16 lipca, 2024

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ogromna i tajemnicza eksplozja odkryta w kosmosie zadziwia naukowców

Ogromna i tajemnicza eksplozja odkryta w kosmosie zadziwia naukowców

Astronomowie mogą wykryć potężne wybuchy energii z głębokiego i głębokiego wszechświata.

Czasami źródło tych erupcji pozostaje tajemnicą.

Naukowcy niedawno zaobserwowali gigantyczną eksplozję około 130 milionów lat świetlnych od Ziemi. Wcześniej hmm Odkryj potężną kolizję Tutaj ze znanego połączenia dwóch gwiazd neutronowych – zapadniętych gwiazd, które są prawdopodobnie najgęstszymi obiektami we wszechświecie. Ale to dramatyczne wydarzenie, które wytworzyło potężny prąd energii, zaczęło zanikać. Po około trzech i pół roku coś innego, coś nowegolub stworzyć kolejną dziwną eksplozję lub uwolnienie energii.

„W tej chwili dzieje się coś innego” – powiedział Mashable Ido Berger, profesor astronomii na Uniwersytecie Harvarda i jeden z naukowców, którzy odkryli to nowe kosmiczne wydarzenie.

Wybuch energii uchwycony przez Obserwatorium Rentgenowskie Chandra (które wykrywa emisje z bardzo gorących miejsc we wszechświecie) był intensywny. Astronomowie porównują to do głośny głos Wykonywane, gdy pędzący samolot przełamie barierę dźwięku.

w Nowe badania opublikowane w Astrofizyczne listy z dziennikaAbrajita Hajela, astronom, który kierował badaniami, wyjaśnił, że astronomowie proponują dwa możliwe scenariusze, które mogłyby wyjaśnić to wydarzenie, z których żaden nie był wcześniej obserwowany. Hajela jest doktorantką na Wydziale Fizyki i Astronomii Northwestern University.

  1. Poświata Kilonova: Co? W tej przełomowej interpretacji, kiedy zderzają się dwie gwiazdy neutronowe (obiekty tak gęste, że łyżeczka gwiazdy neutronowej waży około miliarda ton), powodują niezwykle jasną eksplozję, zwaną kilonową. Kilnowa może mieć ogromne znaczenie dla wszechświata i naszego życia: astronomowie uważają, że w tych wybuchach powstały ważne pierwiastki i minerały, takie jak złoto i platyna. „Jest to jedna z proponowanych lokalizacji dominujących dla najcięższych pierwiastków we wszechświecie” – wyjaśnił. Hagelah.

    Ale po tej ogromnej eksplozji kilonowej astronomowie zasugerowali, że szczątki wyleciały w kosmos, generując falę uderzeniową lub eksplozję. Eksplozja rozgrzała wszystko wokół, takie jak gazy lub gwiezdny pył. Jest to poświata lub poświata kilonowa, którą możemy wykryć z odległości milionów lat świetlnych.

  2. Czarna dziura: Inną możliwością jest to, że dramatyczne połączenie gwiazdy neutronowej stworzyło czarną dziurę – „obiekt o tak silnej sile grawitacyjnej, że nic, nawet światło, nie może przed nim uciec”, NASA wyjaśnia Teraz materiał ze zderzenia wpada do czarnej dziury. Kiedy gruz spada, uwalnia dużo energii, krążąc wokół potężnego ciemnego obiektu. To może być źródło tej nowo odkrytej energii z dalekiego kosmosu.

Widowisko artysty przedstawiające zderzenie dwóch gwiazd neutronowych.
Źródło: Narodowa Fundacja Nauki / LIGO / Uniwersytet Stanowy Sonoma / A. Simonnet

Gorące gazy i szczątki wokół gwiazd neutronowych

Wizualizacja artysty przedstawiająca gorący gaz i szczątki pozbawione neutronów przed ich zderzeniem.
Źródło: NASA Goddard Space Flight Center / CI Lab

Nic dziwnego, że w kosmosie zderzają się dwie gwiazdy neutronowe. W rzeczywistości gwiazdy często krążą w pobliżu innych gwiazd w tym samym Układzie Słonecznym. Wiele gwiazd nie jest tak samotnych jak Słońce. „Większość gwiazd znajduje się w rzeczywistości w układach z jednym lub kilkoma towarzyszami” – wyjaśnił Hagel. W końcu gwiazdom zabraknie paliwa i zapadnie się. Wtedy gęstsze gwiazdy neutronowe mogą stracić pęd i zderzać się, powodując fuzje i eksplozje energii.

Teraz pojawia się pytanie, w jaki sposób astronomowie określą, czy wykryją poświatę kilonowej lub materię wpadającą do czarnej dziury. Będą nadal widzieć rodzaj światła lub promieniowania pochodzącego z tego miejsca w głębokim kosmosie. To ujawni źródło. (Jeśli poświata nastąpi później, spodziewają się większej emisji radiowej, ale czarne dziury emitują promieniowanie rentgenowskie).

Kto wie, co te następujące obserwacje ujawnią na temat wydarzeń zachodzących w głębokim wszechświecie?

„To nie koniec historii” – powiedział Berger.