12 czerwca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Pełne zaćmienie Księżyca Huntera, ostatnie zaćmienie w 2023 roku, wczesny prezent na Halloween dla obserwatorów gwiazd (zdjęcia)

Pełne zaćmienie Księżyca Huntera, ostatnie zaćmienie w 2023 roku, wczesny prezent na Halloween dla obserwatorów gwiazd (zdjęcia)

Księżyc przeszedł przez część cienia Ziemi podczas częściowego zaćmienia Księżyca, które w sobotę mogły zobaczyć miliony obserwatorów gwiazd na półkuli wschodniej, zapewniając dobrą zabawę podczas obserwacji nieba przed Halloween.

Częściowe zaćmienie Księżyca, które miało miejsce 28 października, ostatnie z czterech zaćmień w roku 2023 – dwóch Księżyca i Słońca – miało miejsce podczas październikowej pełni Księżyca Huntera, dając niesamowity widok znikającej części Księżyca, gdy jest pogrążony w księżycowej ciemności. Cień Ziemi.

Zaćmienie Księżyca miało miejsce tylko od nocnej strony Ziemi, kiedy nasza planeta przemieszczała się pomiędzy Księżycem a Słońcem. Obserwatorzy nieba przy czystym niebie będą mogli zobaczyć to wydarzenie z krajów Europy, Azji, Afryki i części Australii. Niektórym obserwatorom w wybranych stanach Stanów Zjednoczonych, takich jak Nowy Jork, Alaska i Karolina Północna, udało się uchwycić końcowe etapy zaćmienia. Dla wszystkich pozostałych kilka transmisji na żywo w Internecie z zaćmienia Księżyca obejmowało widoki online z TimeandDate.com, a także z Ceccano we Włoszech za pośrednictwem projektu Virtual Telescope.

Pełnia Księżyca Huntera jest widoczna podczas częściowego zaćmienia Księżyca nad Kuwejtem w Kuwejcie 28 października 2023 r. na zdjęciu wykonanym przez fotografa AFP Yassera Al-Zayata i opublikowanym przez Getty Images. (Źródło zdjęcia: Yasser Al-Zayat/AFP za pośrednictwem Getty Images)