24 maja, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pierwszy Kolumbijczyk zmarł na śmiertelną chorobę w wyniku eutanazji

BOGOTA, 8 stycznia (Reuters) – Kolumbijczyk Victor Escobar został pierwszą osobą w kraju andyjskim, która została zabita w legalnie wykonanej eutanazji pod koniec piątku, potwierdził jego prawnik Luis Giraldo.

„Pacjenci tacy jak ja, nie śmiertelni, ale zdegenerowani, osiągnęli cel, jakim jest wygranie tej bitwy, w bitwie, która otworzy drzwi innym pacjentom, którzy przyjdą po mnie, i tym, którzy teraz chcą godnej śmierci” – powiedział Escobar w filmie wideo. wiadomość wysłana do 60 Giraldo Media.

W sobotę druga Kolumbijka ze stwardnieniem zanikowym bocznym (ALA), znaną również jako choroba Lou Kehrica, została poddana eutanazji.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Escobar cierpiał na schyłkową przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, która znacznie obniża jakość życia i wiele innych schorzeń, powiedział Giraldo Reuterowi.

Zabieg odbył się w klinice w Cali, stolicy kolumbijskiej prowincji Valle del Cauca.

„Nie pożegnałem się, »do zobaczenia później«” – powiedział Escobar.

Escobar przez dwa lata walczył o prawo do eutanazji w obliczu sprzeciwu lekarzy, przychodni i sądów, ale w ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że praktyka nie powinna ograniczać się do ofiar ostatecznej choroby.

W sobotę Martha Sepulveda przeprowadziła procedurę w południe w mieście Medellin, podała w oświadczeniu biuro, które poparło jej sprawę.

Zebul Veda, u którego w 2018 r. zdiagnozowano chorobę Lou Kehrika, miał zostać poddany eutanazji 10 października zeszłego roku, ale proces został zatrzymany o godzinie jedenastej.

Sąd Konstytucyjny Kolumbii zniósł karę śmierci za eutanazję w 1997 r. w pewnych okolicznościach, aw 2014 r. nakazał usprawnienie tej praktyki. Był pierwszą osobą w Kolumbii, która zmarła na śmiertelną chorobę zgodnie z tymi przepisami.

Według kolumbijskiej grupy prawników DescLAB, od 15 października zeszłego roku, 178 osób z chorobami schyłkowymi zostało legalnie poddanych eutanazji w Kolumbii od 2015 roku.

Raport Olivera Griffina i Louisa Jaime Acosta Pod redakcją Marka Pottera i Davida Gregorio

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.