27 lipca, 2024

Oleksandr Usyk pokonuje Tysona Fury’ego niejednogłośną decyzją, teraz niekwestionowaną

RIYADH, Arabia Saudyjska – Nie było niekwestionowanego mistrza wagi ciężkiej od czasu, gdy Lennox Louis pokonał Evandera Holyfielda w rewanżu pomiędzy mistrzami wszechczasów w listopadzie 1999 roku w Las Vegas.

W połowie drogi na drugi koniec świata – prawie 25 lat później – kolejny niekwestionowany mistrz w dywizji boksu glam został koronowany, gdy Oleksandr Usyk powalił Tysona Fury’ego w dziewiątej rundzie w drodze do zwycięstwa niejednogłośną decyzją w niedzielę na wyprzedanym stadionie Kingdom Arena .

Warto było czekać, gdyż obaj mężczyźni stoczyli walkę godną nagrody, o którą walczyli.

Sędzia przyznał wynik 114-113 na korzyść Fury’ego, ale wyniki zostały odwrócone punktami 114-113 i 115-112 na korzyść Usyka, który zadał Fury’emu pierwszą porażkę w karierze.

„że to [a] „To wielka szansa dla mnie, mojej rodziny, mojego kraju i historii” – powiedział Usyk, który mieszka na rozdartej wojną Ukrainie. [a] Wspaniały dzień.”

Umowa na dwie walki w ramach tego długo oczekiwanego pojedynku obejmuje rewanż zaplanowany na 12 października w Riyadzie, gdzie Fury będzie starał się wyrównać wynik i przystąpić do super walki z Anthonym Joshuą w pierwszym kwartale 2025 roku.

Promotor Usyka, Alexander Krasyuk z K2 Promotions, powiedział ESPN na konferencji prasowej po walce, że Usyk jedzie do lokalnego szpitala na rezonans magnetyczny szczęki. Obawiano się, że Usyk może doznać złamania szczęki. Krasiuk powiedział jednak, że „nie ma wątpliwości”, że Usyk będzie gotowy na rewanż zaplanowany na 12 października.

„Myślę, że wygrałem walkę, ale nie mam zamiaru tu siedzieć, płakać i szukać wymówek” – powiedział Fury, który przewyższał Usyka o 39 funtów i sześć cali. „Myślę, że wygrał kilka rund, ale ja wygrałem większość z nich. Co możesz zrobić? Obaj stoczyliśmy dobrą walkę, to najlepsze, co możemy zrobić. … Ale nie dajcie się zwieść, wygrałem tę walkę. …I wrócę. Mamy stan rewanżowy.

Usyk (22-0, 14 KO) był o krok od wykończenia Furii w dziewiątej rundzie po oddaniu 14 strzałów, podczas gdy Anglik chwiał się po ringu. Ostatni z tych ciosów spowodował, że Fury upadł na liny, zatrzymując go na dziewiątym nokaucie w jego znakomitej karierze.

Zanim Usyk zdążył rzucić się na Fury’ego (34-1-1, 24 KO) do liczenia, runda dobiegła końca. Kiedy rozpoczęła się dziesiąta runda, Fury doszedł do siebie po minucie odpoczynku.