24 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pierwsza planeta SpaceX zbliża się o krok, gdy NASA zaczyna montować „Europa Clipper”

Pierwsza planeta SpaceX zbliża się o krok, gdy NASA zaczyna montować „Europa Clipper”

NASA twierdzi, że montaż Europa Clipper rozpoczął się w NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) w południowej Kalifornii.

Europa Clipper to międzyplanetarny statek kosmiczny opracowany przez NASA do monitorowania Europy, dużego księżyca Jowisza, podczas serii przelotów podczas orbitowania wokół gazowego giganta. Podstawowym celem Clippera jest ustalenie, czy Europa posiada warunki odpowiednie do życia w ogromnym oceanie z płynną wodą pod lodową powierzchnią. NASA wybrała SpaceX do wystrzelenia statku kosmicznego o wartości 4,25 miliarda dolarów na Jowisza w 2024 r. na rakiecie Falcon Heavy – dekada SpaceX skutecznie przewyższył rakietę NASA Space Launch System (SLS) wygrać.

Komponenty inżynieryjne i instrumenty naukowe, które składają się na sprzęt lotniczy statku kosmicznego, rozpoczęły się w 2016 roku i mają zostać ukończone do końca 2022 roku. Komponenty te pochodzą z całych Stanów Zjednoczonych i Europy i zostaną zmontowane w JPL. Głównym korpusem statku kosmicznego jest cylindryczny pędnik o długości 10 stóp (3 metry). Wyposażony w elektronikę statku kosmicznego, radia, kable i systemy napędowe, zostanie wysłany do Laboratorium Napędu Odrzutowego tej wiosny. Oczekuje się, że wkrótce pojawi się antena Europa Clipper o szerokości 10 stóp (3 metry) o wysokim zysku.

Pierwszym instrumentem, który dotarł do JPL, był Europa-UVS, spektrometr ultrafioletowy zmontowany w San Antonio w Teksasie. Europa-UVS będzie przeszukiwać powierzchnię Europy w poszukiwaniu śladów piór. Instrument zbiera światło ultrafioletowe, a następnie rozdziela długości fal tego światła, aby pomóc określić skład powierzchni księżyca i gazów atmosferycznych.

READ  Gdzie zobaczyć zorzę polarną w okresie świątecznym

Kiedy komponenty statku kosmicznego przybędą, zostaną połączone i ponownie przetestowane. Inżynierowie muszą upewnić się, że instrumenty mogą komunikować się z komputerem pokładowym, oprogramowaniem statku kosmicznego i podsystemami zasilania.

Po połączeniu wszystkich komponentów w duży system lotu, Europa Clipper przeniesie się do ogromnej termicznej komory próżniowej JPL w celu przeprowadzenia testu symulującego surowe środowisko głębokiego kosmosu. może wytrzymać walkę z wystrzeleniem, a następnie poleci na przylądek Canaveral na Florydzie, aby wystartować w październiku 2024 r.

NASA – 3 marca 2022

Według NASA: „Po całkowitym złożeniu Europa Clipper będzie tak duży, jak SUV [and have] Panele słoneczne wystarczająco długie, aby objąć boisko do koszykówki – tym lepiej, aby pomóc zasilać statek kosmiczny podczas jego podróży na lodowy księżyc Jowisza, Europa”.

Wcześniejsze zdjęcia już dały naukowcom pewność, że powierzchnia Europy składa się głównie z lodu wodnego. Co więcej, inne dane dotyczące fizycznych właściwości księżyca dały dużą pewność, że pod lodem o grubości 15 mil lub w jego obrębie znajdują się kieszenie płynnej wody, które mogą upłynąć tysiące lat między kolejnymi zamarzaniem. Te kieszenie wodne mogą nadawać się do zamieszkania, a nawet zawierać organizmy drobnoustrojowe, które Europa Clipper może wykryć.

Lodowa skorupa czwartego co do wielkości księżyca Jowisza, Europy, może zawierać kieszenie płynnej wody, która może podtrzymywać życie.

Niektórzy naukowcy, tacy jak Monica Grady, rektor Liverpool Hope University, uważają, że Europa jest prawie pewna, że ​​jest siedliskiem życia. „Jeśli chodzi o perspektywy życia pozaziemskiego, jest prawie pewne, że pod lodem w Europie istnieje życie” – stwierdził Grady w 2020 roku.

NASA twierdzi, że Europa Clipper okrąży Jowisza i wykona kilka lotów w pobliżu Europy, aby zebrać dane na temat atmosfery, powierzchni i wnętrza Księżyca.Jego złożony ładunek będzie badał wszystko, od głębokości i zasolenia oceanu po grubość skorupy lodowej. właściwości potencjalnych pióropuszy, które mogą wyrzucać wodę pod ziemię w kosmos.

READ  Odkrywanie dziwnego wpływu genetycznego węgorzy elektrycznych
Falcon Heavy, 2019. (SpacjaX)

Europa Clipper zostanie przeniesiony w kosmos na rakiecie SpaceX Falcon Heavy, najpotężniejszej obecnie rakiecie operacyjnej. Kontrakt na start o wartości 178 milionów dolarów ogłoszono 23 lipca 2021 r. Po wstępnym wystrzeleniu w czwarty kwartał 2024 r. na orbitę kosmiczną wokół Słońca (orbita Słońca), Europa Clipper spędzi około trzech lat w głębokim kosmosie, wykonując Ziemię- manewry grawitacyjne, a Mars w końcu związał się z Jowiszem, by przybyć w 2028 roku.

Pierwsza planeta SpaceX zbliża się o krok, gdy NASA zaczyna montować „Europa Clipper”