9 sierpnia, 2022

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Parlament Izraela głosuje za jego rozwiązaniem, co prowadzi do piątych wyborów w ciągu czterech lat

Parlament Izraela głosuje za jego rozwiązaniem, co prowadzi do piątych wyborów w ciągu czterech lat

W piątek minister spraw zagranicznych Yair Lapid formalnie obejmie stanowisko tymczasowego premiera na mocy porozumienia koalicyjnego osiągniętego przez ustępującego premiera Naftalego Bennetta i Lapida w zeszłym roku. Ponieważ Lapid – były dziennikarz i były prezenter telewizyjny – jest tymczasowym premierem, nie będzie oficjalnej ceremonii zaprzysiężenia.

Czwartkowe głosowanie 92-0 ostatecznie zakończyło powolny ruch, który kończy się kandydaturą Bennetta na premiera – jednym z najkrótszych okresów w historii Izraela – i daje byłemu premierowi Benjaminowi Netanjahu potencjalną drogę powrotu do władzy.

Gdy głosowanie dobiegło końca, Lapid i Bennett otoczyli się ramionami, przytulili się i zamienili miejscami, dopóki Lapid nie zasiadł jako premier.

Kiedy wychodzili z sali Knesetu, Bennett przypadkowo wziął telefon komórkowy Lapida. – Bracie, zabrałeś mi telefon – powiedział Lapid. Bennett odpowiedział: „Bracie, przejąłem moją pracę”.

Nowe wybory odbędą się 1 listopada – piąta tura głosowania dla Izraelczyków za niespełna cztery lata. Ostatnie sondaże pokazują, że partia Likud byłego premiera Netanjahu jest na dobrej drodze do zdobycia większości mandatów, ale sondaże nie pokazują, że jego prawicowy blok koniecznie zdobędzie wystarczającą liczbę mandatów, aby uzyskać większość parlamentarną i być w stanie utworzyć rządzący rząd. .

Przemawiając przed parlamentem przed głosowaniem w sprawie rozwiązania, Netanjahu poprzysiągł powrót do władzy.

„Jesteśmy jedyną alternatywą: silnym, stabilnym i odpowiedzialnym rządem narodowym. Rządem, który przywraca honor narodowy obywatelom Izraela” – powiedział Netanjahu.

W noc przed rozwiązaniem Bennett ogłosił, że wycofa się z polityki i nie będzie kandydował na reelekcję.

„Pozostanę lojalnym żołnierzem tego kraju, któremu służyłem przez całe życie jako żołnierz, oficer, minister i premier. Państwo Izrael jest miłością mojego życia. Służenie mu to moje przeznaczenie” – powiedział Bennett. W liście do narodu. „Teraz nadszedł czas, aby trochę się cofnąć. Spójrz na rzeczy z zewnątrz”.

READ  Urzędnik powiedział, że Hongkong stoi przed „trudnym zachowaniem równowagi” w zakresie złagodzenia przepisów granicznych

Rząd koalicyjny kołysze się od tygodni. Ale oświadczenie Bennetta i Lapida w zeszłym tygodniu, że chcą rozwiązać swój rząd i przekazać władzę Lapidowi, było niespodzianką.

„W ciągu ostatnich kilku tygodni zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby uratować ten rząd. W naszych oczach jego ciągła obecność leżała w interesie narodowym” – powiedział Bennett na początku tego miesiąca, stojąc obok Lapida.

„Uwierz mi, zaglądaliśmy pod każdy kamień” – dodał Bennett. „Nie zrobiliśmy tego dla siebie, ale dla naszego pięknego kraju, dla was, obywateli Izraela”.

Rząd Bennetta Lapida został zaprzysiężony w czerwcu zeszłego roku, kończąc 12-letnią kadencję premiera Netanjahu.

Koalicja składała się z co najmniej ośmiu partii politycznych i obejmowała spektrum polityczne, w tym po raz pierwszy partię arabską kierowaną przez Mansoura Abbasa.

Czy jest jakieś wyjście z niekończącego się cyklu wyborczego Izraela?

Zjednoczeni w dążeniu do powstrzymania Netanjahu – którego proces o korupcję rozpoczął się już w maju 2020 r. – od pozostania u władzy, różni partnerzy koalicji zgodzili się odłożyć na bok swoje zasadnicze różnice.

Chociaż dokonała znaczących osiągnięć krajowych i dyplomatycznych, to polityka wewnętrzna ostatecznie doprowadziła do upadku sojuszu.

W ostatnich tygodniach wielu członków koalicji podało się do dymisji lub groziło rezygnacją, pozostawiając rząd bez większości w parlamencie do uchwalania przepisów.

Polityczny impas doszedł do szczytu na początku tego miesiąca, kiedy głosowanie Knesetu nie poparło zastosowania izraelskiego prawa karnego i cywilnego wobec Izraelczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Między innymi rozporządzenie, które jest odnawiane co pięć lat, zapewnia izraelskim osadnikom na terytoriach palestyńskich takie samo traktowanie prawne, jak w granicach Izraela, co stanowi artykuł wiary dla prawicowych członków koalicji. Łącznie z premierem Bennettem.

Ale dwóch członków koalicji odmówiło poparcia ustawy, co oznacza, że ​​nie przeszła.

Ponieważ parlament został rozwiązany przed wygaśnięciem ustawy 1 lipca, rozporządzenie będzie obowiązywać do czasu utworzenia nowego rządu, kiedy to zostanie ponownie poddane pod głosowanie.

READ  Ukraińscy bojownicy utrzymali się, gdy Putin ogłosił zwycięstwo w Mariupolu

Andrew Carey przyczynił się do powstania tego raportu.