30 czerwca, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Łysychańsk: Ukraina może mieć najgorszy tydzień od upadku Mariupola

Łysychańsk: Ukraina może mieć najgorszy tydzień od upadku Mariupola
tygodniami, siły rosyjskie Próbowali zniszczyć ukraińskie pozycje obronne na południe i wschód od miasta, próbując okrążyć i odizolować siły ukraińskie, których zadaniem było ich utrzymywanie.

W ciągu ostatnich dwóch dni Rosjanie posuwali się do kilku wsi na południe od Łysiczańska, choć nie bez strat w ostrzale ukraińskiej artylerii. Rzeczywiście, ukraińskie wojsko twierdzi, że niektóre grupy rosyjskich batalionów taktycznych są konsolidowane lub wycofywane w celu przywrócenia ich zdolności bojowych.

Instytut Studiów Wojennych w swoich najnowszych publikacjach codzienna analiza Z pola bitwy, mówi, rosyjska penetracja od południa oznacza, że ​​„być może będą w stanie zagrozić Łyszczańsku w najbliższych dniach, unikając trudnej, konfliktowej przeprawy przez Doniec Siewierski”.

Osady, które w środę potwierdzili ukraińscy urzędnicy, znajdują się na zachodnim brzegu rzeki Seversky Doniec, 10 kilometrów od południowych obrzeży miasta.

„Rosjanie zbliżają się do Łyszczańska i ukrywają się w sąsiednich miastach. Miasto jest bombardowane samolotami” – powiedział Serhij Heidi, szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

Heidi przyznała, że ​​w rejonie na południe od Łysieczańska było „trudno”. „Wróg wszedł do Toszkiwki, co pozwoliło mu podpalić inne osady”.

Powiedział, że wojska rosyjskie okopały się w kilku wsiach bezpośrednio na południe od Łyszczańska, m.in. w Ustinewce, Bidelsen i Myrna Dolina, i zbliżają się do Bjela Hora. „Naszym żołnierzom nie jest łatwo utrzymać obronę” – przyznał.

Podczas swojej kampanii Rosja stosowała szeroko zakrojoną taktykę bombardowania przed próbą zdobycia terytorium. Komentarze Heidi sugerują, że po tygodniach bombardowań ukraińska obrona wokół Łysiczańska zaczyna ulegać znacznie większej rosyjskiej sile ognia.

Wojska ukraińskie nadal walczą na obrzeżach sąsiedniego miasta Siewierodonieck iw sąsiednich gminach – i wykorzystują Wyżynę Łyszczańską.

Jednak już naruszone linie zaopatrzenia stają się coraz bardziej kruche, a sama siła ognia Rosji niszczy pozycje obronne.

W ciągu ostatnich kilku dni doznał niepowodzeń, po tygodniach zdecydowanego oporu, być może najtrudniejszym tygodniu dla armii ukraińskiej od kapitulacji Ostatni obrońcy w Mariupolu.
Ukraiński czołg stoi podczas ciężkich walk na linii frontu w Siewierodoniecku 8 czerwca.
Patrol rosyjskich żołnierzy w pobliżu huty Azowstal w Mariupolu 13 czerwca 2022 r.

Ataki w pobliżu Łysiczańska są przeprowadzane w związku z wznowionymi przez Rosję staraniami o odcięcie autostrady biegnącej na zachód do Bachmuta, ważnej linii komunikacyjnej dla Ukraińców. W niektórych miejscach wojska rosyjskie znajdują się kilka kilometrów od autostrady.

READ  Ukraina zapowiada nowe kontrataki przeciwko siłom rosyjskim na południu

Ukraińska obrona Siewierodoniecka i Lisiczańska wyczerpała siłę ognia wielu rosyjskich jednostek i osłabiła ich wysiłki na rzecz awansu w sąsiednim obwodzie donieckim. Jednak Rosjanie wciąż mogą twierdzić, że rezerwy są utrzymywane na obszarach w pobliżu południowo-zachodniej Rosji – podczas gdy niektóre z najlepszych jednostek Ukrainy zostały poważnie wyczerpane przez miesiące rakiet, rakiet, artylerii i ataków powietrznych.

Ale jeśli Ukraińcy zdecydują się na wiercenie wokół Łysiczańska, wchłonięcie go będzie prawdopodobnie wymagało znacznych wysiłków Rosji, być może w ciągu kilku tygodni. Do tego czasu może przypominać częściowo spłaszczone miasta Siewierodonieck oraz pobliską Popasnę i Mariupola.