5 grudnia, 2023

Świat Biotworzyw

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Odkrył, że woda przedostaje się ze skorupy ziemskiej do jądra planety

Odkrył, że woda przedostaje się ze skorupy ziemskiej do jądra planety

Wciąż wiele nie wiemy o wnętrzu naszej planety, ale naukowcy odkryli niedawno, że woda powoli sączy się tam z powierzchni.

To nie jest prosta podróż. Ciecz opada poniżej opadających płyt tektonicznych, zanim po przebyciu 2900 km ostatecznie dotrze do jądra.

Chociaż proces ten jest powolny, w ciągu miliardów lat utworzyła nową powierzchnię pomiędzy stopionym metalem w zewnętrznym jądrze a zewnętrznym płaszczem Ziemi.

W nowym badaniu naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Arizonie stwierdzili, że woda wywołuje reakcję chemiczną, w wyniku której powstaje nowa warstwa o grubości „kilkuset kilometrów”. (To jest „cienkie”, jeśli chodzi o wewnętrzne warstwy Ziemi.)

„Przez wiele lat uważano, że wymiana fizyczna między jądrem a płaszczem Ziemi jest niewielka, jednak nasze ostatnie eksperymenty wysokociśnieniowe ujawniają inną historię.

„Odkryliśmy, że gdy woda dociera do granicy rdzeń-płaszcz, reaguje z krzemem w rdzeniu, tworząc krzemionkę” – napisał współautor dr Dan Shim.

„To odkrycie, w połączeniu z naszą wcześniejszą obserwacją diamentów powstających w wyniku reakcji wody z węglem w ciekłym żelazie pod ekstremalnym ciśnieniem, wskazuje na znacznie bardziej dynamiczną interakcję między rdzeniem a płaszczem, wskazując na znaczącą wymianę fizyczną”.

Co to więc oznacza dla nas wszystkich na powierzchni?

„To odkrycie pogłębia naszą wiedzę o wewnętrznych procesach Ziemi, wskazując, że globalny obieg wody jest bardziej rozległy, niż wcześniej sądzono” – stwierdzono w oświadczeniu ASU.

„Zmieniająca się «warstwa» rdzenia ma głębokie implikacje dla cykli geochemicznych łączących obieg wód powierzchniowych z głębokim rdzeniem mineralnym.”

Jak dołączyć do bezpłatnego kanału WhatsApp indy100

Subskrypcja Do bezpłatnego cotygodniowego biuletynu indy100

Podziel się swoją opinią w naszych demokratycznych wiadomościach. Kliknij ikonę głosowania za na górze strony, aby pomóc przenieść ten artykuł w górę rankingów indy100.