rzeczy, budując 20-tysięczne miasto w mniej niż pięć lat. Uruchomiono inne plany dotyczące pływających miast, takie jak: Oceaniczne Miasto W Busan w Korei Południowej seria pływająca wyspa Na Bałtyku został opracowany przez holenderską firmę Blue21, ale nic nie może konkurować w tym zakresie i ramach czasowych.

Waterstudio został zaprojektowany tak, aby przemawiał do mieszkańców dzięki tęczowym domom, przestronnym balkonom i widokom na nabrzeże. Mieszkańcy poruszają się łodziami, mogą spacerować, jeździć na rowerze lub jeździć skuterami lub elektrycznymi buggy po piaszczystych ulicach.

Stolica Malediwów jest tak przepełniona, że ​​nie ma miejsca na ekspansję morską.

Stolica Malediwów jest tak przepełniona, że ​​nie ma miejsca na ekspansję morską. przypisane mu: Carl Kurt / Getty Images AsiaPac

Oszczędza miejsce trudno dostępne w stolicy – ​​samce są jednymi z Najgęściej zaludniony Miasta na świecie z ponad 200 000 ludzi uwięzionych na obszarze około ośmiu kilometrów kwadratowych. Ceny są również konkurencyjne w stosunku do cen na Hulhumalé (sztucznej wyspie zbudowanej w pobliżu, aby zmniejszyć zatłoczenie) – zaczynając od 150 000 $ za studio lub 250 000 $ za dom rodzinny, powiedział Olthuis.

Moduły powstają w miejscowej stoczni, a następnie są holowane do pływającego miasta. Po umieszczeniu jest przymocowany do dużej podwodnej konstrukcji betonowej, która jest zakotwiczona do dna morskiego na nakładających się stalowych palach, które pozwalają mu delikatnie oscylować wraz z falami. Rafy koralowe otaczające miasto pomagają zapewnić i ustabilizować naturalny falochron i zapobiegają chorobie morskiej mieszkańców.

Olthuis powiedział, że potencjalny wpływ konstrukcji na środowisko został dokładnie oceniony przez lokalnych ekspertów od koralowców i zatwierdzony przez władze rządowe przed rozpoczęciem budowy. Aby wspierać życie morskie, do spodu miasta przymocowane są sztuczne banki koralowe z pianki szklanej, które, jak powiedział, pomagają naturalnie stymulować wzrost koralowców.

READ  Rosja dotknięta nową rundą amerykańskich sankcji, gdy Biden potępia poważne zbrodnie wojenne

Celem jest, aby miasto było samowystarczalne i spełniało te same funkcje, które miasto ma na Ziemi. Będzie prąd, zasilany głównie energią słoneczną wytworzoną na miejscu, a ścieki będą oczyszczane lokalnie i ponownie wykorzystywane jako nawóz dla roślin. Jako alternatywę dla klimatyzacji miasto zastosuje chłodzenie wodą głębinową, która polega na pompowaniu zimnej wody z głębin morskich do jeziora, co pomaga oszczędzać energię.

Rozwijając w pełni funkcjonalne pływające miasto na Malediwach, Olthuis ma nadzieję przenieść ten rodzaj architektury na wyższy poziom. Powiedział, że nie będzie już „dziwnej architektury” obecnej w pałacowych miejscach na zlecenie superbogatych, ale odpowiedź na zmiany klimatyczne i urbanizację, która jest praktyczna i przystępna cenowo.

„Jeśli ja, jako architekt, chcę coś zmienić, musimy działać” – powiedział.